איריס קול

"אם זה באמת הסרט האחרון שלו - הוא ייחסר"

'גן קופים' הוא סרטו החדש וכנראה גם האחרון של הבמאי אבי נשר • מבקר הקולנוע ('וואלה') אבנר שביט טען כי הסרט עוסק בהכרה לה לא זכה נשר מהממסד


הבמאי המוכשר אבי נשר הוציא סרט חדש בשם 'גן קופים', נשר הצהיר כי כנראה זה יהיה סרטו האחרון. הסרט היה מועמד למספר פרסי אופיר אך לא זכה באף אחד מהם. אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה', ביקש לשוחח עם איריס קול ב-103fm על חוסר ההכרה שהייתה מנת חלקו של הבמאי הוותיק מצד הממסד. 

לדבריו, "זה סרט על בן אדם שלא קיבל הכרה מהממסד. הסרט מבוסס באופן חלקי על סיפור אמיתי שהוא אחד הסיפורים הכי מטורפים שקרו בתרבות הישראלית. אני לא אחשוף את השם של הסופר שזה מבוסס עליו, בכל מקרה, אותו סופר, מגלם אותו כאן אדיר מילר, שהוא שותף קבוע של נשר. הוא מגלם סופר שכתב כבר הרבה ספרים אבל מעולם לא קיבל הכרה מהממסד, זה קצת משקף את הסיפור של אבי נשר. שהוא מבחינה כלכלית, מסחרית הבמאי הכי מצליח בישראל, הוא הבמאי הכי אהוב על הקהל הישראלי, הוא הבמאי היחיד שנבחר להדליק משואה ביום העצמאות, אבל הוא מעולם לא זכה בפרס אופיר".

הוא ציין כי "זו תופעה נפוצה, הרבה פעמים במאים מצליחים בעולם גם עשו להם בעיות, כמו הרבה במאים שלא זכו באוסקר. הדבר הזה שנקרא 'עולם הקולנוע', יש בו כל מיני חטיבות, יש את הקהל, יש הביקורת, את האקדמיה ואת הממסד, וזה לא תמיד מסונכרן. חברי האקדמיה, שאגב אני לא יודע מי הם, אני מקווה שזה מתוך קנאה וצרות עין ולא בגלל שהם לא מבינים את האיכות של הסרטים שלו. אני מקווה שהם מבינים קולנוע ומבינים עד כמה הסרטים שלו טובים, והם לא בוחרים בו מקנאה וצרות עין, כי אם לא, זה אומר שהם פשוט לא מבינים קולנוע, וזה עוד יותר מצער".

על הסרט החדש 'גן הקופים', אמר: "נשר מעולם לא עשה שום דבר בתגובה לאי ההכרה הזו. הגיבור של הסרט כן עושה משהו, שאם הוא לא היה כל כך פתטי אפשר היה להגיד שהוא מבריק. הוא מוציא לפועל מזימה, שהיא אחת המזימות גם הכי מתוחכמות וגם הכי מעוררות רחמים שראינו על המסך לאחרונה. אני לא אגלה, אבל אני כן אגיד שמעורבת בזה בחורה צעריה, שמגלמת אותה סוזנה פפיאן, שממש במעבר בין תשפ"ג לתשפ"ד היא הפכה מאלמונית גמורה לשחקנית הכי מדוברת בישראל. יש לצידה גם עוד שחקנים הרבה יותר מוכרים, שני כהן, יוסי ביטון, ערן זרחוביץ', כל מי שאי פעם עבר ליד הבניין של קשת לוהק לסרט הזה".

"בגלל חומרי הגלם יכולה להיות לפעמים תחושה שיש כאן משהו זול, אבל הכל כאן מאוד מחושב"

"אני מאוד אוהב את אבי נשר אתו הקולנוע שלו ואני מאוד נהנתי מהסרט. אני גם חושב שהוא מציג סיפור שהוא מעל לכל דמיון, לא רק בקנה מידה ישראלי, אלא בקנה מידה בינלאומי, כי מה שגיבור הסרט עושה זה משהו שלדעתי אף אמן מעולם, בשום מדינה אחרת לא עשה. לגבי סוג התחושות שהסרט מעורר, אני חושב שיש אי הבנה גדולה לגבי אבי נשר בישראל, יש תביעה שאבי נשר הוא שלמה ארצי של הקולנוע בגלל שהוא כל כך מצליח, שהוא רמי קליינשטיין קולנועי - שהוא המיינסטרים של המיינסטרים. אבי נשר הוא קולנוע שהוא מאוד מאתגר, מאוד ניסיוני. הוא יוצר סרטים לכאורה מותחנים שיש להם משהו קצת זול וטראשי אבל למעשה הם מאוד מתוחכמים", סיפר.

אך הוסיף שביט כי "חושב שזו תהיה טעות גם להגיד שהסרט הזה הוא רק על עניין של הכרה. זה סרט שעוסק באמת באשליה בצורה מאוד מתוחכמת. הבסיס כאן הוא של מותחן זול, מאוד מיני, אבל הסרט עשוי בצורה מתוחכמת מאוד וממש יש לנו כאן כמו מנצח של תזמורת, ואני לא חושב שהיו או יש הרבה במאים בישראל ששולטים במלאכה שלהם בכזו צורה ומתזמרים את המשחק, העלילה, הצבעים, את הכל, בכזאת צורה מתוזמרת. שוב, בגלל חומרי הגלם יכולה להיות לפעמים תחושה שיש כאן משהו זול, אבל הכל כאן מאוד מחושב, הכל כאן נעשה מתוך הבנה מושלמת של הסיפור, של הקולנוע, של איך להפעיל קהל. ומהצד השני, אני חושב שאפשר לראות השחקנים והשחקניות מאוד נהנים לעבוד עם אבי נשר".

לבסוף, הגיב להצהרתו של הבמאי כי זהו סרטו האחרון, ונזכר בטרגדיה שפקדה את נשר ומשפחתו, בה בנו ארי נהרג בתאונה, כשהיה בן רק בן 17: "אבי נשר עבר טרגדיה גדולה שכולנו מודעים לה, אני חושב שהיה לו מאוד קשה לביים את שני הסרטים שהוא ביים מאז. אין לי מה להגיד, זה סיפור מאוד עצוב גם מבחינה אישית וגם מבחינה מקצועית. ואם זה באמת יהיה הסרט האחרון שלו, הוא יחסר. צריך גם להגיד שאנחנו נמצאים כרגע בתקופה מבחינה כלכלית, טובה לקולנוע הישראלי, גם בגלל השביתה בהוליווד, הבמה די שלו. אבי נשר כמובן יש לו חלק מזה, מהפופולאריות של הקולנוע הישראלי, אם לא יעשה יותר, זה כמו חלק מהרקמה של הקולנוע הישראלי שנעלמת".

20/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי נשר
אבי נשר  |  צילום: איריס נשר
Paris