אנשי השנה
עם ניסים משעל

"שלישייה של שומרות הסף"

על שלוש נשים דיברה הממשלה: אסתר חיות, גלי בהרב־מיארה ומיכל רוזנבוים • טל שלו ('וואלה') שיבחה את פועלן בצל המתקפות • אנשי השנה תשפ"ג


מאז שהוקמה ממשלת נתניהו לפני כתשעה חודשים, דבר אחד היה בולט מכל - היעדרן של נשים בתפקידי מפתח. לאור זאת, בחרה טל שלו ('וואלה') בשלושת הנשים הבולטות ביותר בחודשים האחרונים - נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, היועמ"שית גלי בהרב־מיארה ומנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים. בשיחה עם ניסים משעל הסבירה שלו את החלטתה.

"שלישייה של שומרות הסף", הגדירה שלו את שלושת הבחירות שלה, ופירטה: "נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, היועמ"שית גלי בהרב־מיארה וגם מנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים, שבשנה הזו האירו אור של מנהיגות נשית מאוד אמיצה בתוך ים של פוליטיקאים, גברים ברובם, מאוד בריונים, אלימים. שלושת הנשים האלו, שומרות הסף, בשבילי כאישה, ככתבת, הן נקודת האור בשנה הזו. בתוך כל המתקפה הזו הן מצליחות לזרוח, להתעלות, להתבלט ועל זה אני אומרת לשלושתן שאפו".

עוד הסבירה כי "אסתר חיות היא כמובן היעד המרכזי למתקפות נגד המהפכה המשפטית, גלי בהרב־מיארה היא האויבת הכי גדולה של רוב שרי הממשלה, וגם מנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל, נמצאת בעימות מתמיד עם השר הממונה עליה דוד אמסלם. עימות קשה מאוד, אלים. ואני חושבת שמה שמשותף לשלושת הנשים האלו, הוא לא רק המתקפות המאוד אלימות וביריוניות שהן עוברות, אלא גם הסגנון שבו הן מתנהלות, מגיבות למתקפות האלה, הן שומרות על כבוד התפקיד והמקצוע שלהן".

המשיכה שלו, והוסיפה: "צריך גם להגיד, שבעידן שבו מנהיגות נשית בישראל הולכת ונעלמת, או נמצאת בפגיעה מאוד קשה בממשלה הזו, שלוש הנשים האלה מאזנות בעיניי את תמונת המצב הגברית המאוד קשה שעולה מהממשלה הזו, לא רק בנוכחות אלא גם בסגנון".

באשר לפועלה של נשיאת בית המשפט העליון בצל הסערה סביב הרפורמה המשפטית, אמרה: "אנחנו מתקרבים לחודש 'ספטמבר האיום' כמו שמכנים אותו, ובאמת הרבה מאוד מונח על כתפיה של חיות. היא גם אמורה לפרוש בחודש הבא, אז החודש הזה הוא חודש אחרון לעיצוב המורשת של חיות. כשאנחנו מסתכלים על המורשת שלה עד כה, אז יכול להיות שיש הרבה שיגידו שהמורשת שלה עד עכשיו הוא אותו בג"ץ של 0־11 שבו היא הודיעה ששום מבצר עוד לא נפל וכל שופטי בג"ץ אישרו פה אחד את המשך כהונתו של ראש הממשלה נתניהו למרות האישומים בפלילים".

"אני חושבת שחיות, לפחות נראה שהיא נערכת לחודש הזה, במיוחד בעתירה לגבי ביטול עילת הסבירות, ההרכב המורחב, 15 שופטים. היא חוטפת מכל עבר, והיא עצמה לא יכולה להשיב אז מי שמגן עליה זה בעצם המחאה. בהרבה מובנים, בלי קשר ישיר, אסתר חיות היא האייקון של המאבק, של המחאה נגד המהפכה ונגד הממשלה. בהרבה מובנים הם נאבקים כדי לשמור על המבצר שלה, ועכשיו היא צריכה להחליט איך היא מגנה על המבצר שלה בעצמה, בכוחות עצמה", טענה.

בנוסף, שיבחה שלו את התנהלותה של היועמ"שית סביב המתקפות והביקורות אותן היא סופגת. "היא מוקפת בסביבה מאוד חזקה שמחזקת אותה, ועל אף ההתקפות המאוד קשות שהיא עוברת מתוך הממשלה, כמעט אין שר בממשלה שלא מתעמת איתה על נושא כלשהו, היא מחזיקה מעמד בצורה מאוד מרשימה, לא מתקפלת, ועל כך שוב - שאפו".

עריכה: שני רומנו

14/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל שלו וניסים משעל
טל שלו וניסים משעל  |  צילום: 103fm
Paris