רון קופמן ואריה אלדד

"המערכת הציבורית נאבקת על הישרדותה"

פרופ' מאיר אורן, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל המרכז הרפואי הלל יפה, הביע את דעתו על תופעת הרופאים שהחליטו לעזוב את המדינה בעקבות הרפורמה


בכירי מערכת הבריאות הביעו דאגה עמוקה סביב התופעה שבמרכזה אלפי רופאים הודיעו כי שוקלים לעזוב את המדינה בעקבות קידום הרפורמה המשפטית. אריה אלדד דן על כך ב־103fm עם פרופ' מאיר אורן, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל המרכז הרפואי הלל יפה, אשר פרש את משנתו בנושא. לדבריו, נדידת הרופאים היא לא תופעה חדשה, אלא תהליך מקובל בהתמקצעות הרופאים המומחים שעוזבים את המדינה לשנתיים וחוזרים, אבל מה באמת קורה היום?

בפתח הריאיון ביקש פרופ' אורן להדגיש כי הנדידה של הרופאים לחו"ל היא קיימת ובריאה. "מזה שנים הם נוסעים להתמחויות בחו"ל בכדי להתמקצע בצורה מושלמת יותר באותו תחום רפואי שבו הם עוסקים. כעת יש פה תהליך אחר", הסביר. הוא טען שהשילוב בין הקונטקסט הפוליטי והשינויים במדינה, לבין ההזנחה העמוקה של מערכת הבריאות שיצרה עבור קהילת הרופאים בישראל סביבת עבודה בלתי נסבלת וקשה מאוד. לדבריו, "המחסור בתקנים, עומס בעבודה, תורנויות ארוכות מאוד, והרצון של הדור הצעיר הוא לאזן טוב יותר בין עבודה למשפחה ואיכות החיים. השילוב בין שתי הסיבות הביא את הגל הזה".

"אם יהיו 1,000 רופאים שיעזבו אותנו זה ישפיע על המערכת הרפואית?", נשאל פרופ' אורן. הוא טען שמדובר בקטסטרופה, והסביר: "גם אם התהליך הזה יקיף כמה מאות בודדות של רופאים זו קטסטרופה. מאחר והמספרים כמותית מטעים כי יש לנו מחסור בסיסי של רופאים ושל מומחים. בסך הכל הכללי המשמעות היא שתורי ההמתנה והנגישות תפחת באופן משמעותי, וזוהי פגיעה גם לבריאות הציבור וגם ברמה הנקודתית. גם היום יש לנו בעיות לא פשוטות בהיבט הנגישות והזמינות של השירותים".

עוד הוסיף: "מערך בריאות הציבור עשה עבודה מאוד טובה במשך כל השנים. איכות השירותים הנקודתית היא מצוינת, והמוניטין של הרופאים שלנו גבוה מאוד, והם המבוקשים בעולם. הייתה נקודת שבירה, כמו בכל מערכת, וזה משיק להיבט הפרסונלי של הרופאים. זה הקש ששובר את גב הגמל שבה הם לא יכולים יותר. יש לנו מערכת, אבל צריך לומר את האמת בכנות שהמערכת ניצלה באופן ציני את הערכיות של הרופאים וסחטה אותה עד תום".

לסיום טען כי הוא אינו נמצא בפוזיציה שיפוטית אל מול הרופאים ששוקלים לרדת מהארץ, ואמר: "אני לא שופט אותם, אין לי שום טענה אליה, יש לי צער וכאב עמוק. זו סיטואציה לא פשוןטה ונקווה לאופטימיות ולשינויים חיוביים".

עריכה: עדן בן ארי 

04/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רופאים - אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר
רופאים - אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris