שיחות לילה
עם אבי כץ

"המלחמה הזאת הוציאה מאיזון את הטוב ואת הרע"

ד"ר בת־חן שניידר, פסיכולוגית קלינית ומשוררת, ביקשה להעניק למאזינים כלים פרקטיים שיסייעו להם להתמודד עם העומס הנפשי בימים קשים אלה של מלחמה


בצל המלחמה שמלווה את אזרחי ישראל מזה שלושה חודשים ארוכים ומטרידה את מנוחתם, אבי כץ אירח בתוכניתו את ד"ר בת־חן שניידר, פסיכולוגית קלינית ומשוררת, אשר ביקשה להעניק למאזינים כלים פרקטיים שיסייעו להם להתמודד עם העומס הנפשי בימים קשים אלה. 

לדבריה, "זו תקופה שבה מה שקרה לפני שבועיים, לא נכון לעכשיו ולא נכון לחודש קדימה. המלחמה הזאת תפסה אותנו בהפתעה וזה יצר מצב נוראי. כל מה שעשינו בהתחלה, כולם - מבוגרים וילדים, זה להירגע. חווינו אירוע טראומתי, כולנו לקחנו בו חלק, אבל ברור גם שאי אפשר להשוות בין ההתמודדות של האנשים שנמצאים בקו ראשון, כמו המפונים שאין להם בית לחזור אליו, ואנשים מן השורה, כמונו, שמתמודדים ברמה אחרת של סטרס. לכל אחד, נכון טיפול אחר - אינטנסיבי יותר או פחות". 

בהמשך, עוד הסבירה כי "כולנו רוצים להגן על הילדים שלנו בכפפות של משי, לנסות להגן עליהם מהמצב, אבל הסכנה היא שהם יגיעו לבית הספר ויקבלו חינוך על המלחמה מהילידים האחרים. לכן, כדאי שכל הורה ייתן לילדיו איזושהי הכנה שבפרטים הבסיסים, ההגיוניים. היום, הילדים בכיתה א' או ב' כבר יודעים מה זה יום השואה. למה? כי אנחנו מנגישים להם את הרעיון הגדול באופן בסיסי".  

ד"ר שניידר סיפרה על המפגש המאתגר והמרגש עם המטופלים: "לפעמים זה קשה, רואים שלמטופל ממש קשה לו, אבל גם רואים שהם רוצים לדבר. יש משהו במלחמה הזאת שהוציאה מאיזון את הטוב ואת הרע. לכן, כשאנחנו רואים פסיכולוג, כלומר איש שהתפקיד שלו לשמור על הטוב, יש בזה משהו שהוא מרגיע מאוד. זה מחזיר את האמונה ובסדר ובטוב האנושי באשר הוא. כלומר, מה שהלך לאיבוד עם כל שאר הדברים שעשו המחבלים".  

לסיום, התייחסה המומחית לטיפול הספציפי במקרה של אבל ואובדן וציינה כי "התמיכה הראשונה היא לחזור על הנרטיב של מה שקרה להם. הרבה מאוד פעמים, כשמישהו חווה התמודדות קשה, הזיכרון של אותה התמודדות פשוט נקטע - ואז יש פלאשבקים. לכן, חושב לבנות נרטיב אחיד שיעזור להבין מה קרה בזמן אמת. זיכרון שאנו מעבדים באופן לא נכון, יוצר טראומה. חשוב גם לשים דגש על המסוגלות, לתת למטופל מראה חיובית שמחזירה לו את הכוחות שאבדו".  

21/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ד"ר בת־חן שניידר
ד"ר בת־חן שניידר  |  באדיבות המצולמת
Paris