רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

אל תהיה תמ"א

האם כדאי למכור את הדירה רגע לפני שמתחיל פרויקט תמ"א 38, או לחכות עד לתומו ולהרוויח, אולי, הרבה יותר כסף? • מקרה קלאסי של FOMO


ל־90 אחוזים מהאנשים יש חלום לגור בדירה פרטית צמודת קרקע עם חצר; אוקי, לגמרי המצאנו את הנתון הזה, אבל כמעט לכולנו יש את החלום על הווילה עם הגינה והכלב. מה אם החלום עומד בפתח הדלת (תרתי משמע) אבל הפחד מלהפסיד - אולי - רווח גדול יותר, מפריע בדרך?  

לפני שנה רכש המאזין דוד דירה דו-קומתית בפתח תקווה. לאלון גל ב־103fm סיפר שלאחרונה החל תהליך פינוי-בינוי בבניין, מה שהעמיד אותו בפני התלבטות: "השאיפה שלי ושל אשתי היא לגור בבית פרטי. הדירה שלנו שווה מיליון ו־900 אלף שקלים, בערך. אם נמכור את הדירה - שכאמור היא גדולה מאוד ודו-קומתית, לקבלן של הפינוי-בינוי, נקבל ממנו עוד 300 אלף שקלים. כלומר בסך הכל יהיו לנו שני מיליון ו־150 אלף שקלים. 

"האם כדאי לנו למכור את הדירה כבר בתחילת התהליך?", שאל. "הרי יכול להיות ששווי הדירה יעלה בתומו".

"מי אמר לך שערך הדירה יעלה?", הקשה אלון, "יכול להיות שיקרה משהו במדינה ופתאום מחירי הנדל"ן יירדו. הנבואה ניתנה לשוטים". לדבריו, אם הקבלן כבר הציע לקנות מהם את הדירה ולהוסיף 300 אלף שקלים בגלל גודלה, כדאי להם לשקול ברצינות להיענות בחיוב להצעה. 

      

בלוז כנעני

במידה ואכן יסכים המאזין להצעתו של הקבלן, היכן יוכל לרכוש דירה חדשה בסכום שיקבל - אם בכלל, או לשאלתו: "האם זה ריאלי לרכוש דירה באזור חדרה, למשל, בשני מיליון שקלים וקצת?"

"אין שום בעיה", השיב גל, "אפילו בזכרון יעקב, פרדס חנה וכרכור תוכלו לקנות בית פרטי בסכום הזה". ולא, אין הכוונה לשטחי ענק, אבל בהחלט אפשר לרכוש "דירה חמודה עם כמה חדרים. אם הקבלן מוכן לגלם לכם את הרווח העתידי על ערך הבית שיעלה בעקבות השיפוץ - אז למה לחכות?הרי כל רגע שעובר הוא רגע שלא חוזר".

בשלב הזה, אלון לא פספס הזדמנות להעביר שיעור חשוב לחיים, ואמר: "אנחנו לא מבצעים החלטות כלכליות כדי שיהיו החלטות כלכליות, אלא אנחנו מבצעים אותן כדי לשרת את איכות חיינו ואת השמחה בחיינו. אנשים חייבים להכניס למאזן קבלת ההחלטות שלהם את מה שעושה להם טוב ונעים.

"אם בא לכם לגור בדירה אחרת - זו אמורה להיות המחשבה הראשונה שלכם. תראה כמה עזות מצח יש במחשבה שאולי בעוד כמה שנים מחיר הדירה יעלה ותרוויחו יותר כסף", או בעצם FOMO - חרדת ההחמצה והפחד מלפספס משהו שאולי יקרה בעתיד. "אתה יודע מה יכול לקרות עוד כמה שנים? אנחנו לא יודעים  מה יקרה מחר. עם כל הכבוד למה שאולי תרוויח או תפסיד, איפה זה מול העובדה שכבר עכשיו תקדם את חייך למקומות שמביאים אותך לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר?" 

גם אלון בעצמו חי את החלום ועבר לגור בדירת קרקע, הרחק הרחק ממגדלי עזריאלי בעיר ללא הפסקה. "לפני 14 שנה גרתי במרכז תל אביב. כשיהלי בני הבכור היה בן שנה, מאוד רצינו דשא ובער בעצמותינו להתרחק מהמרכז. חיפשנו דירה שתתאים לנו ולצרכים שלנו ומצאנו את עצמנו בזכרון. במקרה שלך אני מציע לך ללכת עם הרצונות שלך קדימה". 

  

עריכה: מיכל דאבי

25/01/2019
הישארו מעודכנים

FOMO = fear of missing out (בעברית: חרדת ההחמצה)
FOMO = fear of missing out (בעברית: חרדת ההחמצה)  |  צילום: דוד כהן/פלאש90