ינון מגל ובן כספית

"מי שיסית ייחקר באזהרה ויועמד לדין בכפוף להחלטת הפרקליטות"

בצל חקירתם של אלוף (מיל') זאב רז ועו"ד דוד חודק, אלי לוי, דובר משטרת ישראל, הכריז: "זיהינו עלייה מדאיגה ברשתות שיש בה הסתה וקריאה לאלימות"


בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקות, האלוף (מיל') זאב רז ועורך הדין דוד חודק זומנו לחקירה בגין חשד להסתה. ינון מגל ובן כספית דנו על כך ב־103fm עם דובר משטרת ישראל ניצב משנה אלי לוי, אשר התייחס לדברים.

"אנחנו בימים האחרונים זיהנו יחד עם שירות הביטחון הכללי עלייה מדאיגה מאוד בכל הקשור לפרסומים ברשתות החברתיות בהתבטאויות בכלי תקשורת של גורמים כאלו ואחרים, שיש בהם תכנים של הסתה, אלימות ופגיעה באנשי ציבור", ציין לוי בפתח השיחה. "אתמול גם אלוף משנה במילואים רז נחקר, גם עו"ד חודק. שניהם נחקרו, שוחררו, והחקירה נגדם נמשכת. אנחנו כאן כדי להגיד חד משמעית - כל מי שיסית לפגיעה, אלימות, הסתה כנגד אישי ציבור וגם כנגד עיתונאים ואזרחים בכלל, ייחקר באזהרה ויועמד לדין בכפוף להחלטת הפרקליטות".

עוד הדגיש לוי כי "אנחנו לא שותפים לשיח שמתנהל באולפני רדיו וטלוויזיה, אנחנו מנהלים חקירות. אם אדם כזה או אחר מגיש תלונה במשטרה או שאנחנו מנטרים ומזהים פרסומים שיש בהם חשד להסתה, אלימות ופגיעה. אנחנו כמובן קודם כל מקיימים בדיקה, לאחר מכן בונים חוות דעת. יש הבדל בין מה שקורה בפועל מבחינת אנשי המקצוע לבין מה שמתנהל באולפני הטלוויזיה והרדיו, יש תהליך. גם אתמול ספגנו ובסוף השבוע הרבה ביקורת לא מוצדקת על מה קורה עם רז, למה הוא לא נחקר".

באשר לביקורות אודות הזמן שלקח עד שנעצרו האלוף (מיל') ועורך הדין לחקירה, הבהיר: "ברגע שאנחנו מקבלים תלונה או מנטרים הסתה ברשתות, בכלי תקשורת או כנסים, אנחנו בונים חוות דעת משפטית, מגישים לפרקליטות והפרקליטות מחליטה. יש מאחורי כל חקירה אנשי מקצוע. את חלקם אתם מכירים. אני אומר לכם באחריות - טובי קציני החקירות, הם יודעים להחליט אם נחקר שיושב מולם צריך להגיע להארכת מעצר או יכול להיות משוחרר בתנאים כאלה ואחרים. אגב, כשאדם משוחרר זו לא תעודת ביטוח שלא יוגש נגדו כתב אישום. גם בעבירות שאינן פשע. יש חקירה".

"לפני חקירה של אדם, שצריך להיחקר, משטרת ישראל עושה הרבה מאוד פעולות מכינות לקראת החקירה עצמה כדי להגיע מוכנים. להגיע עם כל סל הראיות לחקירה, ועושים את זה. לכן לפעמים גם אחרי פוסט שיש דרישה כזו או אחרת, רגע, יש עבודה, עבודת הכנה. האנשים שלנו יודעים טוב מכולם את העבודה, מתי לזמן את הנחקר לחקירה ולהטיח בו את סל הראיות שהם אספו עד החקירה", אמר.

"כשקצין משטרה אומר לכם משהו - תאמינו"

בהמשך, ביקש מגל את התייחסותו של דובר משטרת ישראל לפרסום ב'כלכליסט' בגין שימוש ברוגלה לטלפון של אשת סגן ראש המל"ל. לוי הסביר כי הוא אינו מתייחס לפרסומים מסוג זה, והוסיף: "בטח לא לגבי משפטים שמתנהלים או חקירות שמתנהלות. אני כן יכול לנצל את הבמה המכובדת אצלכם ולהגיד - דו"ח מררי ניקה את משטרת ישראל מכל הפייק ניוז שעלה בתחקיר הידוע על פרשת NSO, ניקה את משטרת ישראל לחלוטין. אני חושב שצריך הרבה פעמים להסתכל בזהירות על פרסומים כאלו ואחרים ולחכות למוצא פיה של המשטרה והפרקליטות כמו שראינו את מה שאמרנו קציני המשטרה שלנו מיד לאחר הפרסומים שהיו. התמודדנו עם פייק ניוז שלא היה פה מעולם בישראל, פייק ניוז שמשפיע הרבה מאוד על כל מדד האמון במשטרה. אנחנו עושים הכול כדי לשפר את מדד האמון. תחכו. כשקצין משטרה יושב ואומר לכם משהו - תאמינו לו".

לסיום, עדכן לוי בפרטים אודות חקירת מקרה האונס בגדרה: "הייתה התקדמות משמעותית מאוד. באמת, להצדיע למפקד מחוז מרכז ולשוטרים שלו ומשמר הגבול שלכדו את החשוד המרכזי מהר מאוד תוך פחות מיממה. אתמול הייתה הארכת מעצר, מעצרו הוארך בתשעה ימים. יש התקדמות משמעותית מבחינת החקירה. אירוע קשה, מטלטל, עצוב מאוד, נעשה את הכול כדי שהחשוד במעשה יוגש נגדו כתב אישום".

"אני לא יכול להיכנס לפרטי חקירה בשלב הזה. כמובן שאני לא יכול לעצור מבעדם של אזרחים, תושבים, בני משפחה, לתאר זאת בתקשורת אבל אני לא יכול לפרט. אנחנו במאמץ גדול מאוד יחד עם הפרקליטות כדי להגיש כתב אישום חמור כמה שיותר מהר. אנחנו נדרוש עונש כבד על החשוד, הנאשם, מי שביצע את האונס המזעזע הזה", הכריז לסיום.

עריכה: שני רומנו

06/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משטרת ישראל
משטרת ישראל  |  צילום: דוברות משטרת ישראל
Paris