בן כספית ואריה אלדד

"שובתים למען המטופלים שלנו - הרפואה תתרסק"

פרופ' גילי רגב, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בביה"ח שיבא, תמכה בהשבתת מערכת הבריאות: "יכול להיות שייפגעו אנשים"


מחר (ד') תשבית ההסתדרות הרפואית את מערכת הבריאות למשך שעתיים שלמות, זאת כמחאה על ההתקדמות בחקיקת צמצום עילת הסבירות. פרופ' גילי רגב, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים שיבא, התומכת בשביתה, הגיבה לדברים.

"מאוד קשה לי, אבל אני לא מפרה את שבועת הרופא כי אני דואגת לטווח הארוך", פתחה. "אני חושבת שאם לא נשבות ואם לא נעצור את זה, הפגיעה תהיה כל כך יותר קשה. שביתה של שעתיים וחצי, אין ספק שיש פגיעה, גם פגיעה מינימלית היא פגיעה וכל פגיעה כזו קשה לנו, נורא קשה להחליט ששובתים. לא יצאנו לשביתות, אני לא יודעת כמה שנים. עכשיו אנו כל כך מודאגים וחוששים ממה שהולך לקרות, אנו שובתים למען המטופלים שלנו. חלק מהמטופלים מבינים זאת, חלק אולי לא". 

בהמשך, הוסיפה: "אם לא נתחיל לדבר בינינו, ברור שלא נגיע לשום מקום. גם אם הממשלה תיפול העם יישאר, ואנחנו חייבים לדבר אחד עם השני. בכל יום שיבוש שהיה עד היום, היה לי חשוב לקחת יום חופש ולצאת לרחובות. זה בדמי שנציל את הדמוקרטיה ואת המדינה. מה שחשוב לנו הם המטופלים שלנו, אבל יכול להיות שייפגעו אנשים. כשעושים שביתה זה חלק מהעניין. עילת הסבירות היא הצעד הראשון, מיד אחרי מתחילים עם כל המינויים, זה הכל דברים שמתגלגלים. אני לא רוצה מינויים פוליטיים, זה מה שהם רוצים. הם כבר עושים את זה. מה קורה כרגע עם התקשורת? מה קרה במשרד התחבורה? בוא נסתכל על המשטרה. כולה ניצבים שהתפטרו. הפיטורים של אשד היו פיטורים שיש במדינה דמוקרטית? זה לא נראה כך". 

"הרפואה תהיה נוראית אם ניתן לדבר הזה להתגלגל"

"הרפואה תתרסק", התריעה פרופ' רגב במידה ועילת סבירות אכן תעבור בקריאה שנייה ושלישית. "אם אנחנו נכנסים לזזה שעילת הסבירות תעבור והממשלה אומרת את זה בריש גלי - הם הולכים להעביר את כל חוקי הדיקטטורה, ובמקומות כמו פולין והונגריה אין רפואה טובה. אני יודעת מסטודנטים שלי שהם מחפשים לאן הם יהגרו. הרפואה תהיה נוראית אם ניתן לדבר הזה להתגלגל. אנחנו רואים את ביטול עילת הסבירות כצעד הראשון והמשמעותי ביותר שיהיה מאוד קשה לחזור ממנו. השלב הבא יהיה דחיית הבחירות. אתם באמת חושבים שיהיו עוד בחירות? אנחנו רואים מה קרה במדינות האחרות, לשם זה יגיע. לא בטוחה שיהיה ביטול בחירות, אבל יהיו בחירות כמו בטורקיה". 

עריכה: מיכל קדוש 

18/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית חולים. למצולם אין קשר לנאמר
בית חולים. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90
Paris