רון קופמן ואריה אלדד

"אנחנו צריכים להתנהל כאילו אנחנו לבדנו"

אליהו ליבמן, אביו של אליקים ליבמן ז"ל: "צריך להגיד לאמריקנים שאם הם רוצים לבוא ולעזור לנו הם מוזמנים ואם הם רוצים להפריע צריך להגיד don"t"


יחסי ישראל וארה"ב ידעו עליות ומורדות לאורך המלחמה. אליהו ליבמן, אביו של אליקים ליבמן ז"ל, פרש את משנתו על מערכת היחסים המורכבת בין שתי המדינות ועל הטענה הציבורית שנשמעת כי התלות הישראלית באספקה ותחמושת אמריקנית פוגעת ברציפות ובמטרות המלחמה. בנוסף על כך, הוא ניתח את מצבה של החברה הישראלית בצל המלחמה. 

"אנחנו צריכים להתנהל מצד אחד כאילו אנחנו לבדנו במערכה. כמובן שאי אפשר להתעלם ממה שקורה מסביב, אבל בסוף אנחנו צריכים לקחת את גורלנו בידינו ולדאוג לביטחון מיליוני תושבי מדינת ישראל. את האויב צריך להשמיד ולהרתיע וצריך ללמד לקח", אמר. "מה שקרה בשמחת תורה שרצחו וכבשו ועשו כל כך הרבה דברים נוראיים זה נותן דלק לכל האויבים שלנו בכל הגזרות בעורף ישראל אחרי מה שקרה בשומר חומות, באיו"ש, חיזבאללה, לחות'ים בתימן ולעוד", הוסיף. "אנחנו צריכים להמשיך לעשות את מה שצה"ל עושה ברפיח ובעזה. צה"ל ממשיך לעשות פשיטות, ללחום ולחלץ חטופים ובעזרת השם ככל שנכה את אויבינו ונשמיד אותם יהיה ביטחון לעם ישראל לנצח נצחים. צריך להגיד לאמריקנים שאם הם רוצים לבוא ולעזור לנו הם מוזמנים ואם הם רוצים להפריע עם הפוליטיקה שלהם צריך להגיד don"t", טען. 

כמו כן, התייחס ליבמן למשמעויות החברתיות של העברת חוק הגיוס ולשוני בין הציבור החרדי לציבור הדתי-לאומי: "קודם כל זאת זכות עצומה להילחם ולמסור נפש למען עם ישראל. כל מי ששותף הוא חלק אמיתי ועוצמתי בתקומת עם ישראל אחרי השואה האיומה. גם לימוד התורה הוא חלק חשוב במסורת וחשוב לשמר עליו. אני מרגיש שזה מחזק כמי שעשרות שנים במילואים ובקבע", אמר. "בעיניי לעשות חוק זה מביש. זאת זכות להיות לוחם בצבא הגנה לישראל ויש הרבה מאוד משתמטים", הדגיש.

"צריך לראות איך מחנכים ונותנים אפשרות כל אחד לפי יכולותיו וכוחותיו כדי שבאמת נהיה צבא העם. יש באמת אחדות אמיתית בתוך הצבא. לא שואלים אותך בתוך הנמ"ר מאיפה אתה ומה אורח החיים שלך ואני בטוח שגם בציבור החרדי יש מגמה כזאת שמי שלא יושב ולומד תורה שהתגייס", ציין. "הציבור הדתי-לאומי שמתגייס לצה"ל משלם מחיר ביראת שמיים שלו. הצבא עושה המון השתדלות, אבל זה לא פשוט שאתה חי באורח חיים דתי כפי שאתה גר ביישוב שלך או בישיבה שלך, ואת המחירים האלה אנחנו משלמים בזכות. אנחנו מאמינים בצורך ללמוד תורה וגם ללחום בצבא", הבהיר לבסוף. 

14/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן ובנימין נתניהו - ארכיון
ג'ו ביידן ובנימין נתניהו - ארכיון  |  צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
Paris