פרק 4: שיר סיום

דודי פטימר על המשברים האישיים של אריק, הסכסוכים המתוקשרים, ההתבטאויות הפוליטיות, השנים האחרונות ומותו הטרגי בגיל 74


אין כל ספק שאחד היוצרים והזמרים המוערכים ביותר בעולם התרבות הישראלי מראשיתו הוא אריק איינשטיין. לציון עשור לפטירתו, התחקה חוקר המוזיקה דודי פטימר בסדרת ההסכתים הדוקומנטרית החדשה שלו 'חייו מלאי שיר' אחר תחנות חייו המקצועיות, הטבולות בערימות של כישרון, שיתופי פעולה נפלאים, וכאב גדול על לכתו.

הפרק הרביעי והאחרון (טוב, כמעט) בסדרה מסתיים בטרגדיה הנוראית ובבשורה המרה על מותו של אריק איינשטיין ב־26 בנובמבר 2013 בגיל 74 בלבד, תאריך שייחקק תמיד בהיסטוריה כאחד מימי האבל הגדולים בתרבות הישראלית. בשנה הראשונה לפטירתו דובר רבות על אופיו, אישיותו הביישנית והמכונסת, ההסתגרות בביתו וההתרחקות מהתקשורת, שיחותיו האחרונות והידע הפנומנלי והאנציקלופדי שלו בספורט, כמו גם על השירים האחרונים שלו שזכו להתעלמות כמעט גורפת מתחנות הרדיו.

ברם, על השנים האחרונות של אריק האדם פחות דובר, כנראה משום שהוא פחות העדיף שיידעו. בניסיון לפזר את עלטת המסתורין שאופפת את התקופה האחרונה צללנו עמוק לארכיוני העיתונות הכתובה, הרדיופונית והטלוויזיונית, וניסינו להבין כיצד נראו שנותיו האחרונות, על דובשן ועל עוקצן.

פרק זה עוסק במשברים האישיים והמקצועיים שחווה איינשטיין, בסכסוכים המתוקשרים אליהם נגרר, בהתבטאויותיו הפוליטיות, במערכת היחסים המורכבת והכואבת שניהל עם התקשורת, בתחושת הבדידות, בחיים המשפחתיים הפרטיים, במצבו הבריאותי ובשעותיו האחרונות.

כמו כן, מציג פרק זה את שיתופי הפעולה המוזיקליים האחרונים בקריירה של איינשטיין (עם מיכה שטרית, ברי סחרוף, פיטר רוט וגיא בוקאטי), את היצירות היפהפיות שלא זכו להשמעות, את הכישלונות המסחריים ואת ההקלטות האחרונות (נחשפו אחרי מותו).

עם לכתו של איינשטיין שיריו, גם החדשים שזכו בחייו להתעלמות גורפת, זכו להשמעות רבות וכיום הוא האמן המושמע ביותר ברדיו הישראלי לפי נתוני אקו"ם. בחלוף עשור מאז לכתו, יצירותיו, כיאה לקלאסיקות אמיתיות, שורדות את מבחן הזמן וחוצות דורות, מתנגנות ללא הרף ומזכירות לנו שפעם היה פה אריה, ועכשיו נותר רק געגוע.

זה לא הסוף: בעמוד הסדרה 'חייו מלאי שיר' מצורף פרק חמישי, פרק בונוס ל"מתקדמים", הכולל הקלטות נדירות ופחות מוכרות של איינשטיין מכל שנות הקריירה שלו, והסיפורים מאחוריהן. פרק הבונוס שופך אור נוסף על אופיו, אישיותו ורבגוניותו של הזמר האהוב.

הפודקאסט 'חייו מלאי שיר' לוקח אותנו אל סיפור חייו של אריק איינשטיין, ועובר דרך כל התחנות שעיצבו את אישיותו והקריירה של אחד הזמרים הגדולים בתולדות המוזיקה הישראלית.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

24/11/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריק איינשטיין
אריק איינשטיין  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris