אודי סגל וענת דוידוב

סוף לבידודים? "הצו יפוג ב־15 במאי, לא מתכוונים לחדשו"

ארגון הבריאות העולמי ביטל את מצב החירום שהוטל • ד"ר שרון אלרעי פרייס הבהירה: "ההנחיה הרפואית תהיה אותו הדבר בדיוק"


האם אנחנו נפרדים מהקורונה? לא בדיוק. למרות ארגון הבריאות העולמי ביטל את מצב החירום שהוטל בעקבות הקורונה שלוש שנים לאחר שפרצה. ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הסבירה את הסוגיה. 

"זו פשוט עוד מחלה מדבקת", הדגישה ד"ר אלרעי פרייס. "מחלה שאגב גם כיום בממוצע חודשי, מתים 100 אנשים מקורונה. זו לא מחלה שחלפה מהעולם, אבל מה שזה אומר זה שכל מדינה צריכה להתמודד עם המחלה הזו, שהיא מדבקת ועוברת מאדם לאדם, ויכולה גם להרוג. זה עובר להיות מצב שבו מערכת הבריאות מתמודדת איתה כמו שהיא מתמודדת באופן רגיל. זה כבר לא מצב חירום שבו יכולים להיות חוקים או הנחיות בינלאומיות שונות".

עוד הסבירה כי מגפת הקורונה אינה כשפעת. "משפעת לא מתים 100 אנשים כל חודש. גם בשנים מאוד קשות עם שפעת קשה. יש פה מחלה מדבקת שיכולה להיות משמעותית, היא משמעותית גם במובן שאנחנו רואים השפעות ארוכות טווח. אבל אני כן אגיד - יש גבול לכמה אפשר להחזיק מצב שבו יש צווים של בידוד של מדינות, הנחיות בינלאומיות שאסור לטוס ממקום למקום".

"צריך להבדיל בין ההנחיות או הנהלים והצווים המשפטיים לבין המצב הרפואי. יש לנו הרבה מחלות בהן אדם יכול להיות מדבק, וזה המצב שאנחנו נמצאים בו כרגע. הצו הזה (שמחייב בידוד) הולך לפוג ב־15 במאי ואנחנו לא מתכוונים לחדש אותו, אבל ההנחיה הרפואית תהיה אותו הדבר בדיוק. המעבר למחלה שלא מחייבת בידוד לפי המדינה אלא רק לפי הנחיות קליניות זה דבר שיכול לסייע לנו בזה".

לדבריה, "אם אנשים לא נבדקים כרגע כי הם מפחדים שיכניסו אותם לבידוד, אז בעצם שכרנו יצא בהפסדנו".

על קבלת הודעת משרד הבריאות העולמי בשאר המדינות, סיפרה: "אנחנו מדברים עם קולגות בעולם, כולם נמצאים באותו מקום, ברור שהמגפה לא חלפה מהעולם. ההבנה שיש עדיין וריאנטים מתפתחים של הנגיף, ואנחנו חייבים לעקוב אחרי זה ולוודא שלא מתפתח משהו חדש זו אחריות שלנו, וגם להכין את המדינות לכל מגפה שלא תהיה - התדירות של המגפות האלה הולכת ועולה. אנחנו צריכים לוודא שיש לנו את היכולות במדינת ישראל להתמודד עם כל איום כזה כשיגיע, ולהתמודד איתו מוקדם".

לסיום, כאשר נשאלה האם עדיין ישנם אנשים שממתינים לה מתחת לבית, הודתה: "לא, מתחת לבית לא נמצאים. אני בטוחה שברשתות יש עוד כל מיני אנשים שכותבים כל מיני דברים, כי זה אופיין של הרשתות, שאין בהן שום גבול. אני נמצאת ללא מאבטח כבר כמה חודשים. סוג של יציאה מכלא. המגפה נמצאת פה ואנחנו צריכים ללמוד לחיות איתה".

עריכה: שני רומנו

08/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ד"ר שרון אלרעי פרייס
ד"ר שרון אלרעי פרייס  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris