מקדימים רפואה
עם פרופסור רפי קרסו

אי ספיקת לב: סימנים מוקדמים ודרכי טיפול

מה התסמינים לאי ספיקת לב, וכיצד נכון לטפל בה? • פרופ' רפי קרסו אירח את ד"ר טוביה בן גל, מנהל היחידה לאי ספיקת לב במרכז הרפואי רבין


הלב, הצומת המרכזי בגוף האדם, הוא האיבר החשוב ביותר שמבטיח את תפקודנו. במצב של אי ספיקת לב מתקשה איבר זה לפעול באופן טבעי ולהזרים דם אל האיברים השונים במידה הנדרשת להם. בכדי לאבחן אי ספיקת לב יש להישען על הדיווח של המטופל, ולבחון את הסימפטומים הנלווים שאמורים לאותת לנו על קיומה של הבעיה.

במסגרת הפרק השלישי של פודקאסט 'מקדימים רפואה', הבלעדי לדיגיטל של 103fm, פרופ' רפי קרסו אירח באולפן את ד"ר טוביה בן גל, מנהל היחידה לאי ספיקת לב במרכז הרפואי רבין בפתח תקווה. ביחד העניקו השניים סריקה מלאה על המחלה, ועזרו לנו לזהות מהם התסמינים שצריכים להדליק לנו נורה אדומה. 

עוד בפודקאסט 'מקדימים רפואה':

• איך אפשר להפחית את הסבל לאלו הסובלים ממיגרנות?

• הקשר המפתיע בין סרטן והשתלות איברים

• מדוע, בעצם, חשוב להקדים ולאבחן דלקת חוליות מקשחת?

מצב של אי ספיקת לב נוצר, כאמור, כאשר הלב לא מצליח לתפקד כמשאבה שדוחפת את הדם לכל חלקי הגוף. מצב נוסף של אי ספיקת לב הוא כשהלב קשיח מידי, ולא מסוגל להתמלא בכדי להתרוקן. לפי דבריו של ד"ר בן גל, הסימפטומים הראשונים של המחלה הם תשישות וחולשה: "אנשים ירגישו תחושה של עייפות וחוסר כוח לזוז ולעשות דברים". מכיוון שהסימפטום הזה לא בהכרח משדר לנו תחושה של מחלה, רבים מהחולים באי ספיקת לב כלל לא מודעים למצבם הרפואי המורכב. "אי ספיקת לב היא מחלה שלא מאובחנת מספיק", הסביר ד"ר בן גל, "הרבה אנשים לא פונים לעזרה כי הם חושבים שמה שעובר עליהם הוא טבעי. לצורך העניין אם מישהו גר בקומה שלישית ועוצר בכל כמה מדרגות בשביל לנוח - הוא בטוח שזה בגלל שהוא הזדקן, או לא בכושר, אבל לא חושב ששווה לבדוק האם הוא חולה. בגלל זה אנחנו יודעים שחסרים לנו מחצית מהחולים באי ספיקת לב. הם בחוץ - אבל כלל לא מודעים למצבם".

סימנים נוספים שיכולים ואמורים להדליק לנו נורה אדומה, על פי הרופא המומחה, הן תחושות של מחנק, קוצר נשימה, רעב לאוויר והפרעות בשינה. לדוגמה, "אדם שמתעורר כמה וכמה פעמים באמצע הלילה עם קוצר נשימה, הולך לישון עם כמה כריות מתחת לעורף, עד שהוא ישן כמעט בישיבה". מצבים אחרים הם בצקות ברגליים, עלייה לא מוסברת במשקל, ולעיתים גם בצקת במעי שגורמת לזה שהאדם לא יספוג את האוכל שהוא אוכל. 

