אראל סג"ל

"המצב של ישראל הרבה יותר טוב ממה שתיארו"

הכלכלן שלמה מעוז הבהיר כי תרחישי האימה בנוגע לתמונת המצב הכלכלית אינם אלא הגזמה: "אלה שלא מבינים בדברים מקשקשים ומפחידים את עם ישראל"


"חלאס תעמולה, שקרים ודכדוך. האמת היא שמצבה הכלכלי של ישראל מצוין. אפילו בתקופת המלחמה התחזק השקל מול המטבעות האחרים. יש לישראל יתרה של 220 מיליארד דולר, אנו למעשה מלווים לעולם סכום זה, ואיננו זוכים להלוואות". כך כתב הכלכלן שלמה מעוז אשר לתרחישי האימים בדבר מצבה הכלכלי של מדינת ישראל מפרוץ המלחמה בבוקר 7 באוקטובר. 

בשיחתו עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר הגיב לדברים. "המהומה שעשתה מודי'ס ביום שישי בלילה, לדעתי זה גם לא מכובד, אבל לא ניכנס לזה. הנפיקו את איגרות החוב שהיה מתוכנן, והביקושים היו פי ארבעה וחצי עד שישה. אני גם בדקתי מה המחירים שהיו לעומת יום חמישי בסגירה, ובעצם המחירים די דומים היום למה שהיה בחמישי - זה לא גרם לשום זעזוע בשוק ההון".

"נכון שהמחירים שישראל משלמת עלו מאז המלחמה, הכול היה בפנים מגולם. מה שאני אמרתי לעצמי, ההפתעה שהייתה בחצות ביום שישי, זה צפי הדירוג שהוא שלילי. הייתה פה עבודה, ואני אומר בעדינות, זה קצת מוזר. לכן רצינו לראות מה יקרה ביום שני ושלישי, וגם הסתכלתי על איגרות חוב של ממשלת ישראל שמונפקות בעולם - אין שינוי", הדגיש.

עוד טען כי "בדירוג האשראי של המדינה נגזרים דירוגי האשראי של חברות ובנקים בארץ, אבל בודקים את המצב הכלכלי של ישראל וכושר ההחזר ועוצמת הכלכלה, ולפי זה אומרים למשקיעים הפונטציאליים 'זה מה שאני חושב'. שמו אותנו במקום 6 בדירוג האשראי, אנחנו עדיין בדירוג השקעה".

"מודי'ס לא משפיעה על המשקיעים? עושים עניין גדול ממה שזה באמת?", תהה אופנהיימר, ומעוז השיב נחרצות: "המצב של ישראל הרבה יותר טוב משאמרו. הם אומרים שהם כלכלניים, אבל אם אני אגיד לכם שישראל מלווה לעולם? על מה הם מאיימים? מה הם אומרים? לא הבנתי. הם מושפעים מהמון פקטורים וגם מכלכלנים חופשיים".

עריכה: שני רומנו

13/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris