אודי סגל וענת דוידוב

"אחיזת טראמפ בבסיס המפלגה הרפובליקנית הוא מאוד חזק"

כתב אישום נוסף הוגש נגד נשיא ארה"ב לשעבר, אחד מהם - ניסיון לשבש את תוצאות הבחירות האחרונות • אלון פנקס, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, הגיב


הצרות של טראמפ לא נגמרות בדרך למירוץ לנשיאות בעוד כשנה וחצי: הלילה הוגש כתב אישום שלישי בתוך 4 חודשים, הפעם הוא מואשם בניסיון הפיכת הבחירות ב-2020. הדרמה בארה"ב עלתה מדרגה כשהנשיא לשעבר התבטא נגד ביידן ואמר כי 'הרדיפות אחריו הן כמו בגרמניה הנאצית'. אלון פנקס, מי שהיה הקונסול בניו יורק שוחח על הנושא עם ניסים וענת, והתייחס לדברים.

"הוא יוכל להתמודד בבחירות?", תהה משעל, ופנקס אישר זאת: "נכון. בוא נתחיל מזה שהבחירות בעוד שנה ושלושה חודשים, קשה להעריך היום איזו השפעה תהיה לזה. מתוך חמישים המדינות בארה"ב, 40 הצביעו לאותה מפלגה בארבע מערכות בחירות. אנחנו מדברים על בחירות שתוכרענה בתוך 10 מדינות, ואפשר אפילו לצמצם את זה לחמש".

עוד טען כי "האחיזה של טראמפ בבסיס המפלגה הרפובליקנית מאוד חזק, זה ניכר בסקרים האחרונים. אם הוא רוצה לרוץ על אף כתב האישום - הוא רץ. הוא אמר שהוא רץ, אבל לכן הדבר הראשון שאמרתי לכם שהבחירות עוד שנה ושלושה חודשים. בוא נניח שהוא רץ, צריך לזכור שגם בבחירות 2016 הוא הפסיד, ובבחירות 2020 הוא הפסיד לביידן בלמעלה משבעה מיליון קולות. אין ספק שהוא יפסיד את בחירות 2024 בקולות. עכשיו השאלה איך כתב האישום הזה ישפיע, והוא לא ישפיע, מה שישפיע זה המשפט. יעלו עדים, זה יהיה קרקס תקשורתי".

"המשפט יהיה קרקס ואף אחד לא יודע מתי הוא יתחיל, ואיך ומתי הוא יסתיים", הדגיש, והוסיף: "בגלל שזה כתב אישום שלישי, שזו פעם ראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שנשיא מואשם בחבלה מכוונת, בניסיון להטות בחירות, מוטב לביידן לרוץ נגדו כי הפער יישמר. לכן לכאורה ביידן מרוצה, שימשיכו להתעסק בטראמפ".

לסיום, הבהיר פנקס כי "יחד עם כך, עם ביידן והאנשים הפוליטיים שלו מסתכלים על אותו סקר שציינתי של הניו יורק טיימס, הם רואים שטראמפ לא מפסיד שבריר אחוז. זה כבר כתב אישום שלישי. ניקח את כל זה, אתם מסתכלים על הסקר הגדול, הוא לא מפסיד אחוז אחד של תמיכה בתוך המפלגה. האם זה יספיק לו? מספרית לא, אבל אי אפשר לדעת".

עריכה: שני רומנו

02/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ - ארכיון
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ - ארכיון  |  צילום: BRENDAN SMIALOWSKI AFP Getty Images
Paris