שיחות לילה
עם אבי כץ

"מחלה של בריאות הנפש היא כמו כל מחלה אחרת"

לילך דאלי, עובדת סוציאלית ומנהלת מרכז המידע בעמותת אנוש, הסבירה: "לא ניתן למגר את הסטיגמה לחלוטין, אבל אפשר לנרמל את השיח על בריאות הנפש"


אבי כץ אירח באולפנו ב־103fm את לילך דאלי, עובדת סוציאלית ומנהלת מרכז המידע בעמותת אנוש, אשר ביקשה להעניק למאזינים כלים פרקטיים שיכלו להשתמש בהם בהתמודדות היום יומית המאתגרת בצל המלחמה. 

בפתח דבריה, ביקשה לציין דאלי כי "המרכז הוקם לפני שש שנים והמטרה שלו היא לאפשר לאנשים לקבל מידע בכל מה שקשור לבריאות הנפש - שירותים שקיימים, מימוש זכויות, למי לפנות כשיש משבר נפשי, לאיזה זכויות הוא זכאי".  

בהמשך, שיתפה כי "מאז ה־7 באוקטובר מספר הפניות גדל, אנחנו גם הרחבנו את שעות הפעילות של המרכז וגם פתחנו קו תמיכה של העמותה שפועל כל יום ומיועד לקהל הרחב. בעיקר מי שפונה אלינו  אלה האזרחים ולא החיילים, אבל כן לאחרונה פונים אלינו גם אנשים שסיימו את שירות המילואים, חזרו הביתה ומרגישים שזקוקים לטיפול".  

והדגשיה: "בקו המידע אנחנו נותנים שיחות תמיכה ומכוונים, ובעמותה עצמה אנחנו גם נותנים שירותי טיפול. אני יכולה להגיד שבתחום של בריאות הנפש הנושא של מיצוי הזכויות הוא בעייתי. אנשים חוששים ומתביישים לפנות וגם כשפונים כבר, יש בירוקרטיה לא פשוטה".

לסיום, סיפרה דאלי כי "אני לא חושבת שניתן יהיה למגר את הסטיגמה לחלוטין, אבל אני כן חושבת שדבר שאפשר לעשות זה לנרמל את השיח על בריאות הנפש - לדבר עליו, גם באמצעות כוכבי תקשורת שמספרים מה הם חווים. אנחנו עושים הרבה מאוד אירועים שקשורים לנושא, כך שהאנשים יבינו שמחלה של בריאות הנפש היא כמו כל מחלה אחרת - אפשר לשאול ולדבר". 

03/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לילך דאלי
לילך דאלי  |  צילום: באדיבות המצולמת
Paris