פרופ' קרסו וד
פרופ' קרסו וד"ר בן גל // צילום: ברק קיסר/103fm
 

הסיבות לאי ספיקת לב 

על פי ד"ר בן גל, הגורמים לאי ספיקת לב יכולים להיות מאוד מגוונים, אולם הסיבה השכיחה ביותר היא התקף לב. "במהלך ההתקף שריר הלב הופך לצלקתי ולא מצליח לתפקד כראוי", הסביר. ויש גם מצבים שכיחים יותר: גם תהליכים דלקתיים בגוף כמו שפעת עלולים לייצר פגיעה בתפקוד הלב. "בחורף שעבר, כשהיה גל של חולי שפעת חזירים, ראינו מעורבות לבבית אצל כמות נכבדת של חולים", תיאר הרופא.

גורם נוסף שעלול להשפיע על שריר הלב הוא צריכה מוגברת של אלכוהול. "אם נעשה לאדם בדיקת אקו לב וניתן לו לשתות כוס של וודקה או וויסקי, ואז נעשה לו בדיקה כשהוא יסיים לשתות - נראה שינויים בבדיקה, ותהיה ירידה בהתכווצות שרירי הלב", הסביר ד"ר בן גל, "לצורך העניין בעבר היו מצבים שבהם נדרשנו לחשוב פעמיים על תרומת לב מאדם שנמצא מוטל ברחוב ובדמו כמות גבוהה של אלכוהול". 

עוד גורם שעלול לפגוע בלב הוא יתר לחץ דם: "לחץ דם גבוה גורם ללב לעבוד קשה מול התנגדות גבוהה. זה כמו שאתה מנסה לנפח בלון קטן וקשיח - הלב הופך שרירי יתר על המידה, והוא לא מצליח לקבל את כל הדם שמגיע אליו", הסביר ד"ר בן גל. 

טיפול באי ספיקת לב

לפי דבריו של הרופא המומחה, הטיפול במחלה הולך ומתפתח כל הזמן, ואולם לפני שמתחילים בו חשוב לאבחן בצורה ודאית את המחלה - והדרך לעשות זאת היא באמצעות בדיקת אקו לב. מדובר בבדיקה פשוטה ואמינה, שהיא לא פולשנית וללא כל קרינה. נוסף על כך, ישנה בדיקת דם שיכולה לסייע באבחון המחלה, "מדובר בבדיקת דם פשוטה, אבל היא לא בסל התרופות", הדגיש ד"ר בן גל, "אנחנו מנסים לשכנע את מערכת הבריאות להכניס אותה לסל למרות שהיא די יקרה. בבית החולים בילינסון הצלחנו לשכנע את המערכת לכלול את הבדיקה, ולבצע אותה כשצריך. כרגע היא על חשבון בית החולים". 

המגמות בטיפול באי ספיקת לב השתנו לאורך השנים, בין השאר לאור התפתחות מצבי קיצון כמו בצקת בריאות. "לפעמים הבצקת מופיעה בגלל עלייה בלחץ הדם. פעם חולים היו מקבלים טיפול בחומרים משתנים, אבל אחר כך הבינו שצריך להעניק להם טיפול שמרחיב את כלי הדם, ואז הכל נרגע", הסביר הרופא המומחה.

ויש גם טיפול חדשני באי ספיקת לב: לדברי ד"ר בן גל, לאחרונה נכנס לשוק מכשיר חדש שהוכיח שהוא יותר טוב מהתרופות בשוק. "מדובר במכשיר שמשפר את סיכויי ההישרדות של החולים. הוא מגיע ללא מגבלת גיל, ואם האיש הוא בסך הכל בסדר ומתפקד - הוא יכול לעבור את הניתוח", הסביר, "עליי לציין שהמכשיר הזה מושתל באופן מלא, ודורש יציאה בצד הבטן עם כבל לצורך טעינה. אנחנו עושים בארץ סדר גודל של כ־50 ניתוחים כאלה בשנה, וחולים מספרים שהם יכולים לעבור אפילו את שביל ישראל עם המכשיר".

*שירות לציבור בחסות נוברטיס. אין לנותן החסות כל השפעה על תכני התוכנית או על אופן הפרסום

06/01/2020

ישראל במלחמה - 103fm


פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: 103fm
Paris