אראל סג"ל

"מזעזעת אותי המחשבה שאפשר להשתמש בנו בתור חיילים בקרב הזה"

ההסתדרות הרפואית תכריע האם לקיים שביתת אזהרה עקב הרפורמה • ד"ר אמיר רובין, המתנגד לשביתה, הדגיש: "בזמן שמטפלים בפצועים לא מתעסקים בפוליטיקה"


בצל ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית, אתמול (ב') התקיימה בבית החולים שיבא שביתת מחאה. עוד בהקשר הזה הודיעו מההסתדרות הרפואית כי יכריעו הבוקר אם לקיים שביתת אזהרה. במקביל, 500 רופאים חתמו על מכתב התנגדות לשביתה. אראל סג"ל ודוד ורטהיימר שוחחו על הנושא השנוי במחלוקת עם ד"ר אמיר רובין המתנגד לשביתה. 

על מנת להבהיר את עמדתו, ביקש ד"ר רובין להשוות את המצב הקיים לשדה קרב. "אתם יודעים שכוח רפואה לא יורה על אזרחים, אף פעם. כוח רפואה מטפל. אם אנחנו צריכים להילחם, נוריד את החלוק, ניתן למטופלים להמתין, נילחם ואז נחזור. בזמן הטיפול אנחנו לא יורים, יש הפרדה גמורה. אנחנו רופאים, נשבענו לטפל באנשים חולים. איזו הצדקה יש לאבד את החיים של הילד הזה? מי יכול להסתכל לאמא בעיניים בשבעה ולהגיד לה 'הצלנו את מערכת הבריאות'?"

"מערכת הבריאות שמאיימים עליה יכול להיות שתפגע, אני לא מביע דעה על הרפורמה, יכול להיות שהרפורמה תהרוס הרבה דברים טובים במדינה. אף אחד לא יכול להקריב חיים של ילד בלי שהוא הוכיח שהרפורמה תהרוג הרבה יותר, וגם אם כן אני לא יודע מי שם אותי להחליט שאני מציל אנשים להרוג אחרים", טען, והוסיף: "הטייסים חונכו להטיל פצצות, לזה הכשירו אותם, חונכו לפגוע במה שצריך במסגרת מאבק".

עוד הדגיש כי "אנחנו חונכנו לטפל, אין שום גוף צבאי שהוא מוגן, הטבח דמו מותר במלחמה, אסור להרוג רופאים ולרופאים אסור להרוג בחזרה בזמן שהם רופאים. זה משהו שונה, יוצא דופן, קיצוני, מזעזעת אותי המחשבה שאפשר להשתמש בנו בתור חיילים בקרב הזה. אנחנו לא חיילים בזמן שאנחנו רופאים".

לאור עמדתו תהה ורטהיימר מה אלפי טייסים ורופאים רואים אחרת, וד"ר רובין השיב: "רוב האורתופדים בארץ חושבים שחוסר סחוס גורם לכאבים, ד"ר רובין בדק ומצא שלא - חוסר סחוס לא גורם לכאב. האם בגלל שכולם אומרים שחוסר סחוס גורם לכאב אני צריך לשנות את שיטת הטיפול ולעבוד בניגוד לספרות המדעית? יש לי מנטור אחד - האמת, וזה מה שנבדק בצורה אובייקטיבית".

"אני מתנגד למי שאומר שזה לא פוליטי, פוליטיקה זו הדרך שבה אנחנו מחליטים איך אנחנו מתפקדים יחד. אתם רוצים להתעסק באיך לנהל את המדינה? תעזבו את העבודה כרופאים ולכו תמצאו מקצוע אחר. בזמן שמטפלים בפצועים לא מתעסקים על פוליטיקה. יש פה מלחמה, אמוציות, ואנשים כואבים - הדבר הראשון שצריך לתת לאדם שכואב לו זה לגיטימציה. אני רק אומר, תשימו קו אדום - לא יורים באמבולנס. דבר אחד אני יודע, יש לי מטופלים ואני מטפל בהם", סיכם.

עריכה: שני רומנו

18/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris