אודי סגל וענת דוידוב

"באים אלינו עם הצעות קונקרטיות"

יו"ר ארגון 'מרשם' ד"ר ריי ביטון על הסקר שחשף כי כמעט 40 אחוזים מהמתמחים בישראל שוקלים לעזוב בשל הרפורמה: "שום דבר לא גורם לנו לרצות להילחם"


סקר שערך ארגון המתמחים 'מרשם' שפורסם אתמול (ב') ב'תוכנית חיסכון' בשל הצטרפות לא מעט רופאים למחאה נגד הרפורמה המשפטית, חושף כי לא פחות מ־38 אחוזים מהמתמחים והסטודנטים השיבו כי בכוונתם לצאת להתמחות או לעזוב את ישראל אל מעבר לים ברגע שיסיימו את השלב המקצועי בו הם נמצאים כעת. עוד עלה מן הסקר כי 27 אחוזים מהנשאלים יעזבו בקרוב.

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון 'מרשם', הגיבה לבשורה המטרידה. "זה מאוד מדאיג אותי", טענה. "אני חושבת שהדאגה הזו מתבססת על נתונים מספריים שגם אנחנו בעצמנו לא הבנו את ההיקף שלהם. כמעט אחד מתוך חמישה מתמחים שוקל ברצינות גמורה להעתיק את חייו ממדינת ישראל ולעבור למדינת אחרת. הנתון הזה צריך להדאיג את כולנו במשמעויות שלנו. התנאים של המתמחים במדינה הם מהגרועים שיש בעולם, ומאוד קל לקחת אוכלוסייה כזו שהיא גם ככה על הקצה ולדחוף אותה צעד אחד יותר מדי. מנגד, צריך להבין שבאים אלינו עם הצעות קונקרטיות". 

"לשקול רילוקיישן - משהו שלא החל עכשיו" 

עוד הוסיפה בכאב, כי "רופאים ורופאות ישראלים המועסקים בחו"ל מתבקשים לבדוק אם יש מישהו שמעוניין לעשות את המעבר. לפעמים הם פונים בקבוצות השונות, ופנו אלינו מתוך הבנה שמאגרי הנתונים שלנו מכילים מספרים גדולים מאוד של מתמחים. הפניות הללו הן לא משהו אזוטרי, זה קורה יום יום ממספר מדינות נרחב. קשה לשכנע את המתמחים שכדאי ונכון להישאר פה עם כל מה שקורה מסביב. לשקול רילוקיישן זה משהו שלא החל עכשיו, גם אצלי. בגלל שכר עלוב ותנאי העסקה מזעזעים, בגלל שאנחנו ישנים על מזרון על הרצפה, שום דבר במערכת הזו לא גורם לנו לרצות להילחם ולהישאר פה מעבר לציונות ואהבת האדם. זה לא מספיק, עם זה לא הולכים למכולת". 

"נפגשתי עם משה בר סימן טוב (מנכ"ל משרד הבריאות) בעצמי, אני חושבת שהוא לא הבין את היקף התופעה ואת המשמעות היומיומית של התנאים שאנו עובדים בהם", הבהירה ביטון. "אני לא חושבת שמישהו הבין שצריך להסתכל על הדברים כמכלול. בהינתן המצב הפוליטי וההסתה הפרועה נגד רופאות ורופאים, נבחרי ציבור שמתבטאים נגדנו באמירות קשות וקוראים לנו בוגדים, זה שובר לב ומזעזע. צריך לתת לכך מענה, אי אפשר להשאיר את זה באוויר. אנחנו שומעים את האמירות על היעדר שוויון בטיפול, מעבר לזה שזה נוגד את המצפון שלנו באופן אישי, זה נוגד באופן אישי את שבועת הרופא. העובדה שאנו מדברים על חלוקת משאבים לא הוגנת. אני מפחדת שאמי ובנותיי יגיעו לבית חולים ויטופלו בצורה לא טובה משיקולים נגועים ולא נכונים". 

עריכה: מיכל קדוש 

08/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנת המתמחים נגד התורנויות הארוכות. למצולם אין קשר לנאמר
הפגנת המתמחים נגד התורנויות הארוכות. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90
Paris