רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

"אל תיכנסו לשם, זה רק מטעה ומכניס לחרדה"

המאזינה נכנסה לפאניקה בעקבות אבחון שקיבלה מגלישה באתר רפואי • פרופ' רפי קרסו שב והזהיר מהסכנות של ד"ר גוגל


'אשר יגורתי, בא לי' - או בעצם: מה שחששתי ממנו, קרה; לא משנה מה אתם מרגישים או כמה אתם מבולבלים - לעולם, אבל לעולם אל תבדקו בגוגל מה הבעיה הרפואית ממנה אתם סובלים, אחרת הלחץ והחרדה יכניסו אתכם למעגל אינסופי. 

המאזינה נטלי בת ה־26 שוחחה עם פרופסור רפי קרסו בתכניתו ב־103fm וסיפרה כי כבר קרוב לחודשיים היא חווה זרמים ונמלולים בידיים שמטרידים את מנוחתה. "הנמלול התחיל ביד שמאל ולאחר מכן עבר ליד ימין והתפשט גם לרגליים. בדיקת אי.אמ.טי. שעברתי יצאה תקינה, וגם כשנוירולוג בדק אותי הוא אמר שהכל בסדר מלבד העובדה שיש לי רפלקסים ערים".

חבל שנטלי לא התייעצה עם קרסו לפני שעברה את הבדיקה. לדבריו, הוא היה ממליץ לה שלא לעבור אותה כלל. מה גם, כנראה שהרפלקסים הערים שמצא הנוירולוג, הגיעו לאחר ביקור אצל הדוקטור המפורסם בעולם - הלא הוא ד"ר גוגל. "מה שקראת שם הכניס אותך לחרדה שאולי יש לך טרשת נפוצה או ניוון שרירים. אני הרי מכיר את זה", אמר הפרופסור.

קרסו - איך לא - צדק. המאזינה הודתה שהיא בדקה בגוגל מה יכול להיות הגורם לנמלולים והזרמים ונלחצה מכך - ואפילו מאוד. "הרופאה שלי חושבת שמדובר בכלל בהתקפי חרדה", אמרה. "אני לא מצליחה לישון. אני מתעוררת באמצע הלילה מטיקים של הגוף". 

"אני חושב שהרופאה שלך צודקת במאה אחוז", הסכים קרסו. "אין מחלה נוירולוגית שמתחילה ביד ימין, עוברת לשמאל וממשיכה לרגליים. מה שאת מתארת זו אכן תסמונת של חרדה. ברגע שבדקת בגוגל נכנסת לחרדה עוד יותר גדולה והתחלת להרגיש דברים בצורה מוקצנת. אני כל הזמן חוזר ואומר לא להיכנס לאינטרנט". 

   

ובכל זאת - מה גרם למאזינה להרגיש את הנמלולים והעקצוצים מלכתחילה? "היו לי ריבים ולחצים בעבודה", סיפרה, "לא חשבתי שזה משהו שיכול להשפיע עלי. בינתיים אני מחכה לבדיקה של אמ.אר.איי. מוח ועמוד שדרה צווארי כדי לשלול טרשת נפוצה". 

"יש דברים שאם הם לא משפיעים דרך הגוף הם משפיעים דרך הנפש", הסביר הפרופסור, "אם היית פותחת את הפה ואומרת לבוס שלך את כל מה שאת חושבת עליו, היית מתפרקת מהמתח וזה לא היה קורה לך. את צריכה להירגע מהלחץ וגם ממה שקראת בגוגל. קחי אפילו משהו טבעי להרגעה".

בקשר לטרשת הנפוצה קרסו התחייב כי זה לא המקרה, ואף סיכן את רשיונו הרפואי. "אם יש לך טרשת נפוצה, בואי אלי עם תוצאות הבדיקה ואני אפסיק לעבוד ברפואה. יש בדיקות אבחוניות שעוברים אותן אם יש חשד למחלה מסוימת, ולעומת זאת יש בדיקות טיפוליות שנותנים למטופל בשביל להראות לו שהכל תקין. אני מציע שתעברי את האמ.אר.איי. ותרגעי".

    

ושוב, למרות שאמר זאת לא פעם, הסביר קרסו את החשיבות שבבדיקה מהימנה של רופא בשר ודם ולא של דוקטור וירטואלי: "אם יש מרפאה של כאב ראש ויהיו בה אלף חולים שלכולם כואב הראש - רק לאחד מתוכם יהיה גידול בראש, ובחלק גדול מהמקרים זה יהיה גידול שפיר". וזאת - בניגוד למה שכתוב בגוגל, שם היו קובעים שלכל החולים יש גידול סרטני קטלני.

"המחשב הוא אדיוט. זה 1 או 0. אין תרשים זרימה שמאבחן כמו שעושה רופא. אם תכתבי בגוגל שכואב לך החזה, הוא יגיד שיש לך התקף לב מבלי להתייחס לגיל שלך ולמצב שלך. הסיכוי שלמישהי בגילך יהיה התקף לב שואף לאפס.

"לכן אני מזהיר את כולם: אל תיכנסו לגוגל. זה מטעה ומכניס לחרדה", סיכם.

  

עריכה: מיכל דאבי

04/01/2019
הישארו מעודכנים

פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: רמי זרנגר