רבקה מיכאלי

מה בין חוקרי מוח למשוררים?

בני ציפר על הספר 'נוירופואטיקה': "הוא (עידן שגב) מסביר למי שלא מבינים במדע, שמה שקוראים לו יצירתיות, נשמת המשורר, זה כמו מיקרו צ'יפ במוח"


המפגש בין המוח ליצירתיות: רבקה מיכאלי שוחחה ב־103fm עם בני ציפר, אשר שיתף בחווייתו מהספר 'נוירופואטיקה', אותו ערכו רפי וייכרט והמשורר עידן שגב, העוסק במפגש בין חוקרי וחוקרות מוח לבין משוררים ומשוררות. 

"בשבילי זו הייתה גם תגלית גדולה ומרגשת, קודם כל בגלל עידן שגב", הודה ציפר בפתח דבריו. "בדרך כלל יש הרגשה שהחוקרים, אנשי מדעי הטבע, הם מתייחסים לשירה וספרות בזלזול מה, והנה לא, גם בגלל הייחוס שלו, הוא פשוט מסביר לאנשים שלא מבינים במדע שבעצם אולי כל מה שקוראים יצירתיות, הנשמה הזו של המשורר, היא משהו כמו מיקרו צ'יפ במוח. הוא מנסה להסביר את זה, אנחנו לא מגיעים באמת לפתרון של הדבר הזה".

עוד טען ציפר כי "זה מעין דבר נפלא, יצאו מהמפגש הזה יצירות שכולן עוסקות בדבר הזה - מפגש בין מוח ובין יצירתיות. למה זה כל כך אקטואלי? כי יש את כל העניין של הבינה המלאכותית, שבאמת מגלה יצירתיות בלתי רגילה. אז מה, עוד מעט לא נצטרך משוררים אולי? זה ספר שהוא מאוד אקטואלי גם מהבחינה הזו".

לסיכום, אמר ציפר: "כייף לקרוא את זה והלוואי שזה באמת יגיע להמון אנשים, זה נראה כמו ליחידי סגולה מבחינת ההשקעה, כמו ספר נדיר כזה ויפה, אבל הוא חייב לתת חומר למחשבה לכל אדם".

עריכה: שני רומנו

24/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום אילוסטרציה: Ingram Images
Paris