איפה הכסף
עם ענת דוידוב

בנק ישראל הודיע: הריבית נותרת כשהייתה

נתוני הריבית עומדים כעת על 4.75% • ד"ר סיגל ריבון, מנהלת האגף המוניטרי בחטיבת המחקר של בנק ישראל: "אני חושבת שעוד מוקדם לדבר על הורדת ריבית"


הריבית לא תעלה הפעם: בהתאם לתחזיות, החליט בנק ישראל לא להעלות את הריבית, זו הפעם השנייה ברציפות, ולהותיר אותה על 4.75%. מה הוביל להחלטה, והאם אנו צפויים לעליית ריבית בקרוב? 

יעל אילון, עורכת התוכנית 'איפה הכסף', הביאה פרטים נוספים על השתלשלות העניינים שהובילה להישארותה של הריבית כפי שהיא: "רוב החזאים בשוק ההון העריכו שבנק ישראל יותיר את הריבית על כנה. הפיחות שהיה בדולר ובאירו זה דגל אדום שיש להיזהר ממנו". 

לשיחה הצטרפה ד"ר סיגל ריבון, מנהלת האגף המוניטרי בחטיבת המחקר של בנק ישראל, והסבירה את המהלך: "הוועדה המוניטרית הסתכלה על כל האינדיקטורים במשק, קודם האינפלציה. אנו רואים כבר כמה חודשים האטה בקצב העלייה. מצד שני אנחנו רואים בפעילות סימנים מסוימים להשפעת המדיניות והריבית. אמנם התוצר עדיין ברמה מאוד גבוהה, אך בשוליים ביקושים וצריכה יותר נמוכה, גם בשוק הדיור רואים האטה. כמו שהוועדה כתבה גם בפעם הקודמת, יש היתכנות לא מבוטלת להמשך העלאה. השיקולים מקצועיים, הוועדה עוקבת אחרי הנתונים ומפעילה שיקול דעת כל פעם".

בהמשך, הוסיפה: "שוק העבודה הדוק, יש ירידה במשרות הפנויות. צריך לשים לב לעניין של שער החליפין. זה אינדיקטור שמשתנה מדי יום, אנו מזהים פיחות. אני חושבת שזה מטריד מאוד, גם מבחינת התרומה לאינפלציה, זה בהחלט תורם עוד כמה עשיריות אחוזים לאינפלציה. חלק נוסף שמטריד זה אי הוודאות, והתנודתיות בשער החליפין. כל אי ודאות, גם בשווקים האחרים ובסביבה שאנו חיים בה, זה משהו שהוא לא טוב לכלכלה ולפעילות, גם של משקי הבית וגם של הפירמות. אני חושבת שעוד מוקדם לדבר על הורדת ריבית. האם נעלה? צריך להמשיך ולעקוב, להוריד נדמה לי שעדיין קצת מוקדם. אם יהיו הפתעות מאוד טובות, נעקוב ונחליט". 

"אנחנו עוקבים מקרוב ובאופן שוטף אחרי שוק הדיור", הבהירה ד"ר ריבון בהמשך דבריה. " נכון שהריבית מייקרת את המשכנתה, אבל מי שמתכנן לקנות דירה, עצם העלאת הריבית ומה שקורה בשוק בסופו של דבר יקל על אותו קונה פוטנציאלי. אם מחירי הדירות היו ממשיכים לעלות, מצבם של אלה שרוצים לקנות עכשיו ובעתיד היה פחות טוב. בסך הכל הממשלה פועלת בהקשר של שוק הדיור בכיוון הנכון". 

על יוקר המחיה, אמרה: "אנחנו בהחלט מסתכלים על ההתייקרויות, גם בתחום המזון. כשמסתכלים על עליית מחירי המזון בישראל לעומת במדינות אחרות בשנה שנתיים האחרונות, אנחנו לא יוצאי דופן, אפילו יותר נמוכים. אנחנו מאוד מקווים שנראה האטה בקצב עליית המחירים". 

עריכה: מיכל קדוש 

04/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל
בנק ישראל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris