איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הפיכת ההחלטה מוצדקת, מקווים שזה סוף הסיפור"

העליון קבע: לא יאפשרו בדיקות גנטיות לבחינת הקשר לתינוקת ממחדל העוברים • פרופ' איילת בלכר, המייצגת את היולדת: "שייתנו לגדל את הילדה בשקט"


במהלך השעות האחרונות פורסם כי כי בית המשפט העליון קבע שלא ניתן לאפשר עריכת בדיקות גנטיות לשש נשים ולחמישה מבני זוגן, זאת על מנת להבין האם יש ביניהם לתינוקת שנולדה לאחר מחדל ההפריה בבית חולים אסותא קשר גנטי. 

פרופ' איילת בלכר, המייצגת את היולדת, הביאה את גרסת מרשה. "זה באמת לא היה פשוט, לדעתנו ההפיכה של ההחלטה מוצדקת. שני שופטים נתנו את דעת הרוב, וכל אחד מהם הדגיש משהו אחר. השופט שטיין קיבל את המעמד העדיף שיש לאם היולדת במשפט הישראלי. היא אם, אי אפשר להפוך אותה לפונדקאית בכוח, ואז ברור שאין טעם לאשר בדיקות גנטיות במטרה להתחיל מאבק הורות כדי לנסות לערער על מעמדה. החוק דורש להוכיח סיכוי סביר". 

"בית המשפט נדרש לשאלה מה זה סיכוי סביר, כאן שני השופטים אמרו שיש לנו שישה זוגות מתוך 22 שלגבי כולם הסיכוי נמוך אבל קיים, אמרו גם באסותא", הוסיפה. "השופטת ברק ארז אומרת שכשיש סיכוי סביר צריך לפרש אותו בהתאם לנסיבות, ושגם סיכוי נמוך במקרים מסוימים הוא סיכוי סביר. היא אומרת שהיא לא מביעה את דעתה על מי ההורים המשפטיים ומתייחסת לכך שיש לה עמדה לטובת היולדת". 

בסיום השיחה, הדגישה פרופ' בלכר: "מקווים שזה סופו של הסיפור ושייתנו סוף כל סוף למשפחה שעברה כל כך הרבה לגדל את הילדה הזאת בשקט. יכולנו לראות כבר בעיתונות שעורכי הדין שמייצגים את הנשים אומרים שיגישו בקשה לדיון נוסף. מצבה של הילדה קשה, היא והמשפחה זכאים לפרטיותם. גם המצב של הילדה היווה שיקול בפסק הדין". 

עריכה: מיכל קדוש 

06/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris