רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

איפה העוגה? בבית!

מאזינה שמעוניינת להקים מאפייה ביתית התייעצה עם אלון גל מאיפה להתחיל: "את תציגי את עצמך כמי שמוכרת מוצר איכותי ובריא ולא עוגות הבית"


מאיפה מתחילים שרוצים להקים מאפייה ביתית? איזה מחיר לגבות על מוצרים בייתים ללא חומרים משמרים והאם כדאי להישאר שכיר במקביל לפתיחת העסק? אלון גל שוחח עם מאזינה שמעוניינת להקים עסק פרטי לאפייה ביתית של קינוחים בריאים וטעימים .

אלון גל: "אמי הייתי הייתה אופה בבית עוגיות ומוכרת אותם. כך היא הצליחה לפרנס משפחה עם 13 ילדים. כל פעם כשאני חושב על הדבר הזה אני מבין שזה אפשרי. אם תעשי מיפוי של כל חברייך וקרובי משפחתך ותשאלי איזה מוצרי אפייה הם קונים הביתה הם יאמרו לך עוגות ועוגיות. תשאלי אותם אם היו מוכנים לקבל את אותו המוצר רק בריא יותר אך באותו מחיר ועל הדרך לעזור לך להתפרנס. הם יאמרו שבשמחה. תעשי את חישובים ויכול להיות שיעלה להם 15 שקלים יותר בשבוע וזה לא נורא כי את תציגי את עצמך כמי שמוכרת מוצר איכותי ובריא ולא עוגות הבית. מאה משפחות שכאלה מסביבך יצרו לך עסק".

המאזינה הבהירה שלא כולם מתחברים לאפייה בריאה ולכן שוקלת לשלב גם אפייה רגילה. אלון העריך שזו אופציה הגיונית לחלוטין: "תוכלי להציע שני תפריטים נפרדים בשביל הגימיק השיווקי והלקוח יוכל לבחור ולשלב. מבחינה שיווקית אם תעשי רשימה של האנשים הקרובים אלייך, כולל קרובי משפחה וחברים, תגיעי מהר מאוד למאה אנשים ורק תצטרכי לנהל שיחה איתם. צרי עמוד בפייסבוק עם תמונות ואפשרויות לבחירה וזה יכול להצליח. במקביל צרי מודל עסקי ואל תשכחי לכלול גם את שעות העבודה שלך במחיר. תצטרכי להכניס את זמן העבודה שלך כדי שתוכלי לייצר רווחים".

ששאלה המאזינה אם כדי לה לשלב בין עסק עצמאי להיותה שכירה אלון הבהיר שבשלב הראשונה זה רעיון לא רע: "תוכלי לעשות חצי וחצי. כשתראי שהתחזקת ויש לך 20 משפחות קבועות תוכלי לרוץ על כל הקופה. אם יש לך אפשרות כלכלית להמר על עצמך – תעשי את זה. אם תעבדי במחירי שוק תוך כדי שאת יוצרת אפייה ביתית ובריאה הרי שהבאת ערך גדול למוצר בתוך המחיר. לכן אין צורך שתמכרי את המוצרים בזול למלכתחילה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

29/03/2019