בן כספית ואריה אלדד

"האירוע הזה התקיים על אדמות פלסטיניות פרטיות"

ח"כ גלעד קריב התבטא על התקרית בסמוך לכפר בורקה • וטען: "יש חיכוך הולך וגובר בין מתנחלים לפלסטינים שמועצם גם ע"י תופעת מאחזים בלתי חוקיים"


מעצר שני החשודים בהרג הנער הפלסטיני בסוף השבוע סמוך לבורקה ממשיך להכות גלים לאחר שהחלו חילוקי דעות רבים באשר לשחרורם למעצר בית, כשהמשטרה עדיין חפצה למצוא ראיות. בשיחה עם אריה אלדד ואיתן כבל ב־103fm, ח"כ הרב גלעד קריב (העבודה) התייחס לדברים.

תחילה, הבהיר: "יש בתי משפט בישראל, אני לא ראיתי את חומר החקירה של המשטרה, בוודאי לא ראיתי את המידע שהגיע מהשב"כ. מבחינתי מה שקרה כאן זו פעם נוספת שראינו את כוחם של בתי המשפט במדינת ישראל לא להיות חותמת גומי על כל בקשה של המשטרה, ובמובן הזה אני מכבד לחלוטין את כל ההחלטת בערכאות השונות".

"אבל, דבר אחד צריך לומר – מעבר להיבט המשפטי הצר יש פה אירוע יותר גדול והוא אירוע שלא קשור בסיטואציה עצמה, וזה החיכוך ההולך וגובר בין מתנחלים לבין תושבים פלסטינים", טען, והסביר: "החיכוך הזה בוודאי קשור גם, או בעיקרו, בטרור הפלסטיני, אבל הוא מועצם על ידי התופעה הזו של מאחזים בלתי חוקיים, של חוות בודדים בלתי חוקיות. אני רוצה להזכיר את העובדות, האירוע הקשה הזה התקיים על אדמות פרטיות פלסטיניות".

"בשטחים מתקיימת היום תופעה נרחבת של עבריינות והפרת חוק, לא פלסטינית"

עוד אמר ח"כ קריב כי "מכיוון שאני מכבד את החלטות בין המשפט במקרה הפרטני, אני חושב שמה שצריך לדבר עליו הוא מדוע מדינת ישראל מאפשרת הפרת חוק סדרתית. אני רוצה להזכיר שהמאחז הספציפי הזה (עוז ציון) יש לגביו בקשה מפורשת של צה"ל לפינוי ולא בפעם הראשונה. צריך רגע להבין את המדיניות היום בשטחים, יש שורה ארוכה של מאחזים חדשים לא חוקיים, אני לא מדבר על מה שקוראים לו 'ההתיישבות הצעירה', ישובים לא מסודרים ש־20 שנה כבר יושבים. בדיון פתוח שנערך בוועדת חוץ וביטחון התברר עד כמה האכיפה מול הבנייה הלא חוקית הפלסטינית היא יותר מחמירה מהאכיפה הלא חוקית במאחזים. התברר גם מה הפער הדרמטי בין מספר היתרי הבנייה שניתנים בהתנחלויות לבין היתרי הבניה שבעצם לא ניתנים לפלסטינים".

בהמשך, ח"כ קריב טען "בשטחים מתקיימת היום תופעה נרחבת של עבריינות והפרת חוק, לא פלסטינית, של אזרחי ישראל. במדינת חוק לא עונים על עבריינות בעבריינות. אם יש אכיפה בררנית היא לרעת הפלסטינים. אבל אני לא מבין למה אני צריך לדבר על הפלסטינים כאשר אנחנו מדברים כאן על תופעה שאזרחים ישראלים מפרים ביודעין את החוק ומה שממשלת נתניהו השישית עושה, היא מורה לצה"ל לא לאכוף את החוק. זה המצב כרגע".

לבסוף, סיכם: "הדיון הוא לא רק דיון על שלטון החוק, הדיון הוא גם על מצב הביטחון. הסיטואציה היא שחיילי צה"ל צריכים לחצוץ בין פלסטיניים לישראלים, במקום להתמקד בטיפול בטרור, זה הסיפור".

עריכה: נויה חסון

09/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרב גלעד קריב
הרב גלעד קריב  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris