ינון מגל ובן כספית

"אנחנו יודעים שאמי ראתה את אבא מדמם למוות"

מאיה שושני, בתו של סעיד משה ז"ל שנרצח במסע הטבח בקיבוץ ניר עוז: "הוריי עברו פוגרום קשה" • הוסיפה: "לקחו את אמא שלי לעזה"


סעיד משה ז"ל נרצח ביום שבת לפני 17 יום בקיבוץ ניר עוז, זאת לאחר שהגן על אשתו עדינה בממ"ד עד שהמחבלים האכזריים שרפו את הבית כולו. במסגרת מסע הטבח הבלתי נתפס, נחטפה רעייתו, וכעת, על פי תיעוד מהרשתות החברתיות, היא מצויה בשבי חמאס.

מאיה שושני, בתו של סעיד, שוחחה עם בן כספית ואבי יששכרוף ב־103fm וסיפרה על הטרגדיה הקשה והסוף העצוב, לצד ההמתנה לשובה של אמה. "אבא שלי נרצח בקיבוץ ניר עוז, בבית שלו, בממ"ד, ביום שבת", פתחה. "אבי היה יחד עם אמא שלי בממ"ד, הם עברו שם קרב קשה, פוגרום קשה. הוא נפצע קשה מהכדורים, ולאחר מכן אחרי שהמחבלים הצליחו לחדור לממ"ד ועשו מאמצים גדולים כדי לעשות את זה, בירי, בתתי מקלע, במטען שהם הפעילו מתחת לחלון, בסופו של דבר הם הצליחו להיכנס, סיימו את העבודה עם הרציחה של אבא שלי ולקחו את אמא לעזה". 

"עצוב שהסיפור הציוני היפה הזה מסתיים כך"

"כשחשבתי על זה במהלך ימי השבעה, אני חושבת שהוא איזשהו ייצוג של כל הסיפור הציוני שלנו פה בישראל", תיארה בכאב. "אבא שלי עלה עם המשפחה שלו מעיראק כתינוק בן שנתיים, הילד הצעיר במשפחה, גדל בבית שאן ומאוחר יותר בתל אביב. הוא היה בשומר הצעיר, הגיע לקיבוץ ניר עוז והיה בגל השני של המקימים, הם בנו שם קיבוץ לתפארת. אבי עסק בחקלאות כל חייו בנגב המערבי, ואיבד את אחיו ששון משה במלחמת יום כיפור, הם לחמו שניהם באותו הגדוד ברמת הגולן. אבא שלי היה זה שבישר את הבשורה המרה הזו לכל המשפחה. בדיוק חמישים שנה לפני היום הנורא הזה, זה תפס גם אותו. זה נורא עצוב שהסיפור הציוני היפה הזה מסתיים כך, אולי זה גם אומר משהו". 

על הרגע בו הבינה מאיה שמשהו אינו כשורה בבית הוריה, שיתפה "אני גרה בלהבים, אנחנו ארבעה אחים, כולנו גדלנו בניר עוז, ילדות פסטורלית, מאושרת, יפה ושקטה, וכל אחד מאיתנו גר במקום אחר, אחי הצעיר עדיין בקיבוץ. בשבע בבוקר חברה טובה שלי שאמה הייתה שכנה של הוריי בקיבוץ, רואה בפייסבוק את אמא שלה מתבוססת בדמה על הרצפה. היא מתקשרת אליי בהיסטריה, בהתחלה לא הבנו וחשבנו שזה פייק. אחרי היא מתקשרת לאמא שלי, גדלנו יחד כל החיים, ואומרת לה לרוץ לראות מה קרה לאמה. אמא שלי עונה לה 'אנחנו לא יכולים לצאת, אנו שומעים מחבלים בחוץ מדברים בערבית ורואים אותם מבעד לחלון'. היא אומרת לה בתמימות שהם יתקשרו לרבש"צ ולכיתות הכוננות, שלא תדאג. היא לא יודעת שבשעה הזו יש עשרות אם לא מאות מחבלים בתוך הקיבוץ ושזה כבר קרב אבוד". 

"ראינו סרטון של אמא על גבי אופנוע בין שני מחבלים נושאים נשק, נוסעת ברחובות עזה, כבר באותה שבת בצהריים", התייחסה למצבה של אמה. "זה איכשהו הגיע אלינו דרך אנשים שראו את זה ברשתות החברתיות. אנחנו יודעים בוודאות שאמא ראתה את אבא נרצח, או לפחות מדמם למוות, הייתה משהו כמו רבע שעה שהיא הייתה איתו בממ"ד והמחבלים לא הצליחו להיכנס אבל הוא כבר היה פצוע קשה, וכנראה שאחר כך הם הצליחו להיכנס. הממ"ד נראה באמת כמו זירת טבח, אין מילה אחרת. ראינו את הסרטון שאמא בחיים, שהיה לפני 17 יום, זה מה שאנחנו יודעים, מעבר לזה אין לנו מידע נוסף". 

עריכה: מיכל קדוש 

23/10/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris