גדעון אוקו

"אנחנו חלק ממאבק ארצי משותף"

נביה חלבי, פעיל דרוזי נגד תוכנית הטורבינות בגולן, טען: "זה נזק אדיר לטבע - מצאו שבמקומות הקרובים לטורבינות, יש חומר מסרטן במי התהום"


בשל החלטת הממשלה להקים טורבינות רוח ברמת הגולן, חלק מחברי העדה הדרוזית יצאו השבוע למחאה גדולה נגד הפרויקט המדובר בטענה כי הוא יפגע באיכות חייהם ובאופי האזור. אריה אלדד דן על כך ב־103fm עם נבי חלבי, פעיל דרוזי נגד הטורבינות, אשר ביקש להשמיע את זעקת העדה והסביר מדוע הוא מתנגד בתוקף לפרויקט.

בפתח השיחה הסביר חלבי כי "אני משנת 2009, אחרי שישראל חתמה על אמנת קיוטיו יזמתי אצלנו בכפרים הדרוזים ברמת הגולן פרויקט קהילתי, ומצאתי שחברות רוצות לבוא אלינו ולהחתים אותנו על חוזים - נותנים לקהילה אחוז, 99 אחוזים הולכים לחברות הגדולות. אז החלטנו להקים חברה, ליוויתי את התמ"א. אחרי שהתמ"א יצאה, בדקתי בעולם ומצאתי באירופה, אמריקה, הרבה פגיעות של שכנים של טורבינות. מצאתי עשרות ואלפי עמותות וארגונים נגד טורבינות רוח - נזק אדיר לטבע".

"לפני שבועיים בחורה דרוזית עובדת במטעים מתחת לטורבינות, צילמה ופרסמה בפייבוק שלושה בזים שנהרגו. 300 קמ"ש", זעק, "זה מרחיק דבורים, זה קוטל את העטלפים בלילה. המרקם האקולוגי הרגיש, אם אתה מחסל את האוכלוסייה של הציפורים והטורפים אתה משאיר לי את החרקים והנזקים לחקלאות, אני מאבד את הפרנסה. יש מחקר חדש, ועכשיו אנחנו הולכים לפרסם את זה, החיכוך עם האוויר, פולטת הטורבינה חומר מסרטן. זה חומר מסרטן שמחלחל לאדמה, למי התהום".

עוד תקף כי "כל עם ישראל, כל המים שיורדים לטבריה מרמת הגולן יכילו את החומר הזה המסרטן. טורבינות רוח זה טוב, אבל איפה תשים אותם? בישראל משטח הרוח יש כמו סף, אם אתה רוצה להקים טורבינות רוח אתה לא יכול להקים בקריית שמונה שאין רוח בכלל, אתה צריך לעלות להרים. הכדאיות הכלכלית צריכה להיות רק במקום שיש בו משטח רוח של 6 מטר לשנייה. אחרת זה סתם. אנחנו מייצרים פחות מחצי אחוז במשק החשמל בטורבינות רוח. אז למה להתקין אותה? תתקין טורבינה שלא מייצרת חשמל בשביל מה? לפגוע בנוף ובכל החקלאות?"

"עושה רושם שהמעורבות העיקרית בהתנגדות היא מסוריה", ציין פרופ' אלדד, וחלבי טען מנגד: "אתה קנית את הסיפור, את הגרסה הזאת המגוחכת. באים אליי עשרות מכל הארץ, יהודים, למחות בעד הדרוזים ונגד הטורבינות רוח. אנחנו כבר שנים יחד, יש עמותת שומרי הגולן, היהודים ברמת הגולן נגד טורבינות רוח. כל הזמן מראים אותנו כטרוריסטים ופרו סורים. אנחנו חלק ממאבק ארצי יהודי, דרוזי, ערבי משותף. דגל סורי אחד אין. אנחנו מגנים על עם ישראל, על הטבע של עם ישראל. יש לנו אלפי צימרים שעם ישראל בא, עושה קטיף עצמי של דובדבנים".

עריכה: שני רומנו

23/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי העדה הדרוזית מפגינים נגד הטורבינות ברמת הגולן
חברי העדה הדרוזית מפגינים נגד הטורבינות ברמת הגולן  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris