בן כספית ואריה אלדד

"זכותו של אדם, ורופא עדיין בחזקת אדם, למחות"

פרופ' חזי לוי, מנכ"ל בית החולים ברזילי, על מחאת הרופאים • ולגבי תופעת הרילוקיישן: "מאוד מדאיג ומטריד, אסור לזלזל בזה"


על רקע העברת חוק עילת הסבירות על ידי הקואליציה, רופאים הצהירו כי הם שוקלים מעבר לחו"ל. כ־1,200 אנשי רפואה הצטרפו לקבוצה ששמה 'רופאים ורופאות לרילוקיישן'. פרופסור חזי לוי, מכ"ל בית החולים ברזילי ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, התייחס לידיעה. 

תחילה התייחס פרופ' לוי לשביתה שהתקיימה השבוע בבית החולים ברזילי. "כן הייתה שביתה על פי הנחיות של ההסתדרות הרפואית, שאנחנו הרופאים חברים בה. אבל שביתה שהצבנו אותה באופן כזה שתפגע שכמה שפחות חולים, ובוודאי שלא עם אלו שעם מחלות תכופות או תהליכים ממושכים שאסור לדחות. אנחנו באמת במצב מיוחד, אנחנו הרופאים, משום שמחד זכותו של אדם, ורופא עדיין בחזקת אדם, למחות נגד דברים שהוא סבור שמחובתו. מאידך גיסא אנחנו כאלה שלא יכולים ואסור לנו לנטוש את החולים, לפגוע בבריאותם או אפילו דברים שמשפיעים על איכות החיים".

מיד לאחר מכן, ביקר מנכ"ל בית החולים את תופעת הרילוקיישן בקרב הרופאים. "תופעה מאוד מדאיגה. אני חושב שזו תופעה מאוד מטרידה, לא יודע כמה יקרה מזה בפועל, אבל בכל מקרה זו תופעה שאסור לזלזל בה".

"אצלך יש כבר רופאים שהודיעו?", התעניינו צמד המגישים, ופרופ' לוי הודה כי טרם הגיעו לאוזניו בשורות מסוג זה. "בבתי החולים הפריפריאליים זו אפילו מכה שבעתיים. אנחנו במדינת ישראל נמצאים במחסור של רופאים, תוך שנה שנתיים נרד למספרים הרבה יותר נמוכים", הסביר. "התופעה מאוד מדאיגה, אני לא חושב שזה נכון. אנחנו נמצאים במצב חברתי במדינת ישראל, מצב מאוד קשה אמנם, מדאיג, וכרגע אני לא מדבר אמירות פוליטיות אבל אני אומר שאנחנו נמצאים בשסע עמוק ונוראי. אני לא חושב שאנחנו הרופאים צריכים לחפש את מקומנו מחוץ למדינת ישראל, ובאיזשהו מקום לא לטפל בעניי עירי".

עוד טען כי "נכון שלהיות היום רופא במערכת הציבורית זה לא שמחה גדול. הסכם השכר האחרון נחתם באוגוסט ובדצמבר 2011, חלף מן העולם מבחינת תוקפו אבל לא קורה שום דבר כרגע לעצב הסכם אחר. התקנים לרפואה הציבורית אינם מלווים את הצורך גם הקיים וגם המתפתח. אני חושב שכרגע הבעיה היא לא נושא תוספת השכר או תוספת התקנים, אני רק אומר שהמצב הבסיסי שאנחנו נמצאים בו במערכת הרפואה הציבורית לא מזהיר. תוסיף על זה את הפיתויים מעבר לים, אנחנו יודעים שחלק מלומדי הרפואה באירופה מקבלים רישיון רפואה אירופאי ולא חוזרים ארצה. חלק מהאנשים שיוצאים להשתלמויות ארוכות לא חוזרים. בגלל אותם תנאים קשים שאמרתי שקיימים".

"תוסיפו על זה את התחושה של הקרע החברתי, הכאוס, הכעס של אנשים על מה שמתחולל פה, כל אלו יחד חוברים שמתעוררת אותה תנועה שמחפשת רילוקיישן בעולם. אני חושב שזה מאוד מסוכן. אנחנו עלולים להגיע למצב שלא יהיו מטפלים או מטפלים עם איכות ראויה כדי לטפל בחולים כאן. אני לא חושב שאנחנו צריכים להגיע למקומות האלה ולחרב במו ידינו מערכת בריאות ציבורית ענייה, קשה אבל מופלאה. עושים את זה רק במצב שבו מגלים אולי אמפתיה לרופאים, מגלים מנהיגות של מערכת הבריאות. זה חלק מאותה תופעה מה שאנחנו קוראים היום סרבנות", הדגיש.

כמו כן, כאשר נשאל כיצד ניתן לטפל בכך, הבהיר: "הטיפול בנישה הזו לא פשוט והוא לא רק של שר הבריאות, יש פה תופעה חברתית נרחבת שמטילה את צילה גם על הרופאים. אני חושב שאנחנו צריכים לעשות פה אקט של לגלות הבנה ושיח, שיח עם הרופאים ושיח שלא בטוח שנעשה עד כה. כדי לנסות ולייצר איזושהי לכידות. זה הדבר היחידי שכרגע ניתן לעשות, מעבר לתנאי הרופאים. שיח עם הרופאים כדי לדבר, לשמוע וגם לנסות לייצר תנועה אחרת לכיוון אחר של רופאים בהבנה".

לסיום, פנה פרופ' לוי לרופאים בשירות המילואים שהודיעו כי לא יתייצבו בעקבות הרפורמה המשפטית וחקיקתה. "מקומם בשדה הקרב כל כך חשוב, שהם נשבעו לא לנטוש חבר או פצוע בשדה הקרב, צריכים להמשיך לפעול על פי השבועה שכולנו נשבענו. אנחנו צריכים להמשיך ברוח שנשבענו, שבועת חיל הרפואה והרופא בכלל - לא לנטוש חברים בשדה הקרב".

עריכה: שני רומנו

27/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חזי לוי
חזי לוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris