פרופ' רפי קרסו

"השאלה היא האם הזדקנות היא צו החיים או שהיא מחלה"

פרופ' קרסו הסביר מדוע עם ההתבגרות וההזדקנות, אנו ישנים פחות: "אנחנו חיים בגוף שיש בו כל הזמן הרס ובנייה, ובגיל מבוגר ההרס גובר על הבנייה"


המאזין שעלה לשידור, בן 64, הסביר: "אני בריא בדרך כלל, עושה ספורט, פעיל כל היום. רציתי לשאול, למה עם העלייה בגיל אנחנו ישנים פחות ופחות? פעם הייתי ישן שמונה שעות, היום אחרי חמש שעות אני מתעורר".

"כשתינוק נולד הוא ישן 20 שעות וער ארבע שעות, אנשים בגיל 90-80 ישנים לפעמים ארבע שעות וערים 20 שעות", הסביר פרופ' רפי קרסו, והוסיף: "אם היה לך רכב חדש מהניילונים הוא היה נוסע טוב וחלק, אם אותו רכב היה בן 20 שנה, הוא היה מקרטע, למה אני אומר את זה? משום שיש לי אמרה, שעם הגיל אנחנו אוספים מחלות, לא רק מחלות, הגוף משתנה, הגוף משתבש". 

"השאלה היא האם הזדקנות היא צו החיים או האם הזדקנות היא מחלה", הניח המומחה את התהייה הזו, והסביר: "התשובה היא גם וגם. כי בכל תא ותא בגוף שלנו יש מעין שעון ביולוגי שקובע כמה פעמים הוא יתחלק. לרוב כל פעם שהגוף הורס תאים, הבנייה היא פחות מוצלחת. אנחנו חיים בגוף שיש בו כל הזמן הרס ובנייה ובגיל מבוגר ההרס גובר על הבנייה. שינה זה גם קשור להורמון שנקרא מלטונין, תאורה בכלל מדכאת את ההורמון שנקרא מלטונין, שהוא ההורמון שמשהה שינה. חלק מתהליך ההתבגרות וההזדקנות הוא הפרעות בשינה". 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
17/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' רפי קרסו - תוכנית בריאות
פרופ' רפי קרסו - תוכנית בריאות  |  צילום: רמי זרנגר
Paris