דורש טיפול - אם מיואשת: "בני בן ה-38 סגור בחדרו ולא יוצא"

האם מספרת על בנה הסובל מבעיות נפשיות שחי עימה ומסרב לקבל טיפול: "הוא מתפרץ, צועק ומקלל". אלון מסביר מה על המשפחה לעשות ומדוע טיפול בלבד לא יעזור פה


 

שאלה: בני בן ה-38 סובל מבעיות נפשיות, הוא חי איתי ועם אביו ומעולם לא עזב את הבית. לאחרונה הוא החל להסתגר בחדרו והוא יוצא ממנו רק כדי לקחת אוכל או שתייה. בנוסף הוא מתנהג בצורה לא יפה, מקלל, וטורק דלתות. בעבר הוא היה בטיפול שעזר לו אבל הוא הפסיק אותו ומסרב לחזור אליו. בעלי ואני אובדי עצות ולא יודעים איך לעזור לו, מה עלינו לעשות?

אלון עונה:

במקרים כאלה ובטח ובטח כשמדובר באדם עם רקע נפשי יש צורך הכרחי בהתערבות חיצונית. את ובעלך חייבים לקחת אחריות ולפעול, עליכם להגיד לבנכם שאתם לא מוכנים להמשיך לחיות איתו בצורה הזאת ולהבהיר לו שהוא לא ימשיך לגור איתכם אם הוא לא חוזר לטיפול. אל תעשו את זה לבד, אני מציע שתחלו בתהליך התערבות בו תאספו את כל הסביבה הטבעית של בנכם - אחים, חברים, ודמויות אחרות שקרובות אליו, תשבו איתו בחדר ולא תעזבו אותו עד שהוא יהיה מוכן לקבל טיפול. כרגע, כל עוד אתם נותנים לו להיות בתוך הסיטואציה הזאת ומאפשרים לו להתנהג באופן הזה אתם תורמים למחלה שלו. מעבר לכך, עליכם לעמוד על כך שתהיה לו תכנית שיקום כי טיפול אולי יאזן אותו אבל הוא צריך אופק שיעזור לו להתקדם ולחיות חיים עצמאיים. אתם יכולים לברר על סביבות חברתיות שמתאימות לאנשים שהם פגועי נפש, להכריח אותו להירשם לחוג, לפתח תחביב או ללכת פעמיים בשבוע להתנדב. אך כאמור, כל זה יוכל לקרות רק אם הוא יהיה מטופל ותחת השגחה של איש מקצוע. את ובעלך חייבים לגייס את הסביבה הקרובה לצידכם כדי שבנכם יבין שהוא לא יכול לכפות את דרך חייו עליכם בגלל אתם יותר חלשים מולו.

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
15/05/2015
הישארו מעודכנים