בן כספית ואריה אלדד

"מצופה מראש ממשלה גם להעמיד שר במקום"

ח"כ גדעון סער על המתיחות בין השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לבין המפכ"ל קובי שבתאי: "זה לא פוגע רק באופן אישי במפכ"ל, זה פוגע במשטרת ישראל"


השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר החליט לזמן את המפכ"ל קובי שבתאי לשימוע במטרה להדיח אותו. דבר זה עורר סערה פוליטית וציבורית. יו"ר הימין הממלכתי חבר הכנסת גדעון סער התייחס לכך ובין היתר גם לביקורת הבין־לאומית כלפי ישראל ולחקירת ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה והשופט בדימוס איתן אורנשטיין.

"גם אם אני מנסה אני לא מצליח להבין את השר בן גביר. הוא עצמו היה זה שאמר 'המצב הביטחוני מחייב, אני מביא לממשלה את הארכת מינויו של המפכ"ל לעוד חצי בשל המלחמה'. בסופו של דבר המפכ"ל הזה מסיים עוד חודש וחצי. יכול להיות שיש טענות כאלה ואחרות, למה לא לאפשר לאדם ששירת את הציבור עשרות שנים במדים לסיים את תפקידו בצורה מכובדת? מה זה נותן?".

עוד הוסיף: "זה לא פוגע רק באופן אישי במפכ"ל, זה פוגע במשטרת ישראל. זה שגוי ולא יביא לתוצאה מעשית". לאחר מכן תקף את נתניהו: "לא יכול להיות שאין לראש הממשלה שום דבר להגיד על הנושא, אני חושב שמצופה מראש ממשלה גם להעמיד שר במקום, וכשזה לא קורה זה מאד מאוד מטריד, ואני אומר את זה בלשון המעטה".

"הדרך הנוכחית לא תביא לסיומו של שלטון חמאס"

במהלך השיחה התייחס גם להוכחות שהציג היום דובר צה"ל לגבי אירוע השרפה ברפיח, שיכולות להעביר את האשמה לכך על חמאס. "ההתקפות עלינו לא נובעות מבדיקת העובדות. אני מניח שאצל ידידינו האמריקנים ועוד כמה מדינות שמעוניינות להבין מה קורה, זה יעזור. בסופו של יום צריכים לבצע את הפעולה ברפיח, לא שאני חושב שרפיח היא חזות הכול, אך היא חשובה ואנו מגבים אותה".

כשנשאל על האלטרנטיבות השלטוניות לחמאס ביום שאחרי, השיב: "כל האפשרויות, ככל שהן קיימות, למציאת פרטנר פלסטיני יכולות להיות קיימות אחרי שחיסלת את חמאס. לצערי הדרך הנוכחית לא תביא לסיומו של שלטון חמאס, לא צבאית ולא שלטונית".

בתוך כך, התייחס גם לדרישות במשא ומתן לעסקת החטופים וטען: "לסינוואר במצב הקיים אין שום עניין להגיע לעסקה גם אם תמשיך להתגמש. הוא דורש כניעה טוטאלית, וגם אז הוא לא מתחייב להחזיר את כל החטופים בחיים. חמאס יכול ללכת לעסקה כתוצאה מאילוץ או כתוצאה מכורח כמו העסקה הקודמת. כל עוד שלא נשנה את דפוסי הפעולה גם צבאית וגם עם תוכנית אפקטיבית, לא תהיה עסקה, וכל פעם נתחיל את המשא ומתן עם נקודת פתיחה אחרת אחרי שוויתרנו על עוד ועוד נושאים".

"שמעתי את ההקלטות וזה זעזע אותי"

בהמשך הגיב סער גם לעיכוב בחקירה של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה והשופט בדימוס איתן אורנשטיין בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים. זאת על רקע ההקלטות של השניים שנחשפו לאחרונה. "שמעתי את ההקלטות, וזה זעזע אותי. גם אני מיניתי נשיאים של בתי משפט מחוזי, ודיאלוגים כאלה לא שייכים למינויים", טען. 

לדבריו, "לשכת עורכי הדין בכלל לא הייתה פרטנר לשיח בנושא מינוי נשיאי בית משפט מחוזי. אני חייב להגיד לאזרחי ישראל ששומעים ואומרים 'אוי ואבוי אם כך ממנים את נשיאי המשפט המחוזי בישראל' - זה לא ככה. זה שאנשים אולי מעדו, אז צריך לבדוק את הדברים. זו לא הנורמה, ואסור שזו תהיה הנורמה", אמר.

לקראת סיום השיחה התייחס גם לפגישתו הקרובה עם ראש האופוזיציה יאיר לפיד וח"כ אביגדור ליברמן: "תפקידה של אופוזיציה במשטר דמוקרטי הוא להפיל את השלטון. מדובר בסך הכול בפגישה ראשונה בכנס קצר שנועדה לבחון את הדברים. אני חושב שצריך להחליף את השלטון במדינת ישראל, ואני מתכוון לפעול יחד עם חבריי בנושא".

עריכה: אליעזר בן יהודה

28/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris