איריס קול

"יותר מרתק מכל סרט ישראלי שראיתי לאחרונה"

אבנר שביט ('וואלה') על 'ההילולה': "המסר - כשהאשכנזים יזוזו מהדרך, הערבים היהודים והערבים המוסלמים יוכלו לעשות שלום" • נמצאה אבן הנגף לשלום?


אמש (ב') מני אסייג, אחיו של שלום אסייג ומיוצרי הסרט 'ההילולה', תקף את תומכי המחאה, כינה אותם 'אנרכיסטים' וביקש מהם לא לבוא לצפות בסרט. בתגובה, שלום קרא לכולם לבוא לצפות בסרט, ואף ציין כי השפעתו של מני על יצירת הסרט הינה פחותה. 

בשיחה עם איריס קול ב־103fm, מבקר הקולנוע של 'וואלה' אבנר שביט, התייחס לדבריו של מני אסייג: "אין גבול להתבכיינות, הסרט קיבל 4 כוכבים ב'הארץ', 'מעוז האנרכיסטים' ושלושה כוכבים ממני ב'וואלה'. הוא מופץ בידי חברת ההפצה הכי גדולה בישראל, הוא קיבל כסף מקרן חדשה, אז מה הוא רוצה? על מה הוא כל כך כועס וזועם?"

עוד ציין: "דבר שני, אני לא זוכר מקרה בישראל שמישהו קרא לאנשים לא לבוא לראות את הסרט שלו בגלל הדעות הפוליטיות שלהם, אני לא זוכר שזה קרה בשום מקום בעולם. זה דבר מאוד יוצא דופן. דבר שלישי, אני לא זוכר שסרט מוביל למלחמת אחים. אני לא זוכר מקרה שאח אחד אמר על האחר שהסרט לא שלו ושהתרומה שלו לסרט היא שולית. קרו פה שני דברים חסרי תקדים בקולנוע הישראלי שרק עליהם שווה לעשות סרט".

בהמשך, סיפר על עלילת הסרט: "זו כמובן גרסה קולנועית לסדרה 'שנות התשעים' ומן הסתם מתרחשת בשנות התשעים, סוף מלחמת המפרץ. מסתבר שפרוספר הגיבור, בגילומו של שלום אסייג, הבטיח לסבא שלו שברגע שהמלחמה תיגמר כל השכונה תיסע לקרב של הבאבא סאלי בנתיבות, ובתחילת הסרט, הסבא מזכיר לו שהוא צריך לעשות את זה, אחרת מישהו ימות. יוצאים באוטובוס לכיוון נתיבות ואז נהג האוטובוס, בגילומו של צחי נוי שעושה טעות בכיוון ובטעות לוקח אותם לעזה, שם פלסטינים שובים אותם, הרשויות לא נכנסות לעזרתם והם כמובן צריכים לחלץ את עצמם לבד".

הוא הדגיש: "מעניין ששתי הקומדיות הישראליות הכי פופולריות של 3 השנים האחרונות, גם זה, וגם 'לשחרר את שולי' - מבוססות על סיטואציה של חטיפה. זה היה אמור להיות הדבר הכי רגיש וטריגרי לקהל הישראלי עם ההיסטוריה שלנו, זה מעניין שעושים מזה בדיחה ושהקהל צוחק מהבדיחה הזאת".

מנגד, טען שביט: "צריך להגיד שרמת העשייה שלו מאוד נמוכה, ההפקה נמוכה, חתומים על הסרט שני במאים וזה נראה כאילו לא היה שם במאי אחד - ולמרות זאת, הסרט מרתק ומעניין לצפייה, ובעיניי הרבה יותר מעניין מכל סרט ישראלי שראיתי בזמן האחרון".

"קודם כל יש לו ייצוג לכל כך הרבה עדות וקבוצות אתניות שאני ראיתי בקולנוע הישראלי, כל כך הרבה עדות מעולם לא ראינו, כמעט כל עדה לא אשכנזית זוכה כאן לייצוג. דבר שני, זה הקשר שמתהווה בין השובים הפלסטינים לבין השבויים הישראלים שכמעט כולם מזרחים, יש בסרט שתי דמויות של אשכנזים שהן שוליות לחלוטין", הוסיף. 

עוד אמר: "זה אמנם דבר מאוד יפה וכבר ראינו את זה בסרטים קודמים כמו 'גבעת חלפון', אבל בכל זאת יש משהו יוצא דופן ב'הילולה' – אין שום אשכנזים שמעורבים בדו קיום הזה. המסר של הסרט הוא האמירה שהוגי דעות מזרחים הרבה שנים מהדהדים, שברגע שהאשכנזים יזיזו מהדרך אז הערבים היהודים והערבים המוסלמים יוכלו לעשות שלום".

"בסופו של דבר מקבלים כאן את כולם. גם את מי שמתנהג בצורה כזאת או אחרת, בסרט הזה יש מקום לכולם חוץ מאשכנזים", סיכם.

18/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום מסך: מתוך הסרט 'הילולה'
Paris