אודי סגל וענת דוידוב

"מעביר את העימות בין איראן לישראל לישיר"

מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון חוסל - ובאיראן זועמים • חזי סימנטוב ('חדשות 13'): "האיראנים מכינים את הקרקע לפגוע בנציגות דיפלומטית ישראלית"


אתמול (ב') בשעות אחר הצוהריים התקבלו דיווחים על תקיפה ישראלית בדמשק סמוך לשגרירות איראן, שבה חוסל מפקד כוח קודס בסוריה ולבנון. בישראל אישרו את הטענות ולקחו אחריות על החיסול המוצלח. ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם חזי סימנטוב, הפרשן והכתב לענייני ערבים של 'חדשות 13', אשר עדכן בפרטים.

"קודם כול לפי הדיווחים מסוריה ואיראן, חיל האוויר הישראלי לטענתם תקף מבנה שסמוך לשגרירות איראן בדמשק, כאשר המבנה הזה אכלס כמה בכירים איראנים, ביניהם מוחמד רזא זהדי, שהוא בעצם סגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון", ציין סימנטוב בפתח השיחה והוסיף: "בכיר מאוד בהיררכיה האיראנית, ניהל את כל האופרציה של הברחת הנשק מסוריה ללבנון. אדם בכיר מאוד שאפשר לומר במילים אחרות שעשה כאב ראש רב לישראל בעשרים השנים האחרונות, על כל מעלליו בעיסוקו בטרור".

עוד טען כי "מדובר באיראני הבכיר ביותר שחוסל עד כה משבעה באוקטובר על אדמת סוריה. מכה קשה וכואבת למשטר האיראני, עניין שבו האיראנים יותר משוקלים לנקום נגד ישראל. אנחנו חיסלנו להם כבר כמה בכירים מאז שבעה באוקטובר על אדמת סוריה, חיסלנו יועצים, לפי הדיווחים בכירים. התקופה שבה איראן רוצה להראות שהיא מובילה את ציר ההתנגדות, חמאס כרגע בנחיתות בגלל הלחימה בעזה, וזה לא אומר שהאיראנים מחר בבוקר ינסו לעשות משהו אימפולסיבי, הם ינסו אולי להפעיל את המילציות שלהם בסוריה, בתימן החות'ים. זה משהו שהוא כבר היה וימשיך להיות".

סימנטוב המשיך וביקש להתייחס לפרסומים בתקשורת האיראנית, שלפיהם הפגיעה היא דיפלומטית. "הם מכינים את הקרקע לפגוע בנציגות דיפלומטית ישראלית ברחבי העולם, בעולם הערבי, אירופה או ארה"ב או בדרום אמריקה, בדמות של פיגוע גדול שיוביל לשינוי מצב אולי בעניין הזה, אבל החיסול שאותו שהם מייחסים לישראל בהחלט מעביר את העימות בין איראן לישראל לישיר יותר מאשר עקיף, כמו שהיה עד עכשיו בסוריה. לישראל יש מודיעין טוב מאוד על הנעשה בסוריה ולבנון, בניגוד למה שקורה ברצועת עזה, עוד לפני שבעה באוקטובר - יש עדיין מודיעין טוב מאוד על האנשים הממודרים הללו של משמרות המהפכה ובכירי חיזבאללה בלבנון ובסוריה".

"להערכתי, איראן מורתעת מעימות ישיר עם ארה"ב, את זה היא לא רוצה. איראן לא הייתה מעוניינת להביא את ארה"ב לעימות ישיר צבאי מולה. לכן הסיפור הזה שבו היא הולכת ועושה פעילות טרור בסוריה, בלבנון, בתימן, במעטפת, כדי ללחוץ על ישראל - זה מה שהיא תמשיך לעשות. עימות ישיר עם ארה"ב או עם ישראל שיגרור את ארה"ב - את זה היא לא רוצה לעשות, לפחות לא בשלב הזה, זה יכול להשתנות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

02/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: איל מרגולין/פלאש90
Paris