איריס קול

חוזרים לימי מלחמת יום כיפור

ד"ר אבנר שביט ('וואלה') על 'המזח', הסרט החדש המגולל את אירועי חזית סיני • טען: "לדעתי הדברים הכי מעניינים לא נמצאים בסרט"


הספקתם לצפות ב'המזח', הסרט הישראלי החדש המגולל את האירועים הלא פשוטים במעוז המזח בחזית סיני במהלך מלחמת יום הכיפורים? מבקר הקולנוע ד"ר אבנר שביט ('וואלה') סיפר על רשמיו מהסרט החדש. 

"המזח מוקרן כעת באולמות הקולנוע בתור סרט, אך זו גרסה מקוצרת למיני סדרה שתעלה ב'כאן 11'. הרבה אנשים לא יודעים על כך", טען. "הסיבה היחידה שהלכתי לסרט היא כי אני רוצה לראות כל סרט ישראלי שיוצא. אני באמת לא מבין את ההיגיון. לדעתי הדברים הכי מעניינים לא נמצאים בסרט אלא רק בכותרות הסיום. שמואל וילוז'ני מגלם במירכאות את האב של גיבור הסרט, ורואים אותו לשנייה. ספרתי. אני מניח שבסדרה רואים אותו יותר. זה כל כך מביך שאחד מגדולי שחקני ישראל מופיע כאן לשני. יש בסרט אישה אחת שמופיעה לדקה אחת, במהלכה היא בהיריון, זה התפקיד שלה, להיות האם העתידית שנמצאת בעורף". 

על העלילה, אמר: "הסרט מבוסס על אירועים שהתרחשו באמת, למרבה הצער, במעוז המזח במלחמת יום הכיפורים. הסרט והסדרה ייצאו עכשיו לרגל 50 שנה למלחמה. החיילים לכודים במעוז הזה, הפקירו אותם, אחרי שבוע של לחימה יש הרוגים ופצועים, נגמרת האנטיביוטיקה, הפצועים יהפכו למתים אם לא יבואו לחלץ אותם. לא באים לחלצם ואז מתעורר הקונפליקט. הרופא בגילומו של מיכאל אלוני קורא להיכנע ובתמורה ייתנו להם ציוד רפואי. המפקד, המגולם על ידי דניאל גד, בן של ניצולי שואה, אומר שהוא לא מוכן להיכנע ושעדיף למות. ואז מתחיל הקונפליקט המעניין - להיכנע או למות על החרב. בעיניי החלק הכי מעניין הוא מה שקורה אחרי שהסיפור נגמר, ואיך מתייחסים אליהם בעורף". 

בסיום דבריו, הבהיר שביט: "אני לא יודע אם חסר לי משהו בסרט או לא. מעניין אותי אם זה כל הסיפור בסדרה. הייתי באולם הקולנוע ביום שני בערב, היה אולם כמעט מלא. הסרט מחזיק את הצופה במשך כמעט שעתיים, ולמרות התקציב הנמוך הסרט נראה טוב, אין שום שנייה בה אומרים שרואים שזה לא הוליווד. בעיניי, היה הרבה יותר מעניין לעשות סרט על מה שקורה אחרי המלחמה". 

עריכה: מיכל קדוש 

10/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איריס קול
איריס קול  |  צילום: 103fm
Paris