איריס קול

"זה לא סרט של חמישה כוכבים, בקושי ארבעה"

ד"ר אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה', על הסרט 'אופנהיימר', שמגולל את סיפור ממציא פצצת האטום: "זה לא אחד הסרטים הטובים של השנה"


בשבוע האחרון הושקו מספר סרטים שמסתמנים כשוברי קופות הבאים, ביניהם: 'אופנהיימר'. איריס קול שוחחה ב־103fm עם ד"ר אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה', אשר הביא את הפרטים על להיט הקיץ.

תחילה, אמר: "הסרט מציג את הסיפור של אופנהיימר המדען היהודי-אמריקני שהמציא את פצצת האטום והכניס את העולם לעידן הגרעיני. הסיבה שאנחנו כל כך מפחדים מהפצצה האירנית זה בגללו. זה התחיל עם מאות אלפי יפנים שמתו בגלל הפצצה, ואחר כך המשיך עם המלחמה הקרה והעולם פחד משואה גרעינית במשך עשרות שנים בגללו. והיום, אני חושב שאנחנו מי שבעיקר מאוימים, שזה אירוני כי הוא היה יהודי. הוא היה דמות מאוד מרוכבת והוא גם היה גבר יפה תואר, שנשים נפלו לרגליו. הסרט עוסק גם בזה וגם במה שקורה בין הסדינים שלו. מגלם אותו קיליאן מרפי. למרות שהוא ממש לא יהודי, הוא מזכיר אותו מבחינה חיצונית".

"לגבי הסרט, ביים כמובן כריסטופר נולאן, הוא אולי אחד הבמאים היחידים בימינו שהוא סוג של ז'אנר בפני עצמו, שיש לנו קהל מעריצים שהולך אחריו בכל סרט שיעשה", ציין.

עוד חשף כי "לפי הנתונים באמריקה, שני שליש ממי שצופה ב'אופנהיימר' אלה בנים ושני שליש ממי שצופים ב'ברבי' אלה בנות. לדעתי זה מאוד עצוב שאנחנו ב־2023 עדיין בעולם שבו מדברים על סרטי בנים וסרטי בנות. צריך להגיד גם שנולאן הוא מזכיר את שפילברג בהרבה מובנים, גם באיך שהוא עושה קולנוע וגם באיך שהוא מתייחס לנשים. הייצוג של הנשים בסרט הוא מגוחך ומזעזע ושטחי ועלוב".

עוד אמר: "אופנהיימר היה יהודי וחתיך, אז כמובן שליהקו לתפקיד שלו שחקן לא יהודי, כי הוליווד לא מסוגלת ללהק יהודים לתפקיד יהודים חתיכים. אז נכון שהוא מזכיר אותו, אבל אין אף שחקן יהודי אמריקני או ישראלי שיכול היה לגלם את התפקיד? עכשיו, למה זה יותר מרגיז? כי את היהודים שנראים לא טוב בסרט, כן מגלמים יהודים. משקפופרים זה בסדר, אבל חתיך. לא יכול להיות באמת", הוסיף.

"אם מישהו אחר היה חתום על הסרט, התגובות היו הרבה פחות טובות"

באשר לעלילת הסרט, אמר: "אופנהיימר הוא דמות כל כך מרתקת, הסיפור הוא אחד הסיפורים הכי חשובים שיש, זה סיפור שהשפיע עלינו שנים רבות ומשפיע עלינו עדיין, הסרט כמובן מעניין ומעורר שאלות. אבל אני כן רוצה להגיד דבר אחד, אמרתי מקודם שנולאן הוא אחד הבמאים היחידים בימינו שהוא אייקון, אני באמת חושב שיש את מה שנקרא 'מבחן בוזגלו', אם מישהו אחר היה חתום על הסרט הזה כמו שהוא, התגובות לסרט היו הרבה פחות טובות".

לבסוף, סיכם: "היו אומרים שזו דרמה ביוגרפית משובחת ומרתקת, כן היו יותר שואלים שאלות. אבל הסרט הזה הרי מקבל 5 כוכבים מקיר לקיר וגם מהקהל ואני רואה שכותבים שזו יצירת מופת, ו'זה וואו' ו'חובה', הקהל משתפך. הסרט הזה, כולו אנשים מדברים. זה לא סרט לא טוב אבל זה לדעתי לא סרט של 5 כוכבים, בקושי 4 כוכבים. זה לא אחד הסרטים הטובים של השנה, ואם היה חתום עליו מישהו אחר, לא היו אומרים שזה סרט פצצה וכל זה. בכל מקרה, 'ברבי־נהיימר' עשו כבר 700 מיליון דולר ביחד ברחבי העולם, והקהל כן מתעניין בסרטים האלה, ואת זוכרת כמה בכיתי שאמרתי שהקולנוע מת והאולמות ריקים? אז הנה הם מלאים. השאלה מה יהיה בהמשך. ושוב, אני חושב שהיו השנה ועוד יהיו השנה סרטים הרבה יותר טובים מ'אופנהיימר' וגם מ'ברבי'".

עריכה: נויה חסון

27/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר
קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר  |  צילום מסך: מתוך הסרט 'אופנהיימר'
Paris