איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יחייב להגיע להבנות לכל יעד שנוסעים הבכירים"

עו"ד דניאל רייזנר, לשעבר ראש מחלקת הדין הבינ"ל בפרקליטות הצבאית, על כוונת התובע הכללי בביה"ד הפלילי בהאג להוציא צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט


כארים חאן, התובע הראשי בבית הדין הפלילי הבין־לאומי בהאג, חשף בריאיון ל-'CNN' כי הוא יבקש צווי מעצר נגד נתניהו, גלנט, סינוואר, הנייה ודף. אל"מ (מיל') עו"ד דניאל רייזנר, לשעבר ראש מחלקת הדין הבין־לאומי בפרקליטות הצבאית, הגיב לכך.

"צריך שכולם יבינו את המסגרת. להבדיל מהדיון שמתקיים מול דרום אפריקה בבית הדין הבין־לאומי לצדק, חאן הוא התובע הראשי של בית הדין הפלילי. ישראל איננה חברה בו, כמו גם ארה"ב. הוא אמור לשמש כפורום בעולם להעמדה לדין של פושעי המלחמה הגדולים. הפרוצדורה בבית הדין היא שהם חוקרים אירועים, ואם הם מגיעים למסקנה שיש יסוד סביר לעבירות חמורות מסוג פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ודברים אחרים שבסמכותם, הם מקדמים תיק", הסביר רייזנר.

לדבריו, "בית הדין הפלילי הבין־לאומי, חרף שמו, עד היום שפט בפועל רק אפריקנים באחוזי הצלחה כאלה ואחרים. בכל שנות קיומו הוא טיפל רק בכמה עשרות תיקים, כך שזה לא בית דין שמטפל באלפי תיקים, אלא הוא מטפל בתיקים בכמות קטנה ובמשורה. הוא הוציא צו מעצר נגד פוטין. מבחינת ההליכים, בית הדין לוקח תיקים במשורה. עד לפני כעשור הוא עסק רק באפריקה, ומאז האירועים בעולם הביאו אותו גם לעסוק לדון בתיקים במקומות אחרים".

בהמשך הבהיר לגבי ההליך: "חאן לא מוציא צווי מעצר, הוא הולך להרכב שופטים, מראה להם את החומרים ומבקש מהם להוציא צווי מעצר או זימון לפי העניין. אגב, יש פרוצדורה שאני שמח שהוא לא נקט בה, שהוא יכול גם לבקש מהם לעשות את זה בהליך חסוי, ואז אתה לא יודע שיש צו מעצר. אתה טס לחו"ל ומופתע לרעה עם צו מעצר. בעיני בית הדין, יש לו סמכות על הנעשה בעזה בעקבות הצטרפות של הרש"פ לבית הדין בשנת 2015. ישראל טוענת שהרש"פ איננה מדינה והיא לא יכולה להצטרף לבית הדין. כל הבסיס לסמכות שלו על עזה, כולל נגד חמאס, היא על בסיס שזה שהרש"פ הסכימה לסמכות בית הדין לפני תשע שנים".

"מה שהולך לקרות זה ככה: בהנחה שהוא הולך לממש את מה שהוא אמר, הוא יפנה להרכב השופטים לבקש אישור לצווי מעצר. אני מעריך שיש סיכוי טוב שהם ייעתרו לבקשה שלו, ואז יצאו צווי מעצר. ישראל כמובן לא תסגיר אף אחד לשום מקום, ואנשי חמאס לא נוסעים בעולם. זה יחייב אותנו, המדינה, להגיע להבנות עם כל יעד שאליו נוסעים הבכירים הישראלים, שהם לא יכבדו את צווי המעצר. זה יחייב התעסקות נקודתית בכל יעד", סיכם.

20/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד ישראל
הפגנה נגד ישראל  |  צילום: Brandon Bell/Getty Images
Paris