פרופ' רפי קרסו

בבדיקת דם אחת

המאזין ביקש לדעת מה חושב קרסו על בדיקת דם לגילוי מוקדם של מחלות נוירולוגיות • פרופ' קרסו התייחס לנושא: "אם יש לך גן חיובי זה לא אומר כלום"


עולם הרפואה ממשיך להתפתח במהירות מסחררת, ובכל כמה חודשים אנחנו שומעים על חידושים כאלה ואחרים, שיכולים לשדרג את חיינו. ביניהם, בדיקת דם לגילוי מוקדם של מחלות נוירולוגיות. בעזרת בדיקת דם זו נוכל להתריע מראש על הסיכוי לחלות במחלות קשות כמו דמנציה, פרקינסון, ניוון שרירים, וכדומה.

המאזין, שאביו חולה בפרקיסון, ביקש לדעת האם פרופ' רפי קרסו ממליץ על ביצוע הבדיקה החדשה. "שמעתי על הבדיקה הזו, אבל אין לי עליה הרבה אינפורמציה", ביקש הפרופ' להבהיר, "שמעתי שעושים את הבדיקה, אבל אני לא יודע להגיד לך עד כמה היא בתחום הניסיוני או התחום המדעי. מעבר לזה, אני יודע שהיא לא בסל וצריכים לשלם עבורה". בהמשך סיפר כי האנשים המבצעים את הבדיקה באחד מבתי החולים הגדולים במרכז הארץ הם מאוד רציניים, "כלומר, יש בבדיקה הזו קרוב לוודאי משהו".

בהמשך העלה פרופ' קרסו שאלה מהותית סביב תוצאות הבדיקה, "אם אפשר לעשות משהו אחרי שאתה מקבל את התוצאה של הבדיקה אני לא יודע. הרי אם נגיד אני מגלה שאתה עומד, חלילה, לפתח אלצהיימר - איך זה יעשה אותי יותר חכם? אני אגיד לך לבצע יותר פעילות גופנית, ולשמור על תזונה יותר טובה, ובזה אני אסיים את החלק שלי. אני יכול להגיד לך על כל המחלות נוירודגנרטיביות של מערכת העצבים שפעילות גופנית, תזונה טובה, ופעילות מוחית יכולים לעזור".

פרופ' קרסו הרגיע את המאזין המודאג, ואמר: "גם אם יש לך גן חיובי לפרקינסון, זה לא אומר שאתה תקבל את המחלה. ישנם סימנים מוקדמים שיכולים לרמוז על המחלה לפני. כמו כאבי גב, עצירות, ירידה בחוש הריח. השאלה שלי היא האם יש טעם להתחיל בטיפול נגד פרקינסון כשעוד אין סימנים קליניים? ועל זה יש וויכוח".

"הסימפטומים החלו לאבי לפני עשור"

בהמשך התייחס המאזין למצבו הבריאותי של אביו, ואמר: "הסימפטומים החלו לאבי לפני עשור, והיום הוא בן 84. הוא נוטל טיפול תרופתי, ואין החמרה בכלל. לאחרונה הוא הלך לרופאה מומחית נוספת שטוענת שהיא לא בטוחה שהוא חולה בכלל כי הוא לא רועד. האם עליו להפסיק ליטול את ה'אזילקט' וה'דופיקר' שהוא לוקח?"

פרופ' קרסו האזין לדברים ברוב קשב, ואמר: "יש הרבה אנשים שמתמודדים עם פרקינסוניזם של גיל מבוגר, אבל הייתי מצפה אחרי עשר שנים שתהיה החמרה במחלה. אנחנו מאמינים ש'אזילקט' הוא טיפול שאולי מונע את ההתקדמות של המחלה", אמר הפרופ' והציע לו להתייעץ עם הרופא ולבדוק אפשרות להתחיל ולהוריד בהדרגה את השימוש ב'דופיקר'. "אם אין לו סימנים אחרי עשור באמת יש ספק באבחנה", סיכם הפרופ'.

עריכה: עדן בן ארי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
18/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris