בן כספית ואריה אלדד

"הצבא אמר שחמאס לא רוצה מלחמה"

תא"ל (מיל') רונן מנליס, לשעבר קמ"ן אוגדת עזה ודובר צה"ל, על המלחמה מול עזה: "האסטרטגיה של מדינת ישראל היא 'עדיף לא להילחם עם חמאס'"


תא"ל (מיל') רונן מנליס, לשעבר קמ"ן אוגדת עזה, דובר צה"ל ומנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב־103fm והביע את דעתו על המבצע החריג והאלים של חמאס ביממה וחצי האחרונות.

לדבריו, "בתמונה הכללית, העובדה שעל פניו אין פה מודיעין טקטי, אופרטיבי ואסטרטגי, זה משהו שלא יכולתי לדמיין. אירוע מהסוג הזה, מתכננים חודשים אם לא הרבה יותר. חמאס מבצע פה מתקפה רחבה עם למעלה משלושים פרצות על הגדר ל־22 יישובים עם לערכתי מאות מחבלים שעוברים לשטח האויב בהפתעה מוחלטת".

והוסיף: "גם בשב"כ, אין אפילו מקור אחד שאומר 'חברים, יש פה משהו חריג'. הצבא אמר שהחמאס לא רוצה מלחמה - זה משהו שמכינים חודשים ארוכים. אין אפילו מקור אחד שאומר שמשהו קורה פה? שמשהו חריג? האסטרטגיה במדינת ישראל במשך שנים, חוצה ממשלות דרך אגב, היא לא להילחם עם החמאס - עדיף להשתיק אותו בכסף ובפועלים, כי גם אנחנו לא רוצים מלחמה".

בהמשך, עוד אמר כי "יש פה עניין של קונספציה שגויה, אבל השאלה היא האם זאת הבעיה היחידה או האם יש גם עניין מודיעיני. הרי ברור שטעו פה בצורה מהותית. בסוף, אתה מצפה מאוגדת עזה לדעת לבלום כוחות על הגדר. איפה כוחות העומק ואיך הגענו למצב הזה שהם נפלו? יש כאן תחושה של תסכול שאומרת - אוקיי, המודיעין לא עבד, אבל איך גם זה לא עבד וגם זה לא עבד וגם זה לא עבד? שום דבר לא עבד".

לסיום ביקר בחריפות את מי שרמז על בגידה פנימית למערכת, והדגיש בזעם: "זאת בושה וחרפה שמישהו בכלל מעלה את זה לדעתו. מישהו אמר לי היום שהציבור מתוסכל ולא מאמין שזה קרה לא עם צה"ל, אז אומר שיש שיתוף פעולה מבפנים כי לא יכול לחשוב על משוה אחר. אני בכלל לא יכול לחשוב על דבר כזה. זה רק מצביע על חוסר הגבולות. אין בושה מכלום".

עריכה: דוד זבולוני

08/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רונן מנליס
רונן מנליס  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris