רון קופמן ואריה אלדד

"לפי החוק החדש, ישראל לא תתן הטבות למי שקורא להחרמתה"

רשות המסים פתחה בבדיקה לשלילת הטבות מס על תרומות לארגון 'אמנסטי' • עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, נשיאת ארגון 'שורת הדין', הסבירה מדוע


בהנחייתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', רשות המסים פתחה בבדיקה לשלילת הטבות מס על תרומות לסניף הישראלי של ארגון 'אמנסטי', בטענה כי אינו עומד בתקנות חוק החרם בכך שהוא קורא לחרם על ישראל. אריה אלדד שוחח על כך ב־103fm עם עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, נשיאת ארגון 'שורת הדין', אשר הסבירה מדוע. 

לדבריה, "זהו ארגון שפועל בכל העולם כבר עשרות שנים נגד ישראל וקורא לחרם על ישראל, קורא להעמיד לדין חיילי צה"ל בגין פשעי מלחמה. לפי החוק הישראלי החדש, מדינת ישראל לא תתן הטבות למי שקורא להחרמתה". 

דובר אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, גיל נוה, מסר: צר לנו על שלא ניתנה לנו ההזדמנות למסור את עמדתנו לתוכניתכם מבעוד מועד, בעת הכנת האייטם המקורי על הניסיון לשלול את הטבת המס מתורמינו. לצערנו, הראיון בעניין עם עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, היה שופע טעויות עובדתיות. להלן חלק מהדברים שנרצה לתקן. השתדלנו לקצר בדברים.

1) ארגון אמנסטי ישראל אינו מקדם חרם, לא על ישראל ולא על אף מדינה, ואף פרסמנו אינספור הבהרות באשר למדיניותנו לגבי חרם בכלל ו-BDS בפרט: זו צורה לגיטימית של מחאה בלתי אלימה אך תנועת אמנסטי אינה תומכת בה ואינה מתנערת ממנה.

2) ארגון אמנסטי בישראל ובעולם אינו עובד "נגד" ישראל או "נגד" כל מדינה שהיא. אנו פועלים לקידום זכויות האדם על פי החוק הבינלאומי בכל העולם. הטענה שאנו פועלים "נגד" מדינה כלשהי הושמעה גם על ידי ממשלותיהם של ג'ורג' וו. בוש ושל ליאוניד ברז'נייב בעבר, ועוד רבים משמיעים אותן כיום, כגון ויקטור אורבן או רג'פ טאיפ ארדואן.
ליתר ביטחון נבהיר שוב: אנחנו לא ארגון אנטי ישראלי, אנחנו מביעים ביקורת על ישראל. הבהרנו מספר פעמים בשנים האחרונות שאנו מכירים בהקמתה ובזכותה של מדינת ישראל להתקיים. בחלק מהצהרותינו אף הבהרנו שזוהי חובה להכיר בזכות האדם של העם היהודי להכרה עצמית ולריבונות. לצערנו, מכיוון שאנחנו סבורים שהדבר אינו עולה בקנה אחד עם הפרות זכויות האדם של הפלסטינים, נוח לכנות אותנו ארגון אנטי ישראלי באווירה הציבורית הנוכחית.

3) אנחנו דורשים להעמיד לדין את האחראים לפשעי מלחמה בהתאם לחוק הבינלאומי. אם יש מערכת משפט עצמאית שמסוגלת ורוצה לטפל בכך עליה לעשות זאת, אך זה לא המצב בישראל. האחראים לפשעי המלחמה הם פעמים רבות לא רק החיילים, אלא קובעי המדיניות.

4) בניגוד לנטען בראיון, טענות ההגנה העיקריות שלנו הן - אנו ישות משפטית נפרדת מהתנועה העולמית, עצמאית וסוברנית; לא הפרנו את חוק החרם; וחוק החרם הוא חוק השתקה בלתי לגיטימי.

5) עד כה כל שרי האוצר ופקידי רשות המיסים דחו את הדרישות לביטול האישור עבורנו פחות או יותר על הסף. כעת השר מנצל לכאורה את מעמדו למה שעלול להוות פוליטיזציה של רשות המסים.

6) בניגוד לטענות הנחרצות, החוזרות ונשנות, של עו"ד דרשן-לייטנר אמנסטי איננו ממומן, בארץ או בעולם, על ידי מדינות סקנדינביה, או על ידי כל מדינה אחרת. אמנסטי אינטרנשיונל בארץ ובעולם אינו מקבל כספים מאף מדינה, ממשלה או מפלגה, בשום מקום בעולם - למעט השקעה בהתאמה (matching) של משרדי החינוך בתוכניות החינוך שלנו במדינות בעולם, כך שהכסף למעשה כלל לא מגיע לאמנסטי עצמה. ראוי היה לפחות לגגל ולהציץ בדוחות שלנו אשר מוגשים ופתוחים לציבור כדין כדי לראות מה היקף התרומות בישראל (כחצי מיליון שקלים ב-2021).

7) עבודת זכויות האדם הבינלאומית איננה נשק לא קונבנציונלי. זוהי העבודה שהביאה במהלך שנים רבות לשחרורו של אסיר ציון נתן שרנסקי ושל עוד אלפי אסירים פוליטיים בכל העולם, לצמצום משמעותי בעונש המוות ברחבי העולם כמו גם להישגים רבים אחרים כגון חשיפת פרשיות NSO או לנישואין מאותו המין בטאייוואן.

8) אמנסטי אינטרנשיונל מתחה לא פעם ביקורת פומבית על מועצת זכויות האדם של האו"ם ועל עיסוקה חסר הפרופורציות בישראל.

9) מעבר לפגיעה התדמיתית, החשש הוא שאם ינוצל חוק החרם להסרת הטבת המס מתורמינו, תפעל הממשלה לסנקציות נוספות לפגיעה בפעילותנו ולאחר מכן בפעילות של מבקרי הממשלה האחרים, כפי שנעשה כבר ברוסיה, בסין (הונג-קונג), בהודו, בטורקיה ובהונגריה. ראוי לציין שההגדרה שלנו כ"סוכן זר" הומצאה על ידי ולדימיר פוטין, והעובדה שעו"ד דרשן-לייטנר ממהרת לאמץ אותה אומרת דרשני. 

10) לסיום, פעמים רבות נטען נגדנו, גם בראיון, כאילו "לא ראינו" התייחסות כזו או אחרת של אמנסטי. בראיון ספציפית דובר על כך כאילו תנועת אמנסטי אינה מתייחסת להפרות זכויות האדם ולפשעים שנעשים גם מהצד הפלסטיני נגד ישראלים. זו טענה מופרכת מן היסוד - חיפוש גוגל פשוט יעלה דוגמאות רבות להתייחסויות כאלו, וגם יפריך טענות מוטעות לפרסום דו"חות שלא פרסמנו מעולם והוזכרו בשגגה בראיון.

14/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה אלדד
אריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris