רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

מבצע סבתא

הלם: ביום בהיר אחד גילה המאזין כי לסבתו יש הון מצטבר של 9 מיליון שקלים ששוכבים בבנק • כיצד עליו להשקיע אותם בחוכמה?


מה הייתם עושים לו הייתם מתעוררים בבוקר ומגלים כי יש לכם בבנק מיליוני שקלים?; ובכן, המאזין החליט להשקיע בתיק השקעות אבל חושש כי "שם את כל הביצים בסל אחד"; האם בחר נכון?

מאזין עלה לשידור בתכניתו של אלון גל ב־103fm וסיפר כיצד התגלגל הסיפור שבסופו גילה ממצא מפתיע בחשבונות הבנק של סבתו: "אימי יצאה לאחרונה לפנסיה, כך שביקשתי ממנה שנבדוק יחד מה גובה הפנסיה שהיא מקבלת, ומה יש לה בחשבונות. יש לה דירה בשווי 1.7 מיליון ללא חובות וללא משכנתה. 

"בנוסף לכל זה, אימא היא בת יחידה, כך שהיא ואמה - סבתא שלי, מתנהלות כמו זוג נשוי ומנהלות חשבונות משותפים. לסבתא יש דירה בשווי 2.5 מיליון שקלים, ולאחרונה אף מצאתי שיש לה בבנק לא פחות מ־4 מיליון שקלים ששוכבים כך סתם.  

"סך הכל ההון המשותף שלהן מגיע ל־9 מיליון שקלים וממש לא ידעתי מה לעשות עם הגילוי הזה", הודה המאזין. בסופו של דבר החליטו להשקיע 4 מיליון שקלים בבית השקעות, זאת מבלי לחשוב יותר מידי. "אני חושש שמא שמנו את כל הביצים בסל אחד ואולי עשינו טעות. הגדרנו את התיק כ־40% מניות, והשאר באגרות חוב. השקעה ארוכת טווח בחברה שלפי הפרסומים היא 'סוס מנצח'".

גל הרגיע את המאזין ואמר שעצם העובדה שהשקיע את הכסף במשהו זה כבר טוב, העיקר שהכסף לא יישאר סתם בבנק. "אני לא יכול להתייחס ספציפית למה נעשה, אבל צריך להיזהר כי בשוק ההון יש חברות ששנה אחת עושות תשואות נהדרות ושנתיים אחר כך קורה בדיוק ההפך, כך שאי אפשר לומר 'סוס מנצח'. ההשוואות פה לא קיימות - אין כלי השוואה אמיתי שאפשר לבדוק איתו בין בתי השקעות". 

ולמרות זאת, המאזין עדיין חש אי שקט ולא בטוח כי עשה את המהלך הנכון. על כך אמר גל: "בארבע מיליון אפשר לגוון את התיק ולא לשים את הכל בשוק ההון, השאלה היא כמה זה רלוונטי. כן, אפשר להיכנס להשקעות בנדל"ן וכדומה, אבל - ויש פה 'אבל' גדול, הכל תלוי במשקיע וברצון שלו להיכנס לזה. אני לא בטוח שבמקרה של אמא וסבתא זה נכון".

אם כן, גל הציע למאזין שיפנה ליועץ השקעות והוא יעזור לו לבחור במסלול הכי טוב עבורו - נדל"ן, קרן נאמנות, או אג"חים. "פגוש אותו מספר פעמים ותהיה חכם יותר אחרי". 

  

עריכה: מיכל דאבי

16/11/2018
הישארו מעודכנים

"הון משותף של 9 מיליון שקלים"
"הון משותף של 9 מיליון שקלים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image