רון קופמן ואריה אלדד

"הרמטכ"ל אמר שהוא אחראי, תממש את האחריות"

המשנה לרה"מ לשעבר חיים רמון תקף את התנהלות המלחמה • על רה"מ: "תלך אל העם ותבקש מנדט מחודש" • הוסיף: "התוכנית שאנו כובשים ויוצאים הזויה"


בריאיון של רה"מ הערב בערוץ 14, התגלה, להפתעתי, שלמרות כל הפרסומים על מחלוקות בין נתניהו לבין גלנט והלוי באשר לניהול המלחמה, עמדותיהם זהות לחלוטין ואין שום מחלוקת אסטרטגית ביניהם. כמו גלנט והלוי, גם נתניהו דיבר על סיום הלוחמה העצימה ועל הוצאת מרבית הכוחות של צה"ל מרצועת עזה. נתניהו גם דיבר על תוכניות ליצירת שלטון אזרחי בהנהגת "גורמים מקומיים" או "מדינות אחרות", למרות שאשליות אלו התנפצו אל קיר המציאות שוב ושוב במשך שמונת חודשי הלחימה. 

כך כתב בחשבון הטוויטר שלו המשנה לראש הממשלה לשעבר חיים רמון. בשיחתו עם אריה אלדד ומיה זיו־וולף, הגיב לדברים. "ההתמקדות בנתניהו טבעית, אבל מי שהגיש את התוכנית לאי כיבוש הרצועה והתנגד באופן מוחלט להקמת ממשל צבאי היה קבינט המלחמה והרמטכ"ל, וגם גנץ ובעיקר שר הביטחון", ביקש להבהיר. "9 חודשים אחרי פתיחת המלחמה, התוכנית שאנחנו כובשים ויוצאים היא תוכנית הזויה שבסופו של דבר תשאיר את חמאס על רגליו. רק אתמול הגענו לסג'עייה אולי בפעם השלישית או הרביעית. יצאנו משם, ואחרי תקופה קצרה חמאס מתאושש, מגייס אנשים חדשים. את כל זה אמרו לרמטכ"ל והתוכניות שהציג בפני הדרג המדיני בראשות נתניהו לצערנו הרב יתממשו. רה"מ חזר על כך ב'הפטריוטים'. אמר שמסיימים את שלב המלחמה העצימה, 'נוציא את רוב הכוחות ונעביר אותם לצפון'. בסופו של דבר מי ששולט ברוחב הרצועה מבחינה אזרחית זה חמאס. שני היעדים המרכזיים של המלחמה - מיטוט כוחו הצבאי של חמאס ומיטוט שלטונו האזרחי, לא הושגו".

"אני חושב שצריך להקים ממשל צבאי זמני"

בהמשך אמר בשאט נפש: "בינואר כבר הצעתי שצריך לעשות ריסטארט כי לא נצליח להשיג את מטרות המלחמה כפי שהוצגו על ידי הממשלה, הקבינט והצבא. זו טעות מרכזית - לא הבינו שנגד חמאס, ארגון דאעשי, נלחמים כמו נגד דאעש. האמריקנים חיסלו את דאעש בערך ב־7 חודשים. כל השטויות האלה על כך שאי אפשר לחסל רעיון. גם הנאציזם קיים, אבל אין לו מדינה, הוא בשוליים. ודאי שאי אפשר לחסל את הרעיון של חמאס, אבל אסור שלארגון טרור תהיה שליטה על שטח. האסטרטגיה כושלת כי היא לא משיגה את יעדיה. אני חושב שצריך להקים ממשל צבאי זמני ולנסות למצוא מערכת שתיקח את זה מאיתנו. אי אפשר לעבור ממצב בו חמאס שולט אזרחית, לכך שמישהו אחר יבוא מבלי שיהיה שלב של ממשל צבאי ישראלי". 

"הרמטכ"ל אמר שהוא אחראי, עברו 9 חודשים, תממש את האחריות", קרא המשנה לראש הממשלה לשעבר. "אני חושב שנתניהו וגלנט, שאחרים גם למגה מחדל כשרים, כראש ממשלה, נתניהו נבחר, הוא יכול לבוא ולהגיד שאחרי כל מה שהיה הוא חוזר אל העם ומבקש את תמיכתו. תלך אל העם ותבקש מנדט מחודש אחרי אירועים כל כך דרמטיים. אותו דבר שר הביטחון, שמשום מה כי הוא נגד נתניהו, הוא זוכה להרבה תמיכה יחסית". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris