אודי סגל וענת דוידוב

"הלוי רוצה תחקיר ראשוני עם מסקנות תוך שבוע"

הפרשן הצבאי טל לב רם ('מעריב', 103fm) על הפיגוע הנורא בגבול מצרים: "קבעו לוחות זמנים וזה מראה את כיוון הרמטכ"ל, שלא רוצה להתברבר"


במהלך סוף השבוע, שלושה חיילי צה"ל נהרגו בפיגוע בגבול עם מצרים. זאת, לאחר ששוטר מצרי חדר לשטח ישראל. ההרוגים הם סמלת ליה בן נון, סמ"ר אורי יצחק אילוז וסמ"ר אוהד דהן. על פי התחקיר, המחבל עבר במעברי החירום וככל הנראה - החיילים בעמדה לא הספיקו לירות במחבל.

הפרשן הצבאי טל לב רם ('מעריב', 103fm) שוחח עם ענת דוידוב וגדעון אוקו והביא את כל פרטי הפיגוע הנורא. "איפה עומדת חקירת האירוע?" תהו צמד המגישים, ולב רם השיב: "קודם כל קבעו לה לוחות זמנים, זה מראה שהרמטכ"ל לא רוצה להתברבר סביב העניין הזה. הוא רוצה תחקיר עם מסקנות, הוא רוצה את זה תוך שבוע. אולי הפעם יופקו לקחים משמעותיים, הוא גם קובע ועדה נוספת בראשות אלוף אחר, שבא לבדוק ברמה מערכתית את כל ההתנהלות, הנהלים, הפקודות, את כל הדברים שקשורים לגבולות דווקא של שלום".

"אפשר לראות הרבה מקומות שהיו דברים לא ברורים", הבהיר, "למשל, מהי התפיסה הבסיסית של הכוח שיושב שם? הבוטקה הלבנה שנמצאת 150 מטר מהגדר, יש לה מקום בגבול ביטחוני? כל מיני נושאים של איך אתה באמת שומר על המתח המבצעי. משמרות של 12 שעות, יש לזה מקום? שאלות שאנחנו שואלים 20 שנה".

באשר למידת המעורבות של המצרים באירוע, אמר: "מאוד מעורבים. ראינו בצעד תקדימי כמעט, תמונה שמוצפת שבה רואים את האנשים. לעומק יש שיתוף פעולה באמת טוב ויחסים טובים. נדמה לי שמבחינה מדינית גם ישראל הייתה מאוד מאופקת בתגובות שלה כלפי המצרים".

"יש כמה סוגיות שגם קשורות לתפקוד בזירה"

כמו כן, כאשר נשאל האם ישנה לפחות תחילת תשובה בנוגע למה שקרה במרווח השעות בתקרית, הסביר לב רם כי "לא קרה כלום, את זה אנחנו כבר יודעים. אין מקום שאי אפשר להצביע על משהו טוב שקרה שם. יש נוהל, פקודה, פעם בשעה עולה חמ"ל מול עמדה בודק שהכול בסדר. לגבי השעות והדברים, הכול מתחבר. המצרים דיווחו עוד לפני שנתקלו בשוטר המצרי שידעו שחסר להם שוטר. את התחקיר עצמו צריך לחלק לשניים - אחד, הסיפור של ההיתקלות וכל האירועים שקדמו לאירוע הנורא בעמדה, זה תחקיר שקשור לנהלים, אורך משמרות".

"הדבר השני, שהוא פרק נפרד אבל הוא מדליק נקודות שצה"ל רוצה ללמוד מהם הפעם, זה האירוע של ההיתקלות עצמה. זאת אומרת, ידעת שיש מחבל בשטח, איך להתעסק עם אירוע כזה? זו סוגיה של פיקוד בשטח, דווקא של הקצונה הבכירה. זה לא דבר פשוט לעמוד בתנאים הללו ולקבל את ההחלטות שאנחנו עכשיו יכולים לנתח בדיעבד. כאן יש כמה סוגיות שגם קשורות לתפקוד בזירה, למשל באיזה שלב אני יכול לשלב מסוקים בגזרה כזו", הדגיש.

עריכה: שני רומנו

05/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris