איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יש לי שליטה כשאני מציע לתושבים שלי פתרונות שהם הגיוניים"

דולאן אבו סאלח, ראש המועצה מג'דל שמס, על מחאת חברי העדה הדרוזית נגד הטורבינות ברמת הגולן: "ההתפתחות של היישובים מתנגדת עם הפרויקט"


דולאן אבו סאלח, ראש המועצה מג'דל שמס, שוחח עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm והגיב לפרויקט הקמת טורבינות רוח ברמת הגולן - פרויקט שעורר מחלוקת באזור מפני שלטענתם, יביא לפגיעה קשה בשכנים הדרוזים שגרים שם. 

תחילה, הגיב לריאיון הקודם עם אריאל יוצר, מנכ"ל 'אנרג'יקס ישראל' שמחזיקה בפרויקט הטורבינות: "אין ספק שהחברה משתמשת במונח הזה של 'התנגדות לאומנית' בכדי פשוט להביא תשומת לב ממשרדי ממשלה שיושבים היום בראשם אנשים שאוהבים את המונחים האלה ומוכנים ממש להתאבד בגללם, אז זה לא מדויק. מי שהיום מתנגד הם הבעלים של האדמות הפרטיות, חקלאים פשוטים, אנשים שעובדים ביומיום במשק הישראלי ויש להם קשרים מאוד הדוקים חיוביים עם השכנים שלנו עם מועצה אזורית גולן וכל מקום במדינת ישראל".

הוא הבהיר: "הם כועסים על זה שהטורבינות מגבילות את התפתחות היישוב מג'דל־שמס והיישובים הסמוכים. הם כועסים על כך שטורבינות ענקיות, בגובה של מעל 150 מטר בלי הלהבים שלהם, יקומו בתוך השטח החקלאי שהיום הם משתמשים בו גם בפעילות תיירותית, לאירוח אותנטי בתוך המטעים, לקטיף עצמי. תארו לעצמכם שממש שם יש אורחים ותיירים ומעליהם יש טורבינת רוח בגובה של 170 מטר".

"שטח השיפוט של ארבעת היישובים הדרוזים בגולן ביחד זה ממש נקודה באוקיינוס"

על התהייה מדוע קמה ההתנגדות אחרי שהייתה הסכמה רחבה, אמר: "כשהרשויות נחשפו למיקום האמיתי של הטורבינות, אנחנו הבנו שהמקום הזה הוא בעייתי מאוד והוא מגביל את התפתחות יישובים מבחינה תכנונית. עכשיו בקנה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, יש תוכניות מתאר כוללניות שנמצאות ממש בשלבים מאוד מתקדמים והן ממש מנחות שעוד עשר שנים צריך לפתוח הליך תכנוני חד שמדבר על ההתפתחות התכנונית של הישובים שמתנגש באופן חזיתי עם הפרויקט הזה".

"זה גם הנושא של עתודות קרקע, אנחנו מדברים על שטח מאוד מצומצם לעומת אחרים שהם מאוד סמוכים. אני לא בעד כמובן לבנות טורבינות רוח ליד ישובים יהודיים. אבל אני רוצה להמחיש - שטח השיפוט של מועצה אזורית גולן מתמקם במיליון ומאה שמונים אלף דונם. אני לא רוצה לנקוט בכמה מסתכם שטח השיפוט של ארבעת היישובים הדרוזים בגולן ביחד, זו ממש נקודה באוקיינוס, ציין, וסיכם באמירה: "יש לי שליטה כשאני מציע לתושבים שלי פתרונות שהם הגיוניים".

עריכה: נויה חסון 

22/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי העדה הדרוזית מפגינים נגד הטורבינות ברמת הגולן
חברי העדה הדרוזית מפגינים נגד הטורבינות ברמת הגולן  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris