רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

הגשמה עצמית: שאלה של חיים ומוות

רוצים להתפטר מהעבודה ולצאת ולהגשים את החלומות שלכם? מוטב שתעשו את זה תכף ומיד • אלון גל: "החיים בחוויית החמצה הם מוות"


אין דבר גרוע יותר מאשר לעבוד בעבודה שלא אוהבים ולהרגיש תחושת החמצה בכל יום מחדש; מצד שני, לא קל היום למצוא מקום עבודה שיספק שכר ראוי שיאפשר לחיות בכבוד. אם כן, דילמה: לעזוב את העבודה ולדרוף אחרי החלום, או שמא להישאר בזו הנוכחית מטעמי נוחות? אלון גל מפתיע: "אם החיים לא מסופקים - אין סיבה לחיות". 

בשיחה שקיים המאזין מוטי עם אלון גל ב־103fm, סיפר כי הוא עומד בפני בחירה קשה: מצד אחד הוא שקוע עמוק בחובות בגלל עסק בבעלותו שכשל, ומצד שני הוא לא מרגיש מסופק מעבודתו כשכיר ולכן רוצה לחזור ולהיות עצמאי. "הייתי שותף בחברה שנקלעה לחובות. למזלי, ידעתי לברוח בזמן ובכל זאת אני חייב 150 אלף שקלים בסך הכל, מתוכם 70 אלף שקלים אני חייב לבנק שאותם אני מחזיר בתשלומים חודשיים, 50 אלף נוספים לאבא של אשתי שגם אותם אני מחזיר טיפין טיפין, ועוד 30 אלף שקלים שאני חייב לאחותי. את הכסף הזה אחזיר כשהיא תצטרך או כשאני אוכל. 

"אני נשוי עם שני ילדים ועוד אחד בדרך. כיום אני שכיר שמרוויח 10 אלף שקלים בחודש, אשתי מרוויחה 7,000, ובנוסף יש לנו הכנסה מביטוח לאומי על סך 3,000 שקלים בגלל היותי נכה ועוד 2,000 שקלים שאנחנו מקבלים מיחידת דיור שבבעלותנו". אם כן, בחישוב פשוט יוצא שהשניים מרוויחים 22 אלף שקלים בחודש - סכום לא מבוטל. אז למה בכל זאת מתעקש המאזין לצאת מאזור הנוחות של השכירים ולחזור להיות עצמאי? או בעצם: "למה אתה רוצה להיכנס לטרלול הזה?", כפי שתהה אלון. 

'לשם הגשמה עצמית' שר פעם אריק ברמן - וצדק. "אני מאמין ביכולות שלי", אמר המאזין. "אני עדיין מלקק את הפצעים ומשלם את החובות שלי, אבל אני לא מרגיש מסופק ממה שאני עושה". והרי חכם סיני אמר פעם: אין סיכוי בלי סיכון, כך שאולי בכל זאת כדאי לו להעז. הלא כן?  

"ברגע שאמרת שאתה לא מסופק - אין לי הרבה מה להגיד", הודה אלון. לדבריו, סיפוק הוא אחד מהדברים הכי חשובים בחיים, ואם החיים לא מסופקים, אזי ש"אין סיבה לחיות. אנחנו לא פרות, וכאשר אדם חי ללא סיפוק ועם חוויית החמצה - כל היתר לא רלוונטים", אמר אלון. "החיים בחוויית החמצה הם מוות. אני מאמין בכל ליבי שאסור לאדם להסכים לאורך זמן לחיות בהחמצה, ולא משנה מה המחיר". 

   

אל תסמוך על המזל

אם בכל זאת יחליט המאזין להגשים את עצמו, כדאי לו לכל הפחות לפעול לפי המדריך המלא לעצמאי החוזר שהציג אלון גל: "הפעם תהיה חייב לפעול בצורה מסודרת עם המון מחשבה והסתכלות רחבה של איך ומה עושים. תצטרך לקחת בחשבון גם שאולי בשנה הראשונה להיותך עצמאי לא יהיו לך יותר מדי הכנסות. מה גם, כרגע אתה מרוויח 10 אלף שקלים נטו בכל חודש, וכשתהיה עצמאי - ייקח קצת זמן עד שתגיע לסכום הזה. 

"אני מכיר הרבה אנשים שסומכים בעיקר על המזל", הוסיף אלון, והפציר במאזין: "אל תהיה כזה. עזבת את העסק הקודם ברגע הנכון וזה היה חכם מאוד. אחד מהדברים הכי חכמים שאפשר לעשות בחיים זה לדעת מתי להפסיד בכבוד, אבל הרבה אנשים פשוט לא יודעים להודות בתבוסה ולכן עושים 'תמות נפשי עם פלישתים', וזו טעות נוראית. יצאת עם חובות אבל לא כאלה שמוטטו את חייך". 

אז איזה עסק בכלל מתכנן המאזין להקים? על סיגריות אלקטרוניות שמעתם? "אני רוצה להיכנס בשותפות עם מישהו שמייבא מוצרי עישון אלקטורניים", סיפר. "אני מתחייב למכור רק את המותג שלו, כמו מעין זכיין. הבעיה היא שבגלל שאני מקבל קצבה מהביטוח הלאומי, אני חושש שאפגע אם אפתח את העסק. מה גם, אני לא מצליח לברר את ההשלכות של זה". 

"סיגריות אלקטרוניות זה טרנד חזק כך שזה יכול להיות טוב", אמר אלון, ושוב חידד את העובדה שהמאזין יהיה חייב לפתוח את העסק רק אחרי שתהיה לו משנה סדורה ותוכנית ברורה. לפחות את טרדת הקצבה מהביטוח הלאומי הוא יוכל להוריד ממנו: "בסופו של דבר בודקים שם את רמת ההכנסה שלך. כבר היום אתה משתכר יפה, וכפי שאמרתי קודם - ייקח זמן עד שתגיע להשתכר כך גם כעצמאי.

"חוץ מזה, יש שיטות חוקיות להתמודד עם העניין הזה, כך שבעיניי זה לא שיקול. זה דבר לוגיסטי שאפשר לפתור", הרגיע גל.

   

"הילד השני גדל ברחוב"

מעבר לבעיות הפתירות של ביטוח לאומי והגשמה עצמית, יש בעיה אחת גדולה שמעיבה גם כן על המאזין מוטי. "אומנם אני שמח שאשתי בהיריון שלישי, אבל אני גם מפחד מאוד מכך כי אני יודע כמה כסף דורש ילד בשנים הראשונות לגידולו", הודה. "אני לא מצליח לחסוך כסף כי אני אדיוט שמבזבז הכל, והאמת היא שזה מרגיז אותי". לדבריו, לא פעם הוא מקבל סכומים שלא ציפה לקבל - ובכל זאת כל הכסף מתבזבז ונעלם כלא היה.

הכיצד? בדיוק כך: בעבר, המאזין ובת זוגו התנהלו כמו כל זוג צעיר שמתכונן לביאת ילדם הראשון לעולם: "עשינו את כל הטעויות האפשריות. קנינו עגלה ב־7,000 שקלים ומלא מוצצים מיוחדים". לפחות בילד השני הם קצת התפכחו ויצאו מההיסטריה, או בעצם: "נתנו לו לגדול ברחוב", התבדח מוטי. 

טוב, לפחות יוכלו השניים להתנחם בעובדה שהם בסך הכל כמו כל השאר, ועדיין - אם ירצו לחסוך, כדאי להם לתת לאלון גל לנהל להם את הכספים. "אם הייתי עובר לכם על החשבונות, הייתי מראה לכם איך לחסוך 4,000 שקלים בכל חודש, בקלות", הפתיע אלון, והסביר: "יש לי תוכנית שעובדת ואנשים משנים את החיים שלהם בהתנהלות כי הם מגלים כמה שהם לא עובדים חכם. זה מוציא מהדעת. אל תחשוש מהילד השלישי אלא שב ולמד איך לנהל נכון את הכסף".

שיהיה במזל.

  

עריכה: מיכל דאבי

15/03/2019
הישארו מעודכנים

הגשמה עצמית
הגשמה עצמית  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image