אודי סגל וענת דוידוב

טיל נ"מ שוגר מסוריה והתפוצץ בשמי ישראל

התקרית אירעה קצת אחרי חצות, נפלים אותרו ברהט • טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) דיווח • וגם: על הגדילה במספר מערכות ההגנה האוויריות של חיזבאללה


פיצוץ חזק נשמע אתמול (ש') מעט אחרי חצות במרכז הארץ ובשרון, שנגרם בעקבות שיגור סורי של טיל לעבר מטוס ישראלי. עוד פורסם כי תושבים ברהט דיווחו על נפילות של שברי הטיל ברחבי העיר.

"מה שקרה למעשה אתמול, זו תקיפה שמיוחסת לחיל האוויר בסוריה. אי אפשר היה לפספס את זה, מי שהיה ער באותה שעה, שמע את הרעד הזה, זה למעשה הטיל S-200 ששוגר לעבר המטוסים, פספס כמובן את המטוס והמשיך עד לאזור של רהט, שם נמצאו שרידים", הסביר לב רם.

איך זה הגיע עד לרהט?
"המערכות האלה של S-200 הן מערכות שיודעות לעוף לטווחים ארוכים. זה לא מיועד לזה. כשמדובר במערכת קצת יותר חדשה, טילים מהסוג הזה, אם הם לא פוגשים את המטוס, הם אמורים להתפוצץ. לדעתי, גם הטיל הזה. מזכיר לכם שהיה אירוע שכמעט הגיע לקפריסין, עמוק בתוך מזרח הים התיכון. זה נורא תלוי בזוויות הירי. בישראל תקפו את אותה סוללה שירתה את הטיל והשמידו אותה".

די נדיר שחיל האוויר או צה"ל מודה שאנחנו תוקפים בסוריה.
"ברגע שכאילו כבר יש עילה, אז כל הסיפור הזה של העמימות, כבר לא רלוונטי. שים לב גם לניואנסים, בהודעה של צה"ל, לא כתוב שהוא תקף בפעם הראשונה יעדים בסוריה שקשורים לאיראן, אלא ספציפית על הסוללה שירתה. למה? כי ברגע שיש פה טיל וכולם שומעים, אין פה מה לשחק עוד משחק של עמימות, הרי זה ברור לכולם מה קרה".

בהמשך התייחס לחשיפה שלו ב'מעריב', לפיה חיזבאללה הגדיל את מספר מערכות ההגנה האווירית שלו. "זה סיפור ענק וגדול. התהליך של חמש השנים האחרונות בלבנון, מבחינת מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה והיכולת להפוך אותו זמין, זה שינוי אסטרטגי מוחלט שהוא בא להשפיע כבר היום על החופש האווירי של ישראל לאסוף מודיעין", אמר לב רם.

לדבריו, "הנתון הוא מדהים, זה לא רק שהוא (חיזבאללה) הכפיל פי שניים את כמות הסוללות שיש בידיו, אלא הוא גם לקח והפך לזמינות את הרוסיות, די דומות למה שראיתם עכשיו מסוריה. תארו בנפשכם מה הדבר הזה אומר וזה אומר שיש שינוי משמעותי גם במאפיינים שחיל האוויר צריך לפעול בהם".

למה אנחנו לא מגיבים?
"זאת שאלת מיליון הדולר. עד להסלמה, היו שתי נקודות בארבע-חמש השנים האחרונות שבהן עמד על הפרק סיפור של איזושהי תגובה ישראלית, תקיפה ישראלית, או פעולה כדי להעביר מסר קודם כל לנסראללה. דרך אגב, כל הדבר הזה קורה אחרי אותה תקיפה שמיוחסת לישראל עם רחפנים בדאחיה נגד מרכיב של טיל דיוק וכדומה, ונסראללה מבטיח שהוא יירט מל"ט ישראלי. חודשיים אחרי זה הוא באמת ניסה לירות".

לב רם המשיך וסיפר: "בצבא זיהה את אותו רכב שממנו הוא מבצע את הירי, ומבקשים אישור לירות, בסופו של דבר לא מגיע אישור של דרג מדיני לבצע את הירי לאותו רכב. מי שאז ראש ממשלה הוא בנימין נתניהו. עוברות שנתיים, עולה עוד פעם הסוגיה הזאת של אפשרות או איזושהי דרך פעולה כדי לנסות לאותת לצד השני שאנחנו רואים בדיוק מה קורה, גם כאן הצבא הוא זה שדוחף לאיזושהי פעולה".

"בסוף, כשאתה מדבר נגיד עם אנשים בחיל האוויר, הם אף פעם לא יגידו, 'זה גומר לנו את כל האופציות'. אבל אין ספק שכל מי שמתעסק בסיפור הזה של חופש פעולה, איסוף מודיעין והעובדה שנסראללה שינה באופן מהותי את האסטרטגיה, זה דבר שמאוד מטריד, לא רק את חיל האוויר, הוא גם משפיע על יכולת איסוף המודיעין הישראלית בצורה כזאת או אחרת", הדגיש.

ישראל צריכה לשנות איזשהם דפוסי פעולה?
"קחי בחשבון שכן. אם אני אומר לכם שבצורה ליניארית, בחמש שנים, כל הזמן יש שינוי רצוף, קחו בחשבון שאם אנחנו מפרסמים בגודל שאנחנו מפרסמים את הידיעה הזאת, אז זה בהחלט משפיע על עניינים כאלה ואחרים. מעבר לסיפור הפרקטי, יש לנו חשבונות לא פתורים עם חיזבאללה בנושאים אחרים, לא בתהליכים - סיפור האוהלים וכדומה".

"אם לוקחים את כל המרכיבים הללו יחד, שמים אותם בסיר, תבינו שהווקטור של אחרי שנים של שקט עם חיזבאללה, לאט לאט הולך לכיוונים יותר הסלמתיים", סיכם.

02/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris