איפה הכסף
עם ענת דוידוב

איך הגיעה רשת החינוך העצמאי של אגו"י לחדלות פירעון?

עופר אלקלעי, רו״ח ומשפטן המתמחה בביקורת חקירתית: "הופתעתי לגמרי. זו עמותה שצברה גירעון של 350 מיליון שקל וזו עמותה במימון של מדינת ישראל"


רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל, שעתידה לקבל תוספות תקציב של מאות מיליוני שקלים לשכר המורים, נמצאת במצב של חדלות פירעון. עופר אלקלעי, רו״ח ומשפטן המתמחה בביקורת חקירתית, הביא את חוות הדעת החשבונאית, והסביר ממה נובעת חדלות הפירעון: "זו מערכת מקבילה של חינוך. לא יודע למה התהליך לא הופסק אבל יודע שנכון להיום המצב מתגלגל וצריך לשים לזה סוף. הפעילות שלהם למעשה מיותרת היות שמשרד החינוך יכול היה לבצע את העבודה". ומה לדבריו טוענת המדינה? "המדינה מודה - אנחנו מעבירים כסף ולא שולטים על הדברים". עוד תהה מדוע משלם המיסים צריך את העמותה הזאת, ומדוע משרד החינוך לא משלם למורים. לדבריו מדובר בייצור כלאיים.

הוא שיתף: "כשנכנסתי לתיק הופתעתי לגמרי. זו עמותה שצברה גירעון של 350 מיליון שקל וזו עמותה במימון של מדינת ישראל. הכסף הולך לתשלום למורים. לפי הניתוח שעשינו הצטבר משנה לשנה גירעון שתופח. זה עודף התחייבויות על הנכסים והפעילות של העמותה. יש בנוסף שורה של התחייבויות לא מכומתות".

ענת הביאה את התגובות: 

מהחינוך העצמאי לא נמסרה תגובה.

ממשרד האוצר נמסר: "החשב הכללי הביע באופן ברור עמדתו שככל ולא יוקצו לטובת הפיקוח על הרשתות המשאבים להקמת חשבות הולמת, בהתאם לסטנדרטים הנהוגים במשרדי הממשלה, הוא יפעל לניתוק הרשתות ממערכת התקציב של המדינה, הפסקת התקצוב הישיר והוצאת החשבת מהרשתות". עוד נמסר, ש"לפי שיטת התקצוב הנוכחית, הרשתות מתוקצבות מתקציב המדינה בכל שנה עבור התחייבויותיהן השוטפות, ולכן אין כל חשש לחדלות פירעון שלהם. לעניין מינוי מנהל ממונה לרשת — אין זה בסמכות החשב הכללי".

מרשות התאגידים במשרד המשפטים, הכוללת את רשם העמותות, נמסר שלעמותת מרכז החינוך העצמאי אין אישור ניהול תקין ל־2024. "הטענות המועלות בחוות הדעת יועברו לבחינת הגורמים הרלבנטיים ביחידת העמותות והחל"צ, יחד עם נתונים נוספים מתיק עמותות החינוך עצמאי. לאחר ביצוע בדיקה זו יקבע האם יש מקום לקיים הליך פיקוח בעניינה".

21/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris