103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

הכלכלן שלמה מעוז: "לממשלה אין תוכנית כלכלית"

יו"ר אינפיניטי אמיר אייל: "באופן יחסי מצבה של ישראל טוב יותר מאירופה" • מעוז: "כל יום הממשלה ממציאה המצאות חדשות ולא מובילה אותנו לשום דבר"


יו"ר אינפיניטי אמיר אייל, והכלכלן הבכיר, המרצה והפרשן בתחום הכלכלה שלמה מעוז שוחחו עם בן כספית וינון מגל על המשבר הכלכלי. השניים התייחסו למצב הכלכלי במשק הישראלי, אחוזי האבטלה, הירידה בתוצר, הצעדים שננקטו והצעדים שצריכים להינקט על מנת להיחלץ מהמשבר הנורא.

הכלכלן הבכיר שלמה מעוז טען שהשימוש במילה מיתון בעת הנוכחית שגוי, "נכון שהתוצאה כמו מיתון, אבל זה לא מיתון - אין ירידה בביקוש. אם נסתכל בפרופורציה בינלאומית על הירידה בתוצר, זה 8.1%. נכון שיש ירידה אבל אם אני מסתכל על הירידה ביחסית לאירופה, ארצות הברית, דנמרק, שבדיה, כולם ירדו בשיעור יותר מאיתנו". כמו כן, הוא ציין כי "אוגוסט יש נתונים יותר טובים יש התאוששות, גביתי המיסים ביולי הייתה יחסית סבירה יותר".

יו"ר אינפיניטי אמיר אייל הצטרף לדבריו, ואמר: "בישראל, קצב ירידה של התוצר היה 28%. היפנים פרסמו הבוקר אותו דבר, מדינה קטנה ורחוקה. רק שתבינו, בבריטניה זה ירידה של 60%, בספרד 55%, בפורטוגל 45% , באיטליה 41%, בלגיה 40%, גוש האירו כולו מעל 40%, קנדה 40%, גרמניה 35% ירידה וישראל 28%. דרום קוריאה ירדה ב-12% והיא המובילה העולמית בטיפול בנושא הזה. באופן יחסי המצב של ישראל הרבה יותר טוב. הפוטנציאל של המשק הישראלי הוא כמו קפיץ".

למרות זאת, הכלכלן מעוז מתח ביקורת חריפה על הממשלה ואמר: הממשלה, אין לה תוכנית כלכלית וכל יום היא ממציאה המצאות חדשות, לא מובילה אותנו לשום דבר ואם היא לא תעשה צעדים נכונים אז נכנס למיתון אמיתי ואז צריך לחשוש. פה החשש, האם נפעל היטב בשנה הקרובה?" אייל ציין כי בסין החליטו להעביר "100 מיליארד דולר הלוואת לבנקים שלהם שיתנו כסף. האמריקנים שופכים כסף. פה כמות הכסף ששופכים לא מספיקה, זה כרגע החמצן שנותנים לכלכלה כדי להתאושש".

אך מעוז הוסיף וטען כי על סמך הלשכה לסטטיסטיקה, שלדבריו היא "היחידה שקובעת על פי האמנה הבינלאומית, ושלא ימציאו פה כל מיני כתבים ואנשי תקשורת שקרים. שיעור האבטלה המרחיבה היא 11.02% אבטלה מרחיבה, זה 540 אלף. החל"ת היה שגיאה חמורה כי אמרו לאנשים 'תצא אני אשלם לך' והרבה מעבידים נצלו את זה. הממשלה אמרה להם 'זה בינארי, או אפס או אחת'. אח"כ בגלל הפחד ממה יגידו בהפגנות, היא נתנה דמי אבטלה. היו צריכים לעשות חל"ת גמיש, חצי חל"ת וחצי עבודה, ואז חלק מהאנשים היו עובדים".

כמו כן, הוא התייחס לנתונים שמוצגים בכלי התקשורת השונים, וטען כי "הם הולכים לפי רשות התעסוקה, מודדים כל פעם מדידה אחרת. זה לא עובד ככה, יש תקן איך מודדים גירעון, איך מודדים תוצר, איך מודדים אבטלה. יש תקן של ארגון העבודה הבינלאומי. אני נותן נתונים. גם שרים בממשלה ממשיכים להגיד מיליון מבוטלים - ברגע שיהיו מיליון מבוטלים תוכלו לנסוע באיילון ב-140 קמ"ש גם ב-15:00בצהרים".

ינון מגל: מדובר ב'פייק ניוז'?
מעוז: "פייק ניוז, בדיוק כך. הממשלה פה לא עושה תוכנית, כל פעם היא עושה משהו חדש, היא צריכה לעשות הכשרה מקצועית. תשתיות? לא מספיק, והדבר החמור ביותר – הם חייבים תוך שנה-שנה וחצי שלא יהיה אדם בארץ בלי פס רחב של אינטרנט. לא ייתכן שרק לשכבות החזקות יש פס רחב, זה כמו מים".

בן כספית ביקש לשבח את יועז הנדל שר התקשורת שמנסה להביא לממשלה החלטה על הסיבים, סוף סוף לחלץ את הדבר הזה. יו"ר אינפיניטי טען כי דווקא במשבר יש הזדמנות טובה לעודד פרויקטים של תשתית ששנים היו תקועים, "לקחת היום בלי שיתחילו לצרוח, ולשים את הכסף בתשתיות, חלק מזה זה התקשורת והמחלפים. המשבר, הפוטנציאל הכי גדול שהוא מספק - זה הדבר הזה". והכלכלן הבכיר הוסיף לסיום: "אי אפשר לעשות לימוד מרחוק אם אין קו אינטרנט זה אגדה, כל אלה שנמצאים בפריפריה ימשיכו לסבול".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2020
הישארו מעודכנים