אודי סגל וענת דוידוב

"בכל קנה מידה, ישראל הסירה את הכפפות"

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז המזרח התיכון באונ' ת"א, על חיסולו של מפקד כוח קודס: "ישראל מגלחת שכבה שלמה של חסינות שהאיראנים חשבו שיש להם"


מפקד כוח קודס בסוריה ובלבנון חוסל בתקיפה ישראלית ליד שגרירות איראן בדמשק, חיסול שהוגדר כמשמעותי ונועז. האם ההשלכות של חיסולו ישפיעו על המלחמה מול חיזבאללה ולבנון? על הנושא שוחחו ניסים משעל וענת דוידוב עם פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב.

"זה באמת מסוג הפעולות המביכות שיש בהן פגיעה ביוקרה של משמרות המהפכה, וצריך לזכור שלא מדובר כאן בדג, זרדי הוא אדם שבמידה רבה הוא אולי האופרטור הכי בולט בכל מה שקשור לחיבור בין טהרן לחיזבאללה", אמר פרופ' רבי בפתח השיחה. "זה גם אדם שהביוגרפיה שלו שזורה בכל הנושא של משמרות המהפכה מאז המהפכה של 1979. הוא פיקד על גדודים במלחמת איראן עיראק. לכן כשאנחנו מסתכלים על הרקורד שלו, ברור שמדובר כאן באדם מאוד מרכזי. פגיעה כזו בסמוך לשגרירות, בסיטואציה הזו, יש כאן באמת משהו מאוד חודרני, שלא לומר משפיל ומביך מבחינת האיראנים".

לאור אמירותיו תהה משעל אם האיראנים נדחקו לקצה בעקבות החיסול, ופרופ' רבי הסביר: "הם טוענים שהם יגיבו, והם כנראה יגיבו. אבל כשאנחנו מדברים על תגובה, יש לזה מנעד מאוד רחב. מה שבדרך כלל האיראנים ינסו לעשות זה לפגוע במטרות יהודיות או ישראליות, זה לא חייב להיות באופן מיידי. יכול להיות מנעד שבאמת מדבר כאן על הסלמה. אני לכשעצמי חושב שבעצם ישראל כאן עשתה מעשה. הסיפור דרמטי בעצם העובדה שבכל קנה מידה, זה גם ברור לאיראן, ישראל הסירה את הכפפות. היא מגלחת שכבה שלמה של חסינות שהאיראנים חשבו שיש לבכירים שלהם. אנחנו כאן במשחק פסיכולוגי מעבר לעניין האופרטיבי, שצריך לראות כיצד הוא בסופו של דבר יתפתח".

"אני בדעה שישראל עושה כאן מחיר מזומן על כל המעללים של איראן באזור", הדגיש. "אני לא מקל ראש במה שהאיראנים מאיימים, אבל לעניות דעתי, זה בסופו של דבר כלי שאם בכלל יש לו יכולת לעבוד כדי להרתיע, אני חושב שזה בהחלט שם. משמרות המהפכה, בעיניי, הם בנו אופרציה מדהימה, מאוד זדונית, במזרח התיכון, אבל הם מקפידים שלא לשלוח חיילים. יש להם את הפיקוד, הייעוץ, הדרכה. אנשים כמו זהאדי זה ממש השפיץ של כל המערך הזה. אני חושב שהייתי אומר שהם ייזהרו מעתה בצורה אחרת לגמרי. גם יש מחליפים, גם הסגן שלו חוסל יחד איתו, צריך למצוא מחליף למחליף, אבל עדיין יש תמיד מחליפים בסוף".

עוד טען כי "זה לא דבר שישבית את מנגנון משמרות המהפכה, זה דבר שיפגע בו. האיראנים לא יסוגו לאחור, כי פרוקסי, בתפיסה שלהם, זה משהו שמגן עליהם מפני מתקפה ישראלית, שלא לומר כלל עולמית. כל מה שהם עושים עם הפרוקסי זה להראות שהם יכולים. יש כאן משחק פסיכולוגי מאוד גדול, אבל ישראל אומרת שאם ידחקו אותה לפינה, יש מחירים שבסופו של דבר שוברים כללי משחק מקובלים ומסירים כפפות. זה המשך המאבק בין ישראל לאיראן, מקווה שארה"ב של אמריקה לא רוצה שתהיה כאן מלחמה אזורית, מבינה שעזה זה רק סימפטום של הבעיה".

"הבעיה היא איראן, לטפל במשטר הזה צריך. במסגרת המהלומות ההדדיות, ישראל נותנת כאן לאיראן חומר למחשבה, גם ברמה האופרטיבית וגם ברמה האסטרטגית", סיכם.

עריכה: שני רומנו

02/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' עוזי רבי
פרופ' עוזי רבי  |  צילום: 103fm
Paris