רון קופמן ואריה אלדד

"הייתי מאוד שמח אם 120 יחזירו את המנדט"

תא"ל (מיל') דדי שמחי, אביו של סמ"ר גיא שמחי שנפל בשבת השחורה, על העתירה לבג"ץ בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר האסון


אתמול (ה') הגישו משפחות שכולות, משפחות מפונות וקרובי חטופים עתירה לבג"ץ בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר אסון השבת השחורה ב־7 באוקטובר, זאת כמעט תשעה חודשים מאותו בוקר נורא. תא"ל (מיל') דדי שמחי, אביו של סמ"ר גיא שמחי שנפל בשבת השחורה, הסביר את המהלך. 

"הבקשה היא שבג"ץ יחייב את הממשלה להקים באופן מיידי ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את הטבח הקולוסלי הזה, תסיק מסקנות ותפיק לקחים", הבהיר. "מבחינתנו קודם כול כדי להבין מה היה, והכי חשוב - לנסות ולמנוע טבח כזה בעתיד, להבין מה הגורמים ואיך להימנע מזה להבא. זו דרישתנו. אני חושב שזה לטובת העם בישראל ולטובת ההבנה מה קרה לבנים ולבנות שלנו שנפלו. לצערי כל דבר במדינה נצבע בצבעים פוליטיים כאלה ואחרים, זה מאוד עצוב, ואני חושב שהמדינה נמצאת בקנה מידה היסטורי, וכולם צריכים להתעלות לגודל האירוע ולנהוג בהתאם. בקשתנו היא שתקום ועדת חקירה ממלכתית, מצפה מכבוד ממלא מקום נשיא העליון לבחור אנשים לא מוטים לוועדה שמהווים קונצנזוס, כדי שאף אחד לא יאמר מילה לא במקום על הוועדה. מצפה מהממשלה לתת לוועדה מנדט רחב לחקור את כל הדברים". 

"אני מבין שוועדת חקירה לוקחת זמן"

בהמשך הבהיר: "מדינת ישראל נמצאת במלחמה כבר 76 שנים. אם בזמן הזה יש מקום להחליף את ראש אמ"ן, מפקדי אוגדות ומפקדי חטיבות לוחמים, אין בעיה לחקור את הדבר הזה. אם מישהו יטען שחקירה מפריעה להתקפה כזו או אחרת, נעכב את אותה חקירה ונמשיך. הצבא כבר מבצע תחקירים מבצעיים כדי ללמוד את הלקחים הטקטיים והאופרטיביים באופן מיידי, ולפי מה שאני מבין תוך כמה שבועות יצאו לקחים. בדרג המדיני אין ספק שזה ייקח זמן, אבל ההשפעה של הדרג המדיני על מהלכים אסטרטגיים, גם היא לוקחת זמן. אני מבין שוועדת חקירה לוקחת זמן, לפעמים בצדק, כדי להגיע לשורש הבעיה וללקחים אמיתיים וכנים, וזה הרע במיעוטו". 

"אני מקווה שגם אחרי שהוועדה תפקיד לקחים, כל הדרג ההנהגתי במדינה, שאני מקווה שכולו יתחלף או יחזיר את המנדט לעם, יסיק את המסקנות", הבהיר תא"ל (מיל') שמחי בסיום. "אחרי שמונה חודשים של לחימה, בפאוזה בין הדרום לצפון, יש מקום להחליף את הדרג הצבאי. לגבי המדיני, הייתי מאוד שמח אם 120 יחזירו את המנדט, ועם ישראל יבחר מחדש. הייתי שמח אם היו מסכמים על תאריך מוסכם לבחירות". 

על הכתבה שתשודר הערב (ו') ב'חדשות 12', המגוללת את סיפור חזרתו אל קיבוץ רעים שבו נפל בנו, אמר: "גיא איתי כל הזמן. לחזור לרעים עם קושמרו, שיש לו יכולת לרגש גם אותי, זה מחזיר אותך אחורה, זה חיבר לי את הבן שלי באותן שעות שהיינו יחדיו. אני מקווה שגם נפילתו של גיא ונפילת החברים והחברות שלו לא יהיו לשווא. אחרת העצבות תהיה גדולה פי אלף אם יתברר לנו שהם נפלו לשווא". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris