סיון כהן

"חיילים נלחמים בחזית, זה הזמן לעורר ויכוח פוליטי?"

השר מיקי זוהר תקף את עיתוי הצהרתו של שר הביטחון יואב גלנט, אשר מתח ביקורת על ניהול המערכה ברצועת עזה • טען: "בואו נהיה ראויים ללוחמים שלנו"


שבעה חודשים לאחר המתקפה האכזרית של חמאס על ישראל שהביאה לפרוץ המלחמה, שר הביטחון יואב גלנט ביקר את ניהול המערכה מצד הדרג המדיני אמש (ד') בהצהרתו. השר מיקי זוהר שוחח על כך ב־103fm עם סיון כהן ותקף את עיתוי דבריו של השר. 

"קודם כול אני חולק על העמדה של גלנט באופן עקרוני. אני לא חושב שמי שיכול לנהל את רצועת עזה זה גוף שמממן טרור, מעודד את ילדיו בבתי הספר לרצוח יהודים. זה כעיקרון. מעבר לזה, אנחנו צריכים לזכור שאין רצף מדינות שממתינות בתור לנהל את רצועת עזה. זה דבר סופר בעייתי", אמר השר זוהר בפתח השיחה. "דבר אחד שכולנו מבינים, שאם לא תהיה שליטה ביטחונית ברצועת עזה מה שקרה בשבעה באוקטובר יחזור וביתר שאת בעתיד".

השר זוהר המשיך והתרעם: "על מה אני חולק בעיקר על גלנט? על העיתוי. בעת הזו חיילים נלחמים בחזית, זה הזמן לעורר ויכוח פוליטי ציבורי כפי שהתעורר אתמול בערב? אנחנו במלחמה על החיים שלנו, הילדים שלנו נופלים בעזה כדי שנשמור על המדינה הזו - בואו נתעלה מעבר לכל השיקולים הפוליטיים ונפעל יחד. אני גמרתי עם חלוקת הציונים, אני מדבר בשם העמדות שלי. החלטתי שכל פעם ששואלים אותי על מישהו אחר, אתעקש להגיד מה שאני חושב. העמדה שלי שכל מי שלא מתעסק במאמצי המלחמה בלבד ושם את הפוליטיקה בצד, עושה נזק אדיר".

"אני מבקש מכולם להתעשת, ומוטב שעה אחת קודם. זו המלחמה המוצדקת ביותר שהייתה למדינת ישראל, אין בכלל שאלה. לגבי איך שהיא מנוהלת, תקשורת לא תקשורת, אנחנו בעידן אחר. אנחנו בעידן שהכול שקוף. מה המשימה שלנו, נבחרי העם? להתעלות מעל כל השיח הזה, לבוא ולהגיד 'אני הולך למלחמה הזו עם אחי לצידי ללא שום קשר לעמדותיו הפוליטיות'. כשהם נהרגים ביחד, הם לא נהרגים לחינם, הם הולכים יחד בדעה שהם צריכים להילחם על הבית. בואו נהיה ראויים להם", הדגיש. 

"היום יש שיח רעיל, נקודה. הוא מגיע מכל קצוות הקשת הפוליטית"

נוסף על כך הבהיר השר זוהר כי "אני לא מרוצה מההתנהלות הכוללת במדינת ישראל כרגע, השיח הרגיל, הפוליטי, שנמצא בלב הענייניים. אין אשם אחד. הדבר האחרון שאני מוכן לעשות עכשיו זה להתחיל לתאר את הדברים הרעילים שנאמרים על הממשלה. אני אומר - היום יש שיח רעיל, נקודה. הוא מגיע מכל קצוות הקשת הפוליטית, שיח שפוגע בביטחון ישראל. ביטחון ישראל הוא האחדות בתוכנו, כשיש אחדות אנחנו חזקים. הסיכוי שלנו להצליח הוא נמוך. אני אומר בכנות, כרגע לא מצליח לי, כרגע הפילוג והשסע הולך ומתגבר. חשבתי שאחרי שבעה באוקטובר יבואו לנו ימים טובים בהתנהלות בתוכנו, וזה בדיוק ההפך, וזה אולי הדבר שהכי מטריד אותי, יותר מהכול".

"אני לא מצליח להבין למה עדיין חברים שיושבים באופוזיציה לא מצטרפים היום לממשלה ואומרים 'אנחנו פה לתת כתף'. הציעו בתמורה שנוציא החוצה אחרים. ההצעות תמיד באות עם תנאי בלתי ניתן למימוש", תקף. "תבואו פעם אחת בלי תנאים. גנץ ואיזנקוט משפיעים מאוד בקבינט המלחמה, פרישתם זה המעשה הכי לא חכם לביטחון המדינה. מי שקובע מתי מלחמה מסתיימת זה אפילו לא נתניהו, מי שקובע בסופו של דבר זה דרג צבאי, בראשו רמטכ"ל ואלופי צה"ל".

"המלחמה הזו מלחמה ארוכה, היא לא תיגמר לא בחודש ולא בחודשיים. אני יודע שאת המלחמה הזו לא נוכל לסיים לא בחודש ולא בחודשיים, יודעים כולם שגם כשאתה עוזב מקום מסוים, יכול להתפתח שם טרור. גרורות טרור, צריך לטפל בהן, וזה תהליך ארוך", סיכם. "בואו נהיה ראויים ללוחמים שלנו, נשים בצד את המחלוקות ונבין שאנחנו נלחמים על חיינו, על עתיד ילדינו".

עריכה: שני רומנו

16/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris