רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

תורת ההודאה

האם ראוי להכניס מדובב לתא מעצר בשביל לחלץ הודאה מחשוד? • עו"ד פלילי: "המשטרה חוצה גבולות" • נצ"מ בדימוס: "צריך להוקיע את הפושעים מהרחובות"


לפחות בשלושה מקרים שנדונו בתקופה האחרונה בבתי המשפט, חשודים ברצח זוכו כיוון שההודאות שהוציאו מהם מדובבים של המשטרה הוצאו בשיטות, לכאורה, מוטלות בספק. במקרים הללו, ההגנה דרשה לחשוף את שיטות העבודה והמדינה סירבה לכך, עד כדי ביטול כתבי האישום. ברהנו טגניה שוחח עם מומחה לדין הפלילי עו"ד ארז אבוהב ועם נצ"מ בדימוס שי אזולאי בניסיון להבין את תורת הדיבוב. 

מה זה בכלל מדובב, ואיך קרה שמזכים חשודים מרצח רק בגלל שמטילים ספק בשיטת החקירה שלהם? עו"ד ארז אבוהב הסביר: "מדובב הוא אסיר פלילי, עבריין שהמשטרה מתדרכת אותו, עושה איתו הסכמים, נותנת לו תמריצים ומכניסה אותו לתא מעצר של חשוד אחר בשביל לחלץ ממנו הודאה. כאשר למשטרה אין ראיות בתיק היא פונה לאפיק המדובבים. יכול להיות אדם שאף פעם לא היה בחקירה פלילית או במעצר כמו קטין, למשל, שמכניסים אליו מדובב אשר רוכש את אמונו ונותן לו את חסותו - במירכאות כפולות ומכופלות". לדבריו, מטרת המדובבים היא אחת: "לגרום לחשוד להודות גם אם מדובר בהודאת שווא". 

נצ"מ בדימוס שי אזולאי ביקש להציג את הצד של המשטרה בנושא: "חקירה שמתנהלת מתנהלת באופן סדור. קצין החקירות וצוות החקירה צריכים לבנות את תהליך החקירה, ומדובב זה אחד הכלים שעומדים לצורך כך. מדובב הוא אחד מכלל האמצעים שהמשטרה נוקטת בהם בעת חקירה, אך לא משתמשת בו בכל החקירות". מסתבר כי גם כשיש ראיות משתמשת המשטרה במדובבים בשביל להביא ראיות נוספת ולחזק את אלו הקיימות.

מקרה שהיה כך היה: באמצע חגיגות יום הולדת של נער בן 16, הגיעו שוטרים ועצרו את אביו של הנער בגין פריצה. הנער התעצבן, קנה ג'ריקן דלק והצית את התחנה המקומית באזור בו הוא גר. הקטין נעצר והוכנס אליו מדובב לתא המעצר. בסופו של דבר הוא הודה והתרברב במעשיו, אבל אי אפשר שלא לתהות האם זה מוסרי להוציא הודאה מנער בן 16 באמצעות מדובב. 

"תפקיד המשטרה הוא להגיע בסופו של יום לחקר האמת", אמר אזולאי. "כמובן שצריך לעבוד והמשטרה באמת עושה את כל מאמציה כדי לפעול על פי חוק ועל פי נהלים מאוד נוקשים. העניין מגיע גם לידי בית המשפט. השופט מקבל חיסיון על תהליכי החקירה, חותם על זה ויודע אותם".

כלומר אין גבול. אתה יכול להשתמש בכל דבר אם אתה רואה לנכון שיוביל אותך לחקר האמת.
"יש לי גבול כי אני פועל על פי חוק ועל פי נהלים מאוד נוקשים. כמובן שיש לי גבולות. כשאני בונה את תהליך החקירה, אני לא מתחיל לכבוש את היעד עם מסוקי קרב אלא מתחיל עם כוחות רגליים. אני בודק מי העבריין שעומד מולי, בודק מה היכולות שלי להביא אותו לגילוי האמת או להביא אותו לדין, ורק אחרי שאני בודק את זה אני בונה גם את תהליך החקירה - כולל שימוש בכלים שעומדים לרשות המשטרה".

    

פתחו צוהר לאסירים אחרים 

עו"ד ארז אבוהב לא יכול היה להישאר אדיש למשמע דבריו של נצ"מ שי. "המערכת חוצה גבולות וקווים אדומים", תקף, "מכניסים מדובב מבוגר, עבריין שנכנס לתא מעצר יחד עם חשוד קטין והוא מאיים עליו, נותן לו סמים, מתריס אותו כנגד עורך הדין שלו ואומר לו 'כדאי לך להודות, אני אדאג לך לעורך דין' - זו חציית גבולות וזה לא בגדר החוק.

"בשנה האחרונה שמענו על לפחות חמישה מקרים בהם היה זיכוי בתיקי רצח. באופן יחסי, זאת כמות מדהימה של זיכויים בגלל מדובבים. בעצם, בית המשפט מוכן לקבל את התזה שהפעלת מדובב היא פסולה ולא חוקית. עובדה שהזיכויים מדברים בעד עצמם. מדובר על זיכויים בתיקי רצח - לא תיקים זניחים אלא הכי חמורים שיכול להיות. יש שם ביקורת נוקבת על המשטרה".

מה שכן, ברוב המקרים בהם המשטרה מפעילה מדובבים מדובר במקרים של ארגוני פשע. טגניה סיפר על ארגון שפעל באזור השפלה ובזכות התרגיל היצירתי שהמשטרה עשתה, נתגלה כי אחד מהחיילים בארגון היה הרוצח וכך הוגש נגדו כתב אישום. לבסוף, עורכי הדין הצליחו להקשות על הפרקליטות שתגלה את שיטת הפעולה שלה, והפרקליטות חזרה בה מכתב האישום.

"ובצדק", השיב ארז, "זו הדרך היחידה להתגונן בפני המעשים העלומים והאפלים של המשטרה והפרקליטות. אם אין לנו את הנהלים, את ההסכם של המדובב, מהן נסיבות ההודאה ומה קרה שם בדיוק - אין לנו מספיק כלים לבחון האם האימרה קבילה או לא".

מדרון חלקלק מהו: אחרי המקרים הרבים בהם בית המשפט ביטל כתבי אישום בגלל שיטות החקירה השנויות במחלוקת, גם אסירים אחרים ביקשו לפתוח את תיקי חקירה שלהם - וביניהם גם אסי אבוטבול, אשר טען שגם אצלו הפעילו מדובב שלא כחוק. "השאלה הנשאלת בסופו של יום היא אם אנחנו כחברה רוצים להוקיע את הופשעים והרוצחים מהרחובות", אמר אזולאי.

עוד הוסיף ואמר נצ"מ אזולאי כי הוא אינו מכיר מקרים בהם מדובבים נתנו סמים לחשודים, "ואם זה קרה זה חמור מאוד, אבל זה בשוליים. יש כל מיני משחקים ותרגילי חקירה שצריך לעשות כדי להגיע לחקר האמת. רובם של המדובבים הם אנשים מנוסים. רובם שוטרים שעוברים תדריכים". 

    

עריכה: מיכל דאבי

20/02/2019
הישארו מעודכנים