103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אלון גל

אימפריות נופלות

איך מעבירים עסק בירושה מאב לבן?


אלון גל שוחח ב-103fm עם מאזין שחושש לעתיד העסק שבנה לאחר שהעביר אותו לטיפול בנו: "אני חושש לאבד את שווי העסק".

אב לילד בן 31 העביר לו בירושה עסק מצליח שהקים לפני 30 שנה, האב שפורש לגמלאות תוהה כיצד יוכל לסמוך על בנו שלא מראה עניין בעתיד העסק: "הבן שלי (31) עובד איתי בחברה מאז שהשתחרר מהצבא. אני מנסה ללמד אותו איך לנהוג בעסק אך הוא תמיד היה עונה לי שהוא יודע יותר טוב ממני. כל הערה שלי נתקלה בכעס גדול מצידו בטענה שאני מנסה להוריד אותו. כיום אני כבר משתדל לא להעיר לו על שום דבר והוא עושה בו מה שהוא רוצה. הוא מאחר לעבודה אך יוצא הביתה יחד עם כולם. כשהוא יוצא לחופשה הוא לא מתעניין מה קרה בעסק וכשהוא נמצא במשרד הוא מתעסק בכל הדברים שלא קשורים לעבודה עצמה".

"בני אומר שהוא אוהב את העסק", הדגיש, "אך אני לא מרגיש שהעסק חשוב לו ושהוא מוכן להתאמץ עבורו, לי כבר אין הכוחות לריב איתו ואני עושה מה שאני יכול כדי למנוע מהעסק להתפרק. אני מרגיש שאני לא יכול להעביר לו את השרביט כי הוא לא לוקח מנהיגות למרות שאני מסביר לו שמנהיגות לא מקבלים- מנהיגות לוקחים. אני חושש לאבד את שווי העסק, האם עליי למכור אותו?".

אלון גל השיב לו: "תיארת את הבעיה הקשה ביותר שיש בעסקים משפחתיים. ב-90% מהמקרים ככה זה עובד. אבא שהקים את העסק במו ידיו מכניס את בנו לנעליו. בן שנכנס לעסק של אביו לא יכול להיות עם אותה צורת מחשבה כמו אביו. מעבר לפער הדורות, אתה ממקימי העסק והוא זורם לך בוורידים, בנך רק נכנס לעסק והגישה שלכם לעולם לא תהיה זהה. תוסיף לזה את היחסים המורכבים שנוצרים בין אב לבנו והנה לך מסלול התנגשות. איזה ילד רוצה שאבא שלו יגיד לו מה לעשות בגיל 31? אתה מעוניין להישאר בעסק רק באופן חלקי ואתה בעצם תשגע את בנך בזמן שאתה במשרד והוא ירגיש את חוסר השביעות רצון שלך מידי יום".

"עליך לקבל החלטה", אלון הבהיר, "אם אתה רוצה להישאר - תישאר ותעשה העברת ציפיות עם הילד. אתה לא יכול להיות זה שיכשיר את הילד שלך, מבחינתו כל פעם שאתה מנסה להכשיר אותו אתה בעצם מטיף לו. במקרה הזה התשובה היא חד משמעית- נדרש אדם חיצוני שיעשה את ההכשרה. עליך להכניס בעל מקצוע שאתה תגדיר לו את הדברים החשובים לך והוא ילמד אותו עד שאתה תהיה רגוע שאתה יכול להמשיך הלאה. אתה בטח לא האדם שיכול לעשות זה".

המאזין הוסיף שיש לו בן נוסף שמעוניין להיכנס לעסק ומרגיש שהוא לא מסוגל להכניס את שניהם יחד לאותו מקום. אותו האח בעצמו אמר שאחיו הבכור לא אכפת מהעסק והוא מודאג מעתיד העסק שהוא הירושה שלי אל ילדיי".

"זה הגיוני שהאחים ינועו מתוך האינטרס שלהם", אלון סיכם, "לכל אחד יש את ההסתכלות שלו שנובעת מהפחדים שלו. לדעתי אתה חייב להכניס דמות מקצועית לסיפור. אם תראה שכתוצאה מהעבודה המקצועית עם הבן שלך יהיה שיפור אז תוכל להרגיע את כולם, אם תראה שזה לא עובד תוכל לשקול את צעדיך ולעשות מה שצריך כדי למכור את העסק כך שכל אחד יקבל את חלקו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
24/08/2018
הישארו מעודכנים

אלון גל
אלון גל  |  צילום: 103fm