רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

חמוץ חמוץ, כמו צנובר קצוץ

מאזינה: "יש לי תאבון אבל אני לא יכולה לאכול. האוכל פשוט לא טעים לי. הכל חמוץ ומר" • עניין של טעם?


על טעם וריח:  כבר תקופה שהמאזינה סובלת מטעם נוראי בפה ולא מצליחה ליהנות מהאוכל; האם יש קשר בין חרדה ודיכאון לבין התופעה? ולמה לא מומלץ לאכול צנוברים סיניים? 

המאזינה אורנה (65) שוחחה עם פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפרה על בעיה מרירה וחמוצה גם יחד: "כבר ארבעה חודשים שיש לי טעם מר וחמוץ בפה שמתגבר עוד יותר אחרי שאני אוכלת. זה פשוט נורא ואיום. נבדקתי אצל רופא שיניים, עברתי בדיקת סי.טי וגם גסטרוסקופיה והכל יצא תקין. 

"לאחרונה התחלתי ליטול ואבן כי היו לי בעיות בשינה, וגם נקסיום, גביסקון ומה לא - כך שאולי הבעיה נובעת מהכדורים האלה. הרופאים טוענים שייתכן שאני בחרדה וכתוצאה מכך סובלת מהטעם הנורא בפה".

תחילה בירר קרסו האם המאזינה אכלה לאחרונה צנוברים. כן - בדיוק. "יש אנשים שאוכלים צנוברים - בעיקר כאלה שיובאו מסין, והם משאירים טעם מר בפה. טעם כזה יכול להגיע גם מדלקת בחניכיים או בשקדים, או מחיידק ההליקובקטר. 

"זו בהחלט יכולה להיות חרדה, אבל זו האבחנה האחרונה", אמר קרסו והרגיע כי הבעיה לא מסוכנת כלל. "הכדורים שאת נוטלת לא אמורים לגרום לטעם הזה. אם אין לך דלקת בחניכיים ואין לך דלקות בשקדים ובפה, רופא אף-אוזן-גרון ראה שהכל אצלך בסדר וגם גסטרו בדק אותך - זה לא יכול להיות שום דבר מעבר לחרדה".   

ואכן, המאזינה סיפרה כי אומנם היא לא חרדתית, אבל היא מאוד מדוכאת מאז שהחלה להרגיש את הטעם הרע. "קשה לי לאכול ואני ממש מכריחה את עצמי להכניס משהו לפה. לא מספיק שאני שוקלת 36 קילוגרמים, ירדתי המון במשקל. יש לי מצבי רוח לא טובים וקשה לי מבחינה פיזית - הרי יש לי תאבון אבל אני לא יכולה לאכול. האוכל פשוט לא טעים לי. אולי אני צריכה לנסות ולבדוק אופציות אחרות?"

"לא", השיב קרסו והסביר כי לפי מה שסיפרה, אין לה יותר מה לבדוק. "לפעמים דיכאון יכול לגרום לטעם לא טוב בפה וירידה במשקל. עוד את יכולה לבדוק אם מדובר בפטרת בלשון. לכי לרופא פה ולסת ובדקי האם אכן יש לך את הפטרת - שלא תמיד רואים אותה, אגב. 

"בכל מקרה, אני ממליץ לך לנסות ליטול תרופות נגד דיכאון וחרדה", סיכם. שיהיה בהצלחה, מתוקה. 

  

עריכה: מיכל דאבי

30/11/2018
הישארו מעודכנים

"התחלתי להרגיש טעם מר וחמוץ"
"התחלתי להרגיש טעם מר וחמוץ"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